sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Proton-M potkal problém s druhým stupněm

Ve včerejších ranních hodinách odstartovala z kosmodromu Bajkonur nosná raketa Proton-M, která vynášela telekomunikační satelit Intelsat 31. Ten měl startovní hmotnost celých 6450 kilogramů a navíc mířil na supersynchronní přechodovou dráhu, která vyžaduje více energie, než dráha přechodová ke geostacionární. I proto byla tato raketa prvním zástupcem nové vylepšené řady raket Proton-M, zvané Phase IV. Vylepšení spočívá hlavně v použití moderních lehkých kompozitních materiálů a hliníkových slitin, čímž se dosáhlo dalšího zvýšení nosnosti. Start samotný musel být odložen o 24 hodin, kvůli závadě na pozemním zařízení startovní rampy. Ve čtvrtek ráno už bylo všechno připraveno a raketa mohla odstartovat. Let ale nebyl úplně hladký, anomálie způsobila předčasné vypnutí motoru na druhém stupni. Deficit naštěstí dohnal horní stupeň Briz-M a dokázal umístit satelit na správnou oběžnou dráhu.

První stupeň rakety Proton-M
První stupeň rakety Proton-M.
Zdroj: http://www.khrunichev.ru/

Raketa Proton-M se skládá ze tří stupňů, navíc při misích směřujících na vyšší oběžné dráhy je ještě přidán horní stupeň Briz-M. Všechny raketové stupně používají jako palivo hypergolickou směs nesymetrického dimetylhydrazinu a dimeru oxidu dusičitého. První stupeň pohání šest motorů RD-275M. Konstrukce nádrží prvního stupně je atypická, okysličovadlo je ve společné centrální části, ale palivo je rozmístěno do šesti bočních nádrží, které svým vzhledem mohou připomínat pomocné bloky na tuhá paliva. Druhý stupeň pak pohání celkem čtyři motory, tři RD-0210 a jeden RD-0211, který je RD-0210 velmi podobný, jen navíc obsahuje výměník, který poskytuje stlačený plyn pro udržení správného tlaku v palivových nádržích. Třetí stupeň používá motor RD-0213, který je podobný motoru RD-0210, s tím rozdílem, že RD-0213 nedokáže naklánět svojí trysku pro řízení směru letu. Proto je na třetím stupni přítomen ještě malý motor RD-214 se čtyřmi tryskami, který slouží primárně pro řízení. Druhý i třetí stupeň používají takzvanou metodu „hot staging“, což znamená, že se motory zapalují, ještě když je stupeň spojen s předchozím, stále pracujícím stupněm.

Druhý stupeň rakety Proton-M
Druhý stupeň rakety Proton-M.
Zdroj: http://www.khrunichev.ru/

Právě druhý stupeň způsobil při posledním letu problém. Jeden z jeho čtyř motorů se vypnul o celých devět vteřin dříve, než bylo v plánu. Po dohoření třetího stupně pak na obrazovce zobrazující telemetrii svítila hodnota -28,2 m/s. O tolik se lišila výsledná rychlost sestavy od plánu. Přitom normální odchylka bývá pouze okolo 1 m/s. To, že není něco v pořádku, musel vědět i komentátor přenosu, který přestal s hlášeními o stavu rakety a oddělení třetího stupně oznámil až se zpožděním třiceti sekund. Vypočítané místo dopadu druhého stupně, které vycházelo z aktuální telemetrie, leželo blíže, než je normální, což byl další z výsledků předčasného vypnutí jednoho z motorů.

Telemetrie ukazuje deficit 28,2 m/s po vypnutí třetího stupně.
Telemetrie ukazuje deficit 28,2 m/s po vypnutí třetího stupně.
Zdroj: spaceflight101.com/

Podobně, jako při startu Sojuzu s družicí Glonass, musel deficit spodních stupňů dohánět stupeň horní. V případě Protonu-M se jedná o Briz-M, který dokáže opakovaně zapalovat svůj hlavní motor a zvládne letové profily dlouhé až 24 hodin.

