sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

JUNO téměř u cíle – Jupiter v zorném poli

Snímek kamery JunoCam z 21. června ze vzdálenosti 10,9 milionu kilometrů..

Dobře se podívejte na náhledovou fotku dnešního článku. Je na ní největší planeta naší soustavy, tedy Jupiter. V jeho okolí pak vidíme měsíce, které se podle svého objevitele nazývají Galileovské, tedy Io, Europa, Ganymed a Callistó. Snímek pořídila americká sonda JUNO, konkrétně pak její jediný snímací přístroj JunoCam. Ta v těchto dnech pořizuje sérii snímků Jupitera a jeho rodiny měsíců – z fotek se dodatečně složí působivý časosběrný záznam. Kamera JunoCam ale bude mít velký význam i při práci u Jupitera. A pozor – NASA u tohoto přístroje počítá s širokým zapojením internetové veřejnosti.

Snímek z kamery JunoCam pořízený 21. června
Snímek z kamery JunoCam pořízený 21. června
Zdroj: http://photojournal.jpl.nasa.gov/

Snímek, který jsme použili jako náhledovou fotku dnešního článku, a jehož verzi s popiskami najdete i v těle článku, byl pořízen 21. června. Sondu tehdy od planety dělilo 10,9 milionu kilometrů a NASA jej zveřejnila v pátek 24. června. Na snímku vidíme typické pásy Jupiterovy oblačnosti, ale zatím jen s minimem detailů – ty se začnou objevovat v dalších dnech, až se sonda více přiblíží. To hlavní ale přijde, až bude sonda pobývat na oběžné dráze kolem Jupiteru po plánovaných 20 měsíců. Celkově se počítá s tím, že JunoCam pořídí několik set snímků.

Plánovaná oběžná dráha sondy JUNO
Plánovaná oběžná dráha sondy JUNO
Zdroj: https://i.ytimg.com

Časosběrné video, jehož snímky vznikají již několik dní, by mělo ukázat nebeský balet měsíců, které obíhají kolem plynného obra. Pro vědce je důležité i to, že JUNO přilétá k Jupiteru ve směru jeho severního pólu. Kolem této planety už prolétlo několik sond, které jej snímkovaly, ale vždy to bylo v rovině jeho rovníku. JUNO jako první v historii fotí přílet od pólu.

Kamera JunoCam se (stejně jako ostatní vědecké přístroje) vypnou 29. června, pět dní před klíčovým okamžikem celé mise. Na americký Den nezávislosti, tedy 4. července je naplánován brzdící zážeh, který bude mít za úkol usadit sondu na oběžnou dráhu kolem Jupiteru. Sonda by měla kolem planety obíhat po silně protáhlé dráze – zatímco nejnižší bod bude pouze 5 000 kilometrů nad horní vrstvou mraků, nejvzdálenější bod najdeme tři miliony kilometrů daleko.

Když bude sonda v nejvyšším bodě dráhy, JunoCam nebude schopná pořídit detailní snímky. JunoCam bude mít určitě i vědecký přínos, ale v první řadě má hrát popularizační roli, což je mimořádně cenné. NASA totiž slibuje, že bude spolupracovat s amatérskými astronomy, kteří by měli navrhovat zajímavé útvary, které by stály za vyfocení. Veřejnost by pak mohla hlasovat o tom, které objekty se budou fotit při větším přiblížení k planetě. Při každém přiblížení by měla sonda pořídit zhruba tucet snímků a momentálně se počítá s 37 oběhy kolem planety.

Snímky Země z kamery JunoCam při gravitačním manévru u naší planety v roce 2013
Snímky Země z kamery JunoCam při gravitačním manévru u naší planety v roce 2013
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

K první ostré zkoušce kamery JunoCam došlo už v říjnu 2013, kdy se sonda vrátila k Zemi, aby využila její gravitace, která ji vystřelila k Jupiteru. Kamera tehdy na několika snímcích zachytila naši planetu. NASA ale slibuje i další zapojení internetové veřejnosti. Kromě návrhů od amatérských astronomů a hlasování na webu o tom, co se bude fotit, bychom se mohli dočkat i možnosti, kdy by zájemci mohli na svých počítačích zpracovávat surové snímky z této kamery. Sonda JUNO ale samozřejmě disponuje i dalšími přístroji, které budou zkoumat jednotlivé atmosférické vrstvy planety, ale i gravitační a magnetické pole včetně radiačního pozadí v okolí planety.

