ŽIVĚ: Odložený start Protonu s telekomunikační družicí

Raketa Proton měla s telekomunikační družicí Intelsat 31 startovat už dnes, ale přípravy zastavila komplikace na elektronické jednotce, která je součástí startovní rampy. Řídící týmy se tedy rozhodly pokus o start odvolat a celý proces posunuli o 24 hodin, aby měli čas na výměnu poškozené jednotky. Startovat by se tedy mělo zítra, tedy ve čtvrtek v 9:10 našeho času. V tomto článku máte možnost sledovat celý start živě. Za zmínku stojí i to, že tato raketa je prvním zástupcem vylepšeného typu, který se označuje jako Phase IV. Má vylepšenou konstrukci , ve které najdeme karbonové struktury a vysokopevnostní hliníkové slitiny. Raketa by tak měla disponovat o něco zvýšenou nosností.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
http://www.24liveblog.com/…/2016/06/08/1465342772898026.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

26 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Odložený start Protonu s telekomunikační družicí”

 1. vedator napsal:

  Uff, tak toto bolo zaujimave sledovat. Aj napriek problemom, vsetko dopadlo dobre. Je pekne vidiet, ze ak zlyha jeden prvok, druhy ho dokaze (niekedy) zastupit.

 2. rado napsal:

  Vyzerá to tak, že Proton mal celkom slušné problémy. Som zvedavý na celkový súhrn informácií..

 3. Fry napsal:

  Keď vzpriamujú Proton do vertikálnej polohy, je už plne natankovaný? Lebo nikde nevidieť nejakú obslužnú vežu či nejaké hadice. Ako napr riešia napájanie rakety, keď tam zopár dní len tak stojí? Na odstránenie toho krytu/plášťa nákladu používajú žeriav alebo vysokozdvižnú plošinu?

 4. Rudolf Šíma napsal:

  Sojuz efektně odhazuje motory, ale je to takovej pomalej stařeček. Ten zadržovanej start je divnej. Proton je nadupaná raketa. Prásk a letíme. Někdy ne dlouho, ale o to je to větší dobrodružství. Vždyť neveze lidi, jen železo, tak občasné zahození za plot tolik nebolí. Jen ta step halt dostane zabrat. 🙂

  • maro napsal:

   Y tohoto vašeho zvláštního pohledu je zrovna tak Falcon od Space X „stařeček se zpožděným startem“. Jenže takhle to bude u všech kerosinových nebo vodíkových motorů. Ten start a prásk si může Proton dovolit jen proto, že letí na hypergolické palivo. To se nijak nezapaluje. Hoří hned při kontaktu dvou aktivních látek. Žádné čekání na stabilní plamen se nekoná.

   • Rudolf Šíma napsal:

    Uznávám, je to hodně subjektivní pohled. Jen jsem se chtěl přimluvit za vysílání komentovaných přenosů startů této „neekologické rakety“. 🙂 Nejsem zrovna raketový odborník, ale rozdíly v palivu už jsem i díky Kosmonautixu a komentářům Vás informovanějších pobral.

 5. ahoj napsal:

  kde leží přistávací plošina na pevnině pro přistání prvních stupnů falconu 9? Zjistěte prosím souřadnice.Děkuji.

 6. ahoj napsal:

  start falconu 9 červnu s satelity (cjubsety) Formosat-5, Arkyd-6A, CNUSail 1, skCUBE, KAUSAT 5, SIGMA, CANYVAL-X 1, CANYVAL-X 2, STEP Cube Lab, EcAMSat, ISARA, ITASAT 1, OCSD B, OCSD C, Fox 1C, Fox 1D, Nayif 1, Aalto 1, DIDO 1, 3Cat 1, ROBUSTA 1B, SUCHAI bude na přechodovou na GEO nebo na LEO? A bude 1.stupen přistávat na moři nebo na pevnině? Děkuji za odpověd.

 7. ahoj napsal:

  neudělalibi ste živě a česky komentovaný přenos ze startu Ariane 5 a protonu.Děkuji.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Nechystáme to. Jedná se o relativně obyčejné starty s telekomunikačními družicemi, kterých je mnoho. Komentované starty chceme dělat jen u důležitějších a atraktivnějších startů.

   • vedator napsal:

    Proton je celkom rutina, vzdy pekny hoci vacsinou nie velmi zaujimavy start, kedze okolo neho nie je vela publicity, jedine ked vybuchne ;-). Avsak Ariane 5 je nieco celkom ine, kedze ma niest rekordne tazky naklad na GTO. Navyse ESA ma vzdy dobre, pekne a hlavne poucne prenosy…. a pocut „rumble in the jungle“ je neopisatelny pocit.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Jasně, ale raději si počkáme, až Ariane ponese nějaký atraktivnější náklad – třeba JWST. 🙂

   • Midrys napsal:

    Musím jenom souhlasit. Ariane 5 s rekordním nákladem by i za mě byla určitě lepší volbou.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Popřemýšlíme o tom, ale opravdu bychom nechtěli sklouznout k tomu, že bychom dělali přímé přenosy ze všech startů 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.