sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Návrh měsíční stanice od Orbital ATK

Nedávno jste se u nás mohli dočíst o konceptu Evropské kosmické agentury, který se týkal vybudování malé vesnice na povrchu Měsíce. Americká společnost Orbital ATK přišla s dalším návrhem na měsíční základnu, ta by se ale neměla nacházet na jeho povrchu, nýbrž na oběžné dráze. Stanice by neměla být trvale obydlená (oproti ISS) a měla by poskytnout dočasný prostor pro 4 astronauty. Ambiciózní plán dále hovoří, že by se první části stanice měly vybudovat a poslat k Měsíci ještě před rokem 2020. Tato stanice by sloužila nejen jako nástupce zastarávající ISS, ale také by mohla poskytnout dostatek příležitostí nové těžkotonážní raketě SLS a lodi Orion, pro které v současné době zatím neexistuje moc velké využití.

NASA nedávno vybrala, v rámci programu Next Space Technologies for Exploration Patnerships (NextSTEP), společnost Orbital ATK, aby vytvořila návrh obyvatelné stanice na oběžné dráze Měsíce, která by využila modulárního principu pro postupný rozvoj, podobně jako ISS. Tato stanice by, kromě vědeckých účelů, měla sloužit pro rozvoj komerčního sektoru a jeho zapojení do letů mimo nízkou oběžnou dráhu. Orbital ATK spoléhá na robustní konstrukci jejich zásobovací lodi Cygnus, která by se s různými úpravami měla stát základním stavebním blokem celé stanice. První blok chce společnost umístit na oběžnou dráhu Měsíce ještě před rokem 2020, za použití nespecifikovaného komerčního nosiče.

Vizualizace Cygnusu na raketě Atlas V.
Vizualizace Cygnusu na raketě Atlas V.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

To otevírá další velice zajímavou, i když zatím pouze spekulativní možnost. První pilotovaná mise nové lodi Orion by totiž měla odstartovat na raketě SLS až po roce 2020, v té době by už tedy měla být základní část stanice u Měsíce. Orion by tedy mohl ke stanici zamířit a spojit se s ní. Dalo by se i říct, že tato stanice velmi dobře řeší dilema v NASA, tedy co dělat s lodí Orion a raketou SLS mezi prvními lety a samotným průzkumem Marsu. Pro získání zkušeností a vědomostí potřebných pro dlouhodobý let k Marsu se měsíční stanice jeví jako celkem logický krok. Ta by se měla dále rozvíjet v letech 2022-2025 přidáváním dalších modulů odvozených od lodí Cygnus, které by plnily různé účely.

Otázkou ještě zůstává, která raketa by byla použita pro dopravu prvních částí stanice. Raketa Antares, kterou vyvinula společnost Orbital ATK pro dopravu Cygnusu na nízkou oběžnou dráhu není dostatečně silná, aby jí zvládla poslat až k Měsíci. Jako první volba tedy asi téměř každého napadne Falcon Heavy. Není to ale jediná možnost, Atlas V ve své nejsilnější konfiguraci, nebo Delta IV heavy by si s takovým nákladem také poradili. Problémem ale je samotné umístění modulu na oběžnou dráhu Měsíce. Samotná loď Cygnus nemá dostatek paliva pro podobný manévr, musely by se tedy značně zvětšit její nádrže, nebo by bylo možné přidat další nezávislý pohonný modul. V úvahu také připadá Ariane V nebo Proton-M, je ale pravděpodobné, že americké rakety dostanou přednost.

Zásobovací loď Cygnus
Zásobovací loď Cygnus
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Zajímavou alternativu by pak mohla přinést nová raketa Vulcan od ULA, jejíž horní stupeň ACES (Advanced Cryogenic Evolved Stage) zvládne až týden trvající misi, takže by mohl modifikovaný Cygnus sám umístit až na oběžnou dráhu Měsíce. Raketa Vulcan by měla být připravena v roce 2019, ale stupeň ACES je nyní plánován až na rok 2024, takže bohužel tuto případnou misi nestihne.