Kamera JunoCam
Kamera JunoCam
Zdroj: http://lh4.ggpht.com/

Zajímavé je i to, že kamera JunoCam je technologicky velmi podobná kameře MARDI, která měla na vozítku Curiosity za úkol nahrávat sestup roveru na povrch. Právě z MARDI byl odvozen technologický návrh pro JunoCam. Tato kamera pořizuje snímky postupným řádkováním a jejím úkolem je nasnímat struktury v horních vrstvách Jupiterovy oblačnosti. Drobným problémem se může zdát rotace sondy (2 otočky / minutu), ale kamera je navržena tak, aby ani při maximálním přiblížení nevznikaly rozmazané snímky.

Tomuto velmi zajímavému aspektu celé mise JUNO, tedy spoluúčasti internetové veřejnosti se budeme na našem blogu ještě věnovat formou speciálního článku, kde si vysvětlíme všechny potřebné kroky. Ještě předtím Vám mohu slíbit, že 4. července vyjde na našem blogu článek, který bude obsahovat psaný online přenos, ve kterém Vám budeme poskytovat aktuální informace o průběhu brzdícího zážehu. Čtenáři, kteří sledovali náš přenos z průletu New Horizons kolem Pluta už vědí, jak takový článek vypadá. V případě JUNO ale bude frekvence aktualizací zřejmě menší, než jak tomu bylo v případě americké sondy u trpasličí planety.

Sonda JUNO u Jupitera v představách umělce
Sonda JUNO u Jupitera v představách umělce
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
https://www.missionjuno.swri.edu/

Zdroje obrázků:
http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpegMod/PIA20701_modest.jpg
http://photojournal.jpl.nasa.gov/figures/PIA20701_fig1.jpg
https://i.ytimg.com/vi/y8KuqumqBgM/maxresdefault.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/06/PIA14447-16.jpg
http://lh4.ggpht.com/-2Y4V-bqB1vw/…/Junocam_thumb.jpg?imgmax=800
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/06/JunoAboveClouds.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Třeba na pólu spatříme opět nějaký geometrický útvar po vzoru saturnského hexagonu 🙂

Dan
Dan
8 let před

Dobrý den

měl bych dotaz ohledně dosavadního snímkování Jupitera. Ulysses nesnímkoval, nebo při svém manévru kolem Jupiteru prolétal nad nižšími zeměpisnými šířkami, než by (ve věcech nebeské mechaniky často mylná) intuice velela?

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Dan

Ulysses měla (nebo vlastně z lidského pohledu bude mít navždy, i když již nefunkčních) spoustu detektorů všeho možného, ale zobrazovací zařízení žádné.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Dan

Hezký den,
Ulysses kamerou nedisponoval.

Dan
Dan
8 let před
Odpověď  Dan

Co se člověk všechno nedozví… Díky, je radost sem chodit 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Dan

Taky máme radost z toho, jaká plodná debata vzniká pod našimi články. 🙂

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
8 let před

Sonda bude na polární dráze, což je nepříhodné pro průzkum měsíců, bude se jim nějak věnovat ?

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Nejspíš ne nebo jen velmi okrajově. Přístrojové vybavení JUNO je specializované na Jupiter samotný a z měsíců moc informací získat nedokáže. JunoCam je dokonce přibalená především kvůli propagaci mise na veřejnosti – tedy má fotit pěkné obrázky Jupiterovy oblačnosti. Pokud by fotila měsíce, byly by to kotoučky o průměru pár desítek pixelů (něco jako Jupiter na titulním snímku článku). Už Voyagery poslaly snímky s vyšším rozlišením. Na pořádnou sondu k měsícům si budeme muset počkat a doufat, že bude konečně s landerem na Europu nebo Ganymed.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.