První start z Vostočného se odkládá

Stav výstavby zatím jediné startovací rampy ve Vostočném v červenci 2014. Pro orientaci – rakety budou přivážený „zezadu“. Šedá betonová konstrukce uprostřed je samotná odpalovací rampa, na které bude raketa následně ustavena. „Pánev“ ve tvaru V směřující kupředu slouží k odvodu spalin raketových motorů. Celá přijde vybetonovat…

„Z kosmodromu Vostočnyj odstartuje první raketa do konce roku 2015,“ tyto odpovědi jsme od prezidenta Ruské federace Vladimira Putina slýchali již několik let – prakticky od roku 2007, kdy se začalo se stavbou obřího komplexu v hustých lesích Dálného Východu. Tomuto cíli bylo přizpůsobeno všechno – ačkoliv na kosmodromu má stát několik startovních ramp, stavěla se jediná – aby se to stihlo. Nyní je ale jasné, že po sérii problémů, které stavbu Vostočného potkaly, bude potřeba termín odložit. Start naplánovaný na 23. prosince letošního roku se tak s jistotou nestihne.

14. října se na staveniště vydal sám ruský prezident, aby obhlédl celé místo a osobně se seznámil s aktuálním stavem celého areálu v Amurském regionu. Po rozhovorech s manažery oznámil, že se start odkládá. „Co se prvního startu týče, hleďme spíše na příští jaro. Myslím si, že by bylo dobré jej načasovat na Den kosmonautiky (12. dubna – výročí startu Jurije Gagarina – pozn. aut.), ale pokud by se tento termín nestíhal, tak se rozhodně nesmí spěchat. Pracujte stále klidně, abyste stihli termín startu, jen mi pak nezapomeňte dát vědět, kdy to bude,“ oznámil ruský prezident svému Vicepremiérovi Dmitriji Rogozinovi, do jehož oboru kosmodrom spadá.

Ruský prezident na inspekci startovní rampy kosmodromu Vostočnyj

Ruský prezident na inspekci startovní rampy kosmodromu Vostočnyj
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Spuštění Vostočného je přitom pro Rusko důležitou událostí, která začne největší zemi světa pomalu zbavovat závislosti na Bajkonuru, za jehož pronájem Rusové každý rok platí Kazachstánu 115 milionů dolarů.

Jak se ukazuje, stavba kosmodromu naráží v mnoha případech na nedostatek peněz. Nikoliv však proto, že by ruská vláda celý program nedotovala. Problém je, že finance jsou „odkláněny jinam. Vicepremiér Rogozin řekl, že v souvislosti se zpronevěrou, podvody a dalšími machinacemi kolem stavby kosmodromu Vostočnyj je vyšetřováno na 20 manažerů. Už v červenci přišli podle agentury Tass státní zástupci na to, že z rozpočtu bylo ukradeno 130 milionů dolarů.

Podle Putinova vyjádření dostal státní podnik Specstroj mezi roky 2011 a 2015 celkem 1,1 miliardy dolarů, tedy asi 70,4 miliardy ruských rublů.  Právě Specstroj je hlavním dodavatelem stavby kosmodromu. Ale když se podíváme na stavební záznamy provedených prací, tak zadokumentována byla sotva polovina této částky! „Musíme zajistit důkladný monitoring financování. Bohužel víme, že jsou zde podezření na trestné činy. Říkám podezření, protože vyšetřování stále probíhá. Ale budu žádat vyšetřovací komisi, aby udělala vše pro to, aby byly všechny případy řádně vyšetřeny a viníci následně postaveni před soud,“ informoval Putin.

Rampa pro rakety Sojuz na kosmodromu Vostočnyj

Rampa pro rakety Sojuz na kosmodromu Vostočnyj
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Na začátku tohoto roku vstoupili dělníci na kosmodromu dokonce do stávky, protože nedostali včas zaplaceno. Podle Putinových slov ale ruská vláda včas vyčlenila všechny potřebné finance pro celý projekt. Komise tak bude vyšetřovat, proč se peníze nedostaly na výplatní pásky dělníků. „Zřejmě se tak děje proto, že do projektu je zapojeno mnoho subdodavatelů (hovoří se až o 130 firmách – pozn. aut.) a ti pak používají přidělené peníze k zalepování děr ve vlastních rozpočtech. Takový stav je neakceptovatelný,“ tvrdí prezident Putin a Rogozin jeho slova doplňuje ujištěním, že teď už budou všichni dostávat výplaty v čas.

