Rozhlédněte se po Murray Buttes

Americké vozítko Curiosity nedávno oslavilo čtyři roky působení na Marsu a stále je v dobrém stavu. Rover postupně míří k centrálnímu vrcholku Aeolis Mons (též Mount Sharp), ale po cestě potkává celou řadu míst, která jsou pro vědce velmi atraktivní a stojí za zastávku. Jednou z nich je oblast zvaná Murray Buttes na úbočí centrálního vrcholku. Právě v této lokalitě rover pořídil velmi povedenou sérii fotek, které umožnily vytvořit kompletní 360° panorama okolního terénu. Snímky, ze kterých bylo vytvořeno toto 360° panorama byly pořízeny 5. srpna 2016 pomocí kamery Mastcam, která je umístěna na hlavě vozítka.

Video je sice statické – jeho podkladem je nehybná fotografie, ale zkuste za fotku chytit myší a táhnout – najednou se rozhlížíte po krajině, která je od nás vzdálená desítky milionů kilometrů. Stejného efektu docílíte na mobilních zařízeních jejich nakláněním, nebo dotykem a následným tahem. Výrazný útvar nalevo od robotické paže je zhruba 50 metrů vysoký a v horní části měří na šířku okolo 60 metrů.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://i.imgur.com/nDhMCdL.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Rozhlédněte se po Murray Buttes”

  1. Kamil napsal:

    už se ví, jak se bude jmenovat „Curiosity 2“? Stále platí, že bude +-stejné, navíc tedy bude mít vrtulník a schránku na vzorky, které se vrátí na Zemi? V čem se bude ještě lišit?

    • Dušan Majer napsal:

      Vozítko se zatím označuje jako Mars rover 2020, ale snad dostane nějaké lepší jméno. Vrtulník je od začátku jen neověřená informace, buďme připraveni spíše na to, že tam nebude. Ano, vozítko bude ukládat vzorky do několika schránek, které uloží na povrch Marsu, aby je později mohla jiná sonda dopravit na Zemi. Lišit se bude třeba v lepších kamerách, které budou schopné zoomovat, ale i v přístrojovém vybavení obecně.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.