sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

ClearSpace

Evropská kosmická agentura a lucemburská společnost ClearSpace 12. ledna oznámily novou spolupráci na misi PRELUDE, která bude zahrnovat servis a aktivní odstraňování trosek na oběžné dráze.

NOAA

Slyšení konané 13. ledna zdůraznilo důležitost pokračující spolupráce mezi Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA) a ozbrojenými složkami USA.

JP Morgan

Krátce po říjnovém kosmickém týdnu oznámila investiční společnost JP Morgan investiční plán ve výši 10 miliard dolarů zaměřený na odvětví klíčová pro národní bezpečnost Spojených států. Kromě nanomateriálů, autonomní robotiky a solární energie se oznámení zaměřilo také na financování kosmických lodí a vesmírných startů.

NRO

Bill Adkins, dlouholetý profesionální pracovník podvýboru pro obranné rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů, se s účinností od 12. ledna připojuje k Národnímu průzkumnému úřadu jako hlavní zástupce ředitele.

SpaceX

Americké vesmírné síly 9. ledna oznámily, že společnosti SpaceX udělily kontrakty na devět misí v hodnotě 739 milionů dolarů, a to v rámci programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Launch Launch.

FCC

Federální komunikační komise (Federal Communications Commission) 9. ledna schválila druhou sadu 7 500 družic Starlink Gen2, čímž rozšířila velikost schválené konstelace družic nové generace společnosti SpaceX.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rozhlédněte se po Murray Buttes

Americké vozítko Curiosity nedávno oslavilo čtyři roky působení na Marsu a stále je v dobrém stavu. Rover postupně míří k centrálnímu vrcholku Aeolis Mons (též Mount Sharp), ale po cestě potkává celou řadu míst, která jsou pro vědce velmi atraktivní a stojí za zastávku. Jednou z nich je oblast zvaná Murray Buttes na úbočí centrálního vrcholku. Právě v této lokalitě rover pořídil velmi povedenou sérii fotek, které umožnily vytvořit kompletní 360° panorama okolního terénu. Snímky, ze kterých bylo vytvořeno toto 360° panorama byly pořízeny 5. srpna 2016 pomocí kamery Mastcam, která je umístěna na hlavě vozítka.

Video je sice statické – jeho podkladem je nehybná fotografie, ale zkuste za fotku chytit myší a táhnout – najednou se rozhlížíte po krajině, která je od nás vzdálená desítky milionů kilometrů. Stejného efektu docílíte na mobilních zařízeních jejich nakláněním, nebo dotykem a následným tahem. Výrazný útvar nalevo od robotické paže je zhruba 50 metrů vysoký a v horní části měří na šířku okolo 60 metrů.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://i.imgur.com/nDhMCdL.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
9 let před

už se ví, jak se bude jmenovat „Curiosity 2“? Stále platí, že bude +-stejné, navíc tedy bude mít vrtulník a schránku na vzorky, které se vrátí na Zemi? V čem se bude ještě lišit?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Kamil

Vozítko se zatím označuje jako Mars rover 2020, ale snad dostane nějaké lepší jméno. Vrtulník je od začátku jen neověřená informace, buďme připraveni spíše na to, že tam nebude. Ano, vozítko bude ukládat vzorky do několika schránek, které uloží na povrch Marsu, aby je později mohla jiná sonda dopravit na Zemi. Lišit se bude třeba v lepších kamerách, které budou schopné zoomovat, ale i v přístrojovém vybavení obecně.

Kamil
Kamil
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

proč ten rover 2020 bude mít těch návratových schránek několik? jedna by nestačila? Rover by jí plnil, dokud by si pro ní nepřijelo nákladní vozítko z návratové rakety. Jaký má význam průběžně se těch schránek zbavovat a ukládat je po trase?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Kamil

Těch důvodů může být více, takhle je to jednak bezpečnostní pojistka kdyby se náhodou cokoliv pokazilo při ukládání posledního vzorku, byly by ztraceny i všechny ostatní, při použití více schránek se toto riziko minimalizuje – v terénu už budou uložené i další vzorky. Dále je možné si vybrat, které pouzdro vrátíme na Zemi, které je nejzajímavější, tím se ušetří i hmotnost.

Kamil
Kamil
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

k rozdílům: taky by měli zapracovat na designu kol

maro
maro
9 let před
Odpověď  Kamil

To nebude zas taková legrace. Bez pryže nebo jiných elastických materiálů bude docela komplikované udělat lehké kolo, kterému nedělá problém ostrý trčící kámen a které má současně velkou plochu, aby se v písku moc nebořilo. Možná trochu víc vyztuží stávající konstrukci, ale s tím opotřebením se prostě bude dál počítat. Samozřejmě lze snížit tlak přidáním dalších kol, ale osm kol by asi bylo už moc.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.