Město, ve kterém by měla bydlet obsluha kosmodromu i s rodinami obsahuje kromě jiného i školu a napojení na silniční a železniční síť.

Město, ve kterém by měla bydlet obsluha kosmodromu i s rodinami obsahuje kromě jiného i školu a napojení na silniční a železniční síť.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Co vlastně brání startu před koncem roku 2015, jak bylo původně plánováno? Stavební část je hotová, ovšem testování všech technologií je teprve na svém začátku. Zkušenosti ze stavby startovní rampy na kosmodromech Pleseck a Kourou navíc ukazují, že kompletní ozkoušení systémů rampy může trvat téměř rok. Nosič Sojuz-2 přitom na kosmodrom dorazil již v září. “ Vesmírný sektor není místem pro uspěchanou práci, která se dělá za pět minut dvanáct. Potřebujeme klidné tempo práce a spolehlivou kvalitu. Jde nám o kvalitní výsledky a ne o vítězné zprávy,“ dodal ruský prezident.

Podle Dmitrije Rogozina je stavba kosmodromu Vostočnyj připravena na přesun do druhé fáze, ve které začnou vznikat rampy pro nové rakety Angara. Ty si svou premiéru odbyly vloni na kosmodromu Pleseck. První let rakety Angara z kosmodromu Vostočnyj je naplánován na rok 2021, přičemž už o dva roky později by odsud měla na Angaře startovat lidská posádka. Sedět má v nástupci současné lodě Sojuz, což naznačuje použití nově vyvíjené lodi PTK-NP.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.russianspaceweb.com/…/development/2014/pad_airial_07_1.jpg
http://spaceflightnow.com/…/2015/10/3GxUZYO6ub8J8VvZLTmBrrBj2MD9X0Pv.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/10/vostochny_pad.png
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/10/vostochny_city.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

38 komentářů ke článku “První start z Vostočného se odkládá”

 1. Richard Molek napsal:

  Zdravím,

  chtělo by se skoro říct – ruská klasika, ale naštěstí pro Rusko víme, že podobné tunely nejsou výlučnou specializací jen rusů, takže není důvod pro nějaké zobecňování..

  Některé jiné zdroje uvádějí finanční škodu ještě vyšší než výše uvedený článek :

  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/rusko-prislo-o-pet-miliard-pri-vystavbe-kosmodromu-vostocnyj_360276.html

  http://m.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/stavba-noveho-kosmodromu-na-sibiri-se-potyka-s-problemy-mizi-tam-miliardy-rublu–1516736

  Richard Molek

 2. gg napsal:

  „Přitom, vo ci gou, jestli první raketa poletí 2015, anebo 2020???“

  No nevím, třeba budoucnost Protonu by to mohlo ovlivnit dost podstatně. Což zase ovlivní globální komerční vesmírný provoz.

  „Rusko má pochopitelně jiné priority, než dobývání kosmu, což možná z mainstreamu obyčejný čtenář nezachytí.“

  Ano, přestavbu armády. 😉

 3. Karel napsal:

  Hmm, takže je to tam úplně stejně jako u nás, nebo kdekoliv jinde na světě, když se má něco budovat. a je možnost si napakovat kapsy…. Jestli se jedná o státní sektor, nebo soukromý je úplně jedno, tunelovat se dá všude. V tom soukromém k tomu zkrátka jen použijete mafiány, lobbisty a nějaké to vydíráníčko….

  Že je celý svět posraný z termínů které se dávají fakt šibeniční, je bohužel další fakt, této skvělé doby. Přitom, vo ci gou, jestli první raketa poletí 2015, anebo 2020??? Podle mého úsudku je rozhodující kvalita zpracování a funkčnost celého komplexu.

