Úspěšná premiéra ruského kosmodromu

Dnes ráno ve 4:01 našeho času zaburácely motory rakety Sojuz 2-1A a stroj se vydal k obloze. Byl tak splněn poslední krok k tomu, aby se nový ruský kosmodrom Vostočnyj mohl opravdu označovat jako kosmodrom, tedy jako brána, která umožňuje lety do vesmíru. Start se podařil a raketa společně s horním stupněm Volga dopravila na oběžnou dráhu všechny tři vynášené satelity – Michailo Lomonosov, Aist-2D a SamSat 218 D. V dnešním článku se podíváme na záznam z historického startu, který otevírá dveře k používání tohoto komplexu.

Vostočnyj má za sebou premiérový start rakety a může tak oficiálně udělat čáru za stavební érou. Cesta to rozhodně nebyla jednoduchá – stavba narážela na problémy technické (původně zde byly jen pusté lesy a široko daleko žádná civilizace), ale i finanční – vrcholní manažeři totiž odkláněli toky peněz jinam, než kam měli (viz náš článek) a výsledkem byla dokonce stávka dělníků, kteří nedostávali výplaty. I přesto ale tisíce pracovníků nejrůznějších profesí dokázali v Amurské oblasti postavit kosmodrom s potřebným technickým zázemím, montážní halou, silniční a železniční infrastrukturou i přilehlým městem, ve kterém bude bydlet obsluha zdejšího areálu.

Nový kosmodrom zatím disponuje jedinou startovní rampou, která je určena k vypouštění raket Sojuz, ovšem Rusové již počítají s rozšířením. V dalších letech by tak měla vyrůst rampa, která by byla určená pro starty nových raket Angara. Podle aktuálních informací by k tomu ale nemělo dojít dříve, než v roce 2021. Nezbývá než kosmodromu Vostočnyj popřát, aby úspěšný start udělal tlustou čáru za problémy, které provázely jeho stavbu a aby zítřky byly jen a jen lepší.

Předstartovní scenérie vyfocené nedávno vypuštěným satelitem Resurs-P

Předstartovní scenérie vyfocené nedávno vypuštěným satelitem Resurs-P
Zdroj: http://www.roscosmos.ru/

Premiérový start z kosmodromu Vostočnyj

Premiérový start z kosmodromu Vostočnyj
Zdroj: spaceflight101.com

Sojuz 2-1A startuje z kosmodromu Vostočnyj

Sojuz 2-1A startuje z kosmodromu Vostočnyj
Zdroj: spaceflight101.com

Nalevo od rakety vidíme obslužnou věž

Nalevo od rakety vidíme obslužnou věž
Zdroj: spaceflight101.com

Sojuz 2-1A se vydává na cestu

Sojuz 2-1A se vydává na cestu
Zdroj: spaceflight101.com

Startovní rampa zažívá poprvé pekelný rachot startu

Startovní rampa zažívá poprvé pekelný rachot startu
Zdroj: spaceflight101.com

Pohled od obslužné věže

Pohled od obslužné věže
Zdroj: spaceflight101.com

Sojuz 2-1A stoupá k jasnému nebi

Sojuz 2-1A stoupá k jasnému nebi
Zdroj: spaceflight101.com

Ještě jeden pohled na úvodní fázi startu

Ještě jeden pohled na úvodní fázi startu
Zdroj: spaceflight101.com

Sojuz 2-1A v plné kráse

Sojuz 2-1A v plné kráse
Zdroj: spaceflight101.com

Premiéra ruského kosmodromu

Premiéra ruského kosmodromu
Zdroj: spaceflight101.com

Raketa Sojuz 2-1A

Raketa Sojuz 2-1A
Zdroj: spaceflight101.com

Působivý pohled na okolí startovní rampy

Působivý pohled na okolí startovní rampy
Zdroj: spaceflight101.com

Kronika startů z Vostočného má zapsanou první kapitolu

Kronika startů z Vostočného má zapsanou první kapitolu
Zdroj: spaceflight101.com

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/04/5100280740.jpg
http://www.roscosmos.ru/media/files/docs/2016/vostocnii_rossia1.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/3715104922.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/4623165615.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/5100280740.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/2651748848.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/2893958402.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/3350427752.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/3484635540.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/4641313482.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/3981018470.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/6241111045.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/5466174711.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/4653697199.jpg
http://spaceflight101.com/…/wp-content/uploads/sites/83/2016/04/6160763385.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

31 komentářů ke článku “Úspěšná premiéra ruského kosmodromu”

 1. Vašek napsal:

  Mimochodem, teprve teď jsem viděl aktuální díl Dobývání vesmíru a takovou formou je to podle mne ideální, v několika krátkých větách shrnout podstatné, včetně negativ, aniž by to jakkoli ztrácelo na vyváženosti.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Díky, zastávám názor, že je potřeba měřit všem stejně, ačkoliv to s sebou nese i nepochopení některých diváků. V minulých dílech mne střídavě obviňovali, že lezu Američanům kamsi, jindy zase, že šířím proruskou propagandu. Pro některé lidi je těžké pochopit, že konstatování pravdy nemusí být podmíněno straněním jedné ze stran. Těší mne, že se Vám tento formát líbí.