Nákladní loď Cygnus je podle Orbital ATK k podobnému účelu vhodná a konverze na obyvatelnou stanici by měla být proveditelná bez větších překážek. Už nyní je vlastně Cygnus připraven na misi, která nesouvisí s jeho primárním účelem, což je doručováním nákladu. Na palubě Cygnusu OA-6 se totiž po odpojení od ISS rozhoří plamen v rámci experimentu Spacecraft Fire Experiment-1 (SAFFIRE-1). Stanice samotná by pak mohla významně pomoci dalšímu propojení NASA a ostatních organizací s komerční sférou a značně pomoci i s technologiemi pro let na Mars. Dalším účelem by pak byl samozřejmě průzkum samotného Měsíce. Stanice by také mohla poskytnou podporu pilotované misi s přistáním na Měsíc, to už se ale dostáváme do oblasti dosti hlubokých spekulací.

Základní podoba stanice se stykovacím uzlem, lodí Orion a se dvěma moduly odovozenými od lodí Cygnus.
Základní podoba stanice se stykovacím uzlem, lodí Orion a se dvěma moduly odovozenými od lodí Cygnus.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/
http://www.universetoday.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Ciwn2RFUgAIX_Dy.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2015/08/2015-08-07-122716.jpg
https://upload.wikimedia.org/…grappled_by_Canadarm2_%28ISS040-E-069150%29.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Ci01vZzUkAAOQGG.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
skiam
skiam
8 let před

Odhliadnuc od v clanku popisanych dovodov pre stanicu na orbite mesiaca,
Napadla vas nejaky vedecky experiment, pre ktory je orbit mesiaca vyhodnejsi ako orbit zeme (ISS)?

David R.
David
8 let před
Odpovědět  skiam

Napadá mne snad jedině kompletace větší vesmírné lodi pro let na Mars nebo dál – pokud by se tu současně tankovalo palivo, vyrobené na Měsíci. Ale to asi hned tak nebude.

Vincent Kerman
Vincent Kerman
8 let před
Odpovědět  skiam

Na obežné dráze Měsíce už nemáme ochranné magnetické pole Země, takže se bude muset vyvinout nějaká lepší ochrana(voda?) a taky to bude chtít trochu zefektivnit systém podpory života, podle mě tam zásobovací lodě tak často létat nebudou. Ale jinak mě také nenapadá žadný experiment, který by měl být na oběžné dráze Měsíce.

Vaclav
Jaroslav Alois
8 let před

SLS by měla ukončit modulárních stanic, zejména když se těžko budou pro něj hledat vhodnější užitečná zatížení než nějaká moderní obdoba Skylabu. Nepřipadá mi proto strategické ” těsně” před uvedením SLS do provozu budovat nějakého pohrobka ISS.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
8 let před
Odpovědět  Jaroslav Alois

Ani jeden ze čtyř kontraktorů v rámci iniciativy NASA NextSTEP (Bigelow, Boeing, Lockheed Martin, Orbital ATK) nenavrhuje stanici na oběžné dráze Měsíce jako 100 tunový blok (rozměry se mu sice přibližuje “nafukovací” B330 od Bigelow, ale Vy srovnáváte hmotnost).

Vaclav
Jaroslav Alois
8 let před

Ještě bych dodal, že modulárním stanicím by v případě, že by nezanikl SSSR ” odzvonila” Eněrgia . Sověti by zcela jistě vypustili vlastní stanici typu Skylab o váze 100 tun a ISS by nepotřebovali. Američané by nemohli kontrovat, neb jejich raketoplán uvezl s bídou pouhých 20 tun.