  Rusko má pochopitelně jiné priority, než dobývání kosmu, což možná z mainstreamu obyčejný čtenář nezachytí. A já být na jejich místě, vybral bych si asi stejně, jestli spíše dobývat vesmír, anebo nejdříve ubránit svou zemi.

  A jestli je tam práce odfláknutá, nebude to až tak „ruský způsob práce“ jako spíš způsob práce v kapitalismu. Vidět to přeci můžeme všude okolo sebe, kde se buduje cokoliv nového, nebo vám snad příjde, že dnešní věci vydrží déle, než ty, vyrobené za režimu minulého?….

  ALe jak snadné je pořád se trefovat do Rusů, že ano….

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Nevím jestli závěrečná věta měla být mířena na náš článek, nicméně my se snažíme všem měřit stejně.

  • Spytihněv napsal:

   Tak stejné jako „kdekoliv na světě“ to tam rozhodně není, bo Rusko je kraj velmi razovity 🙂 Troufám si tvrdit, že kontrola financí v NASA nebo ESA je přece jen na jiné úrovni.

   „Rusko má pochopitelně jiné priority, než dobývání kosmu…. ubránit svou zemi“. Prakticky stejnou formulaci jsem také použil, ale definici té priority jsem postavil o 180° jinak. Ale možná máte na mysli atak v Čeljabinsku a vývoj nějaké protimeteorické zbraně (pokud tedy věříte, že šlo o útok kosmického šutru).

   Jinak samozřejmě každý máme svůj světonázor. Tak to prostě chodí.

  • asdf napsal:

   Karle, nám je jasné, že byste nejradši četl články o tom, jak v Rusku jde všechno jako po drátkách a vše tam funguje na jedničku, nic se nerozkrádá a vůbec Rusko kráčí vstříc zářným zítřkům. Ale bohužel realita je prostě jiná a tu nelze popírat jen proto, že mám afiliaci k této zemi (která je z vašeho komentáře jasně patrná).
   Víte, kdyby se v Rusku nedělo to, co se tam děje a nerozkrádalo tak, jak se tam rozkrádá, pak by jistě neměl nikdo potřebu do něj kopat (stačí se podívat na neuvěřitelné předražené hry v Soči, proti kterým je Vostočnyj slabý odvar).
   Jen vám položím takovou diskuzní otázku: Proč si myslíte, že nikdo nekope třeba do Švýcarů nebo Japonců? Přitom v těchto zemích je kapitalismus rozvinutější než v Rusku, takže tím to asi nebude 😉

   PS. Ano, vytunelovat lze i soukromou společnost, ale takové tunelování musí provádět samotné vedení té společnosti. Opravdu se neobávám toho, že Musk nebo Shotwell SpaceX vytuneluje 😉

   • asdf napsal:

    oprava: chtěl jsem napsat „řečnickou otázku“. Diskuzní právě ne, protože není potřeba na ní odpovídat 😉

  • gg napsal:

   „Hmm, takže je to tam úplně stejně jako u nás, nebo kdekoliv jinde na světě, když se má něco budovat. a je možnost si napakovat kapsy…. Jestli se jedná o státní sektor, nebo soukromý je úplně jedno, tunelovat se dá všude. V tom soukromém k tomu zkrátka jen použijete mafiány, lobbisty a nějaké to vydíráníčko…. … ALe jak snadné je pořád se trefovat do Rusů, že ano….“

   Možná by občas neškodilo podívat se na index CPI… https://www.transparency.org/cpi2014/results 😉

   • PG napsal:

    Já těm grafům zase tak moc nevěřím. Většinou je to založeno na dojmologii, ať už těch, co odhadují zvenčí, nebo respondentů z řad obyvatel.
    Dovedu si představit scénář, kdy si nějaký výrobce zbraní zařídí jejich odbyt ovlivněním politiků, kteří následně zorganizují nějakou tu vojenskou kampaň. Obyvatelstvo jásá, korupce z jejich pohledu nula. A proti tomu stojí „Gaiščik“, který si řekne o sto rublů, protože mu erár nějak zapomněl valorizovat plat.