 2. Spytihněv napsal:

  Pavel Toufar se rozepsal na Technetu. Zajímavá je i zmínka o tom, že technici makali na odstranění závady přímo na plně natankované raketě. Je tam i odkaz na fotku, jak něco montují na nádržích. Nemůžu si nevybavit Nedělinovu katastrofu.

  http://technet.idnes.cz/vostocnyj-sojuz-2-1a-putin-rogozin-prvni-start-fqn-/tec_vesmir.aspx?c=A160428_154914_tec_vesmir_kuz

 3. maro napsal:

  Pro pana Lubomíra a Vaška: Kosmonautika, jako obor dost silně ukazující vyspělost techniky dané země, bude vždycky budit vášně a bude proto vždycky maximálně využíván k naklánění názoru diváků na stranu, kterou státní mainstream potřebuje. A ČT nebo třeba iDnes či iHned jsou v poslední době už drsně nevyvážené.
  Ale není třeba o tom plakat na serveru kosmonautix.
  Tady takovou nevyváženost nezaregistrujete. Nějaké popichování asi ano, ale vždycky s plným výčtem všech dostupných faktů.

  • Vašek napsal:

   Tomu já rozumím. Ale když už o tom mluvíme, my jako Česká republika bychom neměli být „na té či oné“ straně, pokud jde o civilní vesmírný program, proto od zpravodajství očekávám vyváženost (a tedy třeba v programu zabývajícím se kosmonautikou v rozsahu větším, než je krátká reportáž – cca 15-20 minut bych alespoň zmínku o zapojení v mezinárodním programu Exomars očekával).
   Byla tu zmíněna „kritika NASA“, k té jsem se třeba já nijak neuchýlil a ani bych k tomu neměl důvod.

  • Spytihněv napsal:

   Nemyslím, že by ČT více tlačila tu či onu stranu. Pokud něco, tak redaktoři podléhají tomu, o čem světové agentury více píší. A TGO určitě nezpůsobila takový poprask jako přistání stupně na moři. Přece jen se teprve jednalo o start. Podívejte se na to optikou lidí, co sbírají agenturní informace a nejsou fanatičtí kosmonautici jako většina nás tady. Jednoduše nepoznají důležitost toho či onoho. Vyváženost bych u nich rozhodně chtěl vidět u politiky ať už domácí nebo zahraniční, to je jejich chleba, ale pokud jde o zájmové skupiny, ať jsme to my nebo filatelisté případně třeba milovníci ptactva, tak tam po nich nic takového nežádám. Spoustu lidí nějaký start na Mars nebo činnost na ISS vůbec nezajímá a naopak by rádi viděli něco jiného, co je šumák zase nám.

 4. Luděk napsal:

  Mám jen drobnou prosbu – prosím o opravu nadpisu článku (prohozu písmen u posledního slova).

 5. Lubomír napsal:

  Bohužel musím se připojit k názoru p.Vaška . Viděl jsem včera několikrát v TV reportáž pana Miroslava Karase , jak se „snažil “ na ruské kosmonautice , v souvislosti odloženým startem na Vostočném “ nechat ani niť suchou „. Chápu , každý problém “ nepřítele “ ( i v kosmonautice ) se politicky hodí , tím ovšem neříkám že ruská kosmonautika a vůbec celé dnešní Rusko žádné problémy nemá . Ale kdo dnes nemá problémy ? Nerad se na tak odborně zaměřeném a velmi dobře fungujícím portálu vyjadřuji k politice , protože to sem napatří , ale tentokrát mi to nedalo , promiňte . Lub.

  • Vojta napsal:

   Řekl bych, že za tím bude i „pomsta“ novinářů za nedostatek dodaných informací, za uříznutý přenos (i když byl přislbený) a tím i za ztrapnění jejich ruských kolegů. I ze zdejšího článku k tématu zrušení přenosu bylo cítit rozhořčení, ač se autor snažil, aby cítit nebylo. Základem dobré PR je vyprodukovat dostatek informací, které jsou navíc alespoň na první pohled ověřitelné a tím novináře zaměstnat a nedat jim tak prostor k fabulování a šťourání v detailech. Pokud novinář potřebuje naplnit článek, rubriku, pořad; a nemá dost informací, začne hledat vycpávku a upřímně řečeno, pokud jde konkrétně o ruskou kosmonautiku, hledá se celkem snadno, protože ji kritizuje i prezident Putin a vůbec si nebere servítky.
   Já si zase všiml toho, že když se mluví o NASA, tak většina kritizuje a jen málokdo se pustí do její obhajoby. A když už ano, tak věcně a netahá do toho nějaké nepřátele, kteří si na chudáky Američany zasedli. Pokud jde o Rusko, obhájci se najdou snadno.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Já jen doplním, že jsem nechtěl, aby bylo z článku cítit rozhořčení, šlo spíše o obyčejné lidské zklamání.

   • Spytihněv napsal:

    Vojto, ten závěr od „Já si zase všiml..“ je naprosto přesný a vystihuje celou situaci. Díky.