Fantasta
Fantasta
8 let před
Odpovědět  Jaroslav Alois

Eněrgija nebyla určená k vynášení vědeckých bloků, ale bojových strojů, jako Poljus a konec konců i Buran. Na víc neměli peníze ani tehdy, a později u už vůbec ne. A o penězích je to vždy…

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před
Odpovědět  Jaroslav Alois

Štěstí, že to neplatí obráceně. “Kdyby Sověti vypustili vlastní stanici typu Skylab, nezanikl by SSSR.” 🙂

Edemski
Edemski
8 let před
Odpovědět  Jaroslav Alois

Neboj, amíci taky měli plány mimo raketoplány 🙂
https://en.wikipedia.org/wiki/Shuttle-C

Jiří Hošek
Jiří Hošek
8 let před
Odpovědět  Jaroslav Alois

Stanice Mir-2 byla vždy plánována jako modulární. Podle plánů z druhé poloviny 80. let byl základním modulem stanice Mir-2 bez ohledu na existenci nosiče Energija dvacetitunový DOS-8 (nakonec byl vynesen v roce 2000 jako modul Zvezda stanice ISS).

Vojta
Vojta
8 let před
Odpovědět  Jaroslav Alois

Modulární koncepce stanice je potřeba vždy. Jednoúčelová jednomodulová stanice, nemá na delší dobu smysl. I jako přeletový modul k jiným planetám je potřeba ji opatřit univerzálními spojovacími členy. Rozumné je samozřejmě posílat nahoru větší moduly, protože poskytnou více prostoru při menší hmotnosti. Jak velké, toť otázka. B330 je skoro tak velká jako Skylab a nemusí letět na SLS, stačí Atlas V. B2100 už by SLS případně BFR potřebovala, ale i ta je koncipována jako modul a ne jako samostatná stanice (i když i tak asi může fungovat).
Další úroveň by byla montovat stanici ze součástek přímo na orbitě, ale to je ještě hrozně daleko.

Fantasta
Fantasta
8 let před
Odpovědět  Jaroslav Alois

I DOS vycházel hlavně z armádních požadavků na dlouhodobá pobyt průzkumníků na orbitu. Saljuty byly taky bojové stroje, některé dokonce vybavené kanónem, i ten mírový a vědecký MIR měl modul KVANT-2, což byl v podstatě vojenský ALMAZ. A doposud mají starty raket pod kontrolou vojáci.

kopapaka
kopapaka
8 let před

Vždyť účel je jasně daný…
Vytvořit zdůvodnění po existenci SLS 🙂

Vojta
Vojta
8 let před
Odpovědět  kopapaka

To jo, ale nebojte, přiživí se i soukromníci. Pokud se taková stanice dostane do provozu, bude větší poptávka po raketách s nosností SLS a i raketách typu Falcon Heavy (Falcon 9 tam Crew Dragona asi nedostane), pro kterého jinak bude obtížné najít pořádné využití, když na komerční družice bohatě stačí devítka.

Milan Štrup
8 let před

Vidím tu jistou a musím sám sobě přiznat lákavou paralelu s plány Lockheed Martin.

http://www.lockheedmartin.com/us/ssc/mars-orion.html

http://www.popsci.com/lockheed-martin-aiming-to-put-astronauts-in-mars-orbit-by-2028?src=SOC&dom=fb

To co LM nabízí mi připadá velmi chytré, je tu potenciál vytvořit v partnerství s NASA komerčně využitelnou technologii, podívat se do blízkosti Marsu a potenciálně umožnit NASA lidský výsadek tamtéž. S tím, že přechodná stanice je cislunární prostor. BTW vizualizace této fáze je až podezřele podobná s tou na posledním obrázku, tedy až na ty dva Cygnusy.

Andrej
Andrej
8 let před

Zdravím, neviete náhodou niekto, kedy má dôjsť k odpojeniu lode Cygnus OA-6 od ISS ? Podľa spaceflightnow malo k tomu dôjsť už včera 20. mája, len (zatial) som nič podobné ani na stránkach NASA nepostrehol.

Andrej
Andrej
8 let před
Odpovědět  Daniel Heřt

Vďaka za upresnenie 🙂

Jiří Hošek
Jiří Hošek
8 let před

Otázky a odpovědi k programu NextSTEP-2:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/nextstep-2-q-a-log_v3.pdf
Např. na otázku 7 je zodpovězeno, zda se jedná o nástupce ISS v cislunárním prostoru, a zda má být stanice trvale obydlená.

https://kosmonautix.cz/2016/05/21/mesicni-zakladna-orbital-atk-pracovni-nazev/