Proton-M a montáž horního stupně Briz-M.
Proton-M a montáž horního stupně Briz-M.
Zdroj: http://www.khrunichev.ru/

Po dohoření třetího stupně se nacházela sestava na suborbitální dráze, první zážeh stupně Briz-M sloužil k dosažení nízké parkovací oběžné dráhy. Právě tento zážeh musel být prodloužen o celých 33 sekund, aby byla napravena anomálie druhého stupně. Druhý zážeh měl za úkol začít postupné zvedání oběžné dráhy. Briz-M totiž nemá dostatečný výkon pro dosažení přechodové dráhy jediným zážehem. Místo toho provádí sérii zážehů, vždy v nejnižším bodě své dráhy. První zážeh zvedl nejvyšší bod dráhy na 6000 kilometrů. Třetí a čtvrtý zážeh zvýšily nejvyšší bod dráhy až na konečných 65 000 kilometrů. Poslední pátý zážeh proběhl teprve až když sestava dosáhla nejvyššího bodu dráhy. Jeho úkolem bylo zvýšit nejnižší bod dráhy na 3500 kilometrů a zároveň snížit inklinaci s původních 50,5° na 29,6°.

Satelit se pak od horního stupně úspěšně oddělil a navázal komunikaci se zemí. Pro dosažení finální geostacionární dráhy bude už manévrovat pomocí svých vlastních motorů. Vše tedy naznačuje, že start byl i přes vážnou chybu úspěšný. Hmotnost vynášeného satelitu byla na hraně možností nosiče, ale i tak dokázal horní stupeň korigovat vzniklou chybu.

Start Protonu-M se satelitem Intelsat 31.
Start Protonu-M se satelitem Intelsat 31.
Zdroj: spaceflight101.com/

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CkZmaJsWEAUB-dT.jpg
http://www.khrunichev.ru/img/al/1223521078.jpg
http://www.khrunichev.ru/img/al/1223521086.jpg
http://spaceflight101.com/proton-intelsat-31/wp-content/uploads/2016/06/activn_0000.png
http://www.khrunichev.ru/img/al/1223521172.jpg
http://spaceflight101.com/proton-intelsat-31/wp-content/uploads/2016/06/3317104550.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Majkl
Majkl
8 let před

Uaaaa!! Neskutečně krásny fotky :3

ptpc
ptpc
8 let před

Ja len poznámku na okraj – keby bola hmotnosť satelitu na hrane nosnosti rakety asi by už nebola rezerva na dobehnutie výpadku druhého stupňa.

maro
maro
8 let před
Odpovědět  ptpc

Přesně jak píše ptpc. Na hraně nosnosti určitě nebyl, když dokázal korigovat dokonce devítisekudový výpadek druhého stupně.

Ričrd
Ričrd
8 let před
Odpovědět  maro

Devíti sekundový výpadek byl jen jednoho ze čtyř motorů. Kdyby selhal celý druhý stupěň, tak předpokládám, že ztráta delta-v by byla větší, než 28,2 m/s.

Solmyr
Solmyr
8 let před
Odpovědět  Daniel Heřt

Jak se na orbite urcje rychlost? Jede se podle GPS nebo se pres akcelerometr dopocitava o kolik satelit zrychlil?

Andrej Vrbenský
Andrej Vrbenský
8 let před

Na podobnú dráhu a ešte dalej už Proton davnejšie dostal odlahčen Sojuz (Zond).
Snad vychytajú tie nedostatky

tonda
tonda
8 let před

Dík Dane za pěkný článek,zase jsem se dověděl něco nového o Protonu,o motorech.Kde dávali přímý přenos?

rado
rado
8 let před

A nevie sa prečo sa vypol skôr ten motor?

pepe
pepe
8 let před
Odpovědět  rado

Zrejme selhani cerpadel. Pocitam, ze na vine byla celkem nove vyvinuta elektronika / telemetrie. Dalsi starty budou mene problematicke IMHO.

https://kosmonautix.cz/2016/06/11/proton-m-potkal-problem-s-druhym-stupnem/