 6. Vašek napsal:

  Sledoval jsem včera Horizont na ČT24, jak jsou často tepána zpravodajství určitých zemí, tak naše tedy Česká televize tedy nemá komu co vyčítat stran vyváženosti reportáže, když člověk porovnával, jak informují o Vostočném resp. ruském kosmickém programu versus o společnosti Space X.
  Nejde o to, že bych měl v úmyslu napadat Space X, ani náhodou, mluvím čistě o reportáži ČT. Tedy když samozřejmě zdůrazní dva neúspěchy Roskosmosu v loňském roce, téměř by to vypadalo, že nikdy nic nevypustí do kosmu (a třeba jsem vůbec nezaznamenal žádné pokrytí programu Exomars nebo pro vyváženost jakoukoli informaci o tom, že i tak Rusko má v průměru o 5-10 startů ročně více než druhý v pořadí). Proti tomu jen velmi obecně uvedou, že program Space X mohl skončit špatně (pustí k tomu dokonce video z 28.6.2015), ale konkrétně to nekomentují, stejně tak se zmíní o podařeném přistání na plošinu z 8.4.2016, ale neuvedou, že to byl až čtvrtý pokus (opět opakuji, to není výtka vůči Space X, takové neúspěchy jsou při zavádění novinek běžné). Zkrátka celá reportáž evidentně cílená na málo informovaného diváka, kterému sice neřekne objektivně lživou informaci, ale pro záměrné neuvádění souvislostí a dodatečných informací tu reportáž považuji za velice klamavou.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Osobně bych neřekl, že by dané zpravodajství bylo nevyvážené. Jak v případě Vostočného, tak SpaceX byly uvedeny úspěchy, tak i neúspěchy. Ano, je pravda, že některá zpravodajství jsou nevyvážená, ale podle mého názoru to nebyl případ konkrétně tohoto.

   • Vašek napsal:

    Právě že nebyly, resp. v případě Space X tam byl sice několikavteřinový záběr, ale bez jakéhokoli dovysvětlujícího komentáře. Může jít pochopitelně jen o můj dojem, který ovšem mám na základě přímé zkušenosti právě s tím, jak ČT občas klame, aniž by přímo lhala. Je to trochu profesionální zaujetí, protože jsem na podobné téma psal diplomku 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Já se několik let pohyboval v prostředí zpravodajství – byť jsme nepracoval přímo v centrále celostátních médií. I tak mi to ale stačilo na to, abych pochopil jednu zásadní věc, kterou určitě také víte, pokud se v tomto prostředí pohybujete (což usuzuji z toho, že jste se tématu věnoval v diplomové práci) – novinář má k dispozici omezenou stopáž vstupu / reportáže. Mnohokrát jsme zažil situaci, kdy se do daného časového rámce nevešly všechny informace a začalo dlouhé přemýšlení, co z reportáže vyhodit, kde ušetřit čas, abychom ale zachovali pravdivost reportáže, co a jak moc zjednodušit, abychom nelhali. Myslím, že v případě SpaceX to bylo stejné. Reportáž měla omezenou stopáž a její hlavní téma leželo někde jinde. Není možné věnovat cenné sekundy detailnímu vysvětlování havárie, která s tématem souvisí jen úzce.

   • Vašek napsal:

    Když odhlédnu od tohoto konkrétního případu, na který máme rozdílné názory, tak jiný příklad: publicistický pořad Na hraně, který jsem v době studentských let často navštěvoval. Vždy samotná diskuse trvala cca 1,5 hodiny, v televizi z ní bylo cca 35 minut. V pořádku. V jednom pořadu byl hostem tehdejší prezident Václav Havel. Když moderátorka potom tento díl uváděla v TV, doprovodila ho poznámkou zhruba ve znění „mladí lidé zdrželi pana prezidenta na celou hodinu a půl.“ Nebyla to nepravda, diskuse trvala stejnou dobu vždy. Zároveň ale nešlo o nic mimořádného, specifického právě pro tento díl, přičemž jiné díly takto uvozovány nebyly. Jde o klasický případ podsunutí určitého rámce (jak tomu říkají František Koukolík a Jana Drtilová v knize Základy stupidologie), uvozujících sdělení, jejichž rámci má příjemce vnímat zbytek.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Jasně, v tom případu, který popisujete to nebyla pravda, s tím souhlasím. Však jsem také psal, že ne vždy je zpravodajství vyvážené, „obhajoval“ jsem pouze srovnání Vostočnyj vs. SpaceX ve včerejším vysílání.

   • gg napsal:

    „Může jít pochopitelně jen o můj dojem…“

    Nebo o psychologickou projekci.

 7. JardaP napsal:

  Ty fotky startující rakety jsou pěkné.

 8. Jakub napsal:

  Jak to vypadá s kosmodromem Spacex

 9. Mallard napsal:

  Paráááááda. Nieť čo dodať:-)

 10. Spytihněv napsal:

  Pěkný start i následné fotky. Díky za ně. Kolikrát za život člověk může sledovat první vzlet z kosmodromu, který ještě voní novotou? 🙂

 11. zvejkal napsal:

  Nechceli tu angaru pustit uz tento rok?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.