    Kosmický průmysl je blíž tomu vojenskému než civilnímu, snad podchytitelnému metodologií pouličních dotazů. K tomu je navíc potřeba pochopit pravidla moštárny toho kterého systému. Např. eurosojuzní dotační systém je celkově korupční ze své podstaty. Různé státy mají také jinou strukturu korupce podle toho, co se rozhoduje, na jaké úrovni, a jak se to dá ovlivnit. A taky co je jak zažito kulturně.

   • asdf napsal:

    Samozřejmě, na druhou stranu nelze zpochybnit to, že společenská vyspélost jednotlivých států je na různých úrovní. K tomu nejsou potřeba nějaké indexy. Stačí se jen podívat, jak v kterém státě funguje veřejný sektor a jak ty státy jako celek na člověk působí, když se v nich pohybuje 😉

   • PG napsal:

    společenská vyspělost .. no to je často taky jen fasáda a dojmologie. Třeba se někomu může zdát bagdádský trh zaostalý s tím vším smlouváním, přitom se takto dá handrkovat i při sjednávání smlouvy s telekomunikačním operátorem.
    Nemá cenu tady dělat politologický koutek, stejně těžko zhodnotíme efektivitu i té naší Blanky při vší té naší demokracii a zákonu o svobodném přístupu k informacím. Co se děje na Vostočném je podle mne v detailech mimo naše představy. Osobně si myslím, že k dřívějšímu pověstnému sovětskému bordelu se přidal další segment liberálně-kapitalistický (přímé rozkrádání přes dceřinky a outsourcing), takže efektivita spadla ještě níž než za bolševika. Zase ale je lepší technologie, tak se to třeba srovnalo s Bajkonurem.
    Pořád mi to ale tak pocitově vychází jako řádově komplikovanější projekt než je Blanka, přitom zatím levnější. Srovnat s ostatními kosmodromy … jsou někde čísla z Číny, USA, Indie, EU .. kdo všechno má plnohodnotné kosmodromy? Já myslím, že jen bývalý SSSR a USA.

 4. Erik de Lacroix napsal:

  Jen takové malé zákulisní info: Mluvil jsem nedávno s „insiderem“ z koncernu Almaz-Antej (dělají spoustu zakázek pro Roskosmos), který byl ve Vostočném na služebce. Ty zprávy jsou jen špička ledovce, rozkradla se tam opravdu spousta peněz (představte si Blanku, jen mnohonásobně větší), práce mají několikaletý skluz. Je to v absolutní pustině, takže problémy s infrastrukturou a logistikou. Spoustu stavebních prací dělají „zekové“ (trestanci v koloniích), takže podle toho vypadá kvalita, peníze si už za ně rozdělí „svoji“.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Díky za cenné informace přímo z místa.

  • JardaP napsal:

   Doufám, že to nejsou takové ty informace co pocházejí z hospody.

   • Spytihněv napsal:

    Vypadá to důvěryhodně. Korupci, zpronevěry a nebo třeba zlodějnu s krycím názvem „vícepráce“ známe důvěrně i od nás, tudíž není důvod se domnívat, že to v Rusku bude lepší. Pokud jde o ty trestance, ty bych tam čekal na nějakých opravdu hrubých pracech, kterých je na takových stavbách dost a dost. U nás tohle neznáme, ale stačí se podívat třeba do Rumunska. Vězni makají i tam, kde se u nás najímají specializované firmy.

   • Erik de Lacroix napsal:

    Berte to spíš jen jako takovou zajímavost. Nejsem schopen Vám to vyzdrojovat a faktury, které by to tvrzení doložily nemám…
    Je to sice můj první příspěvek, ale web už nějakou dobu sleduji a musím říct, že je super ( zprávy z New Horizons, seriály o kosmu…), jen tak dál.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Děkujeme za pochvalu. Těší nás, že se Vám tu u nás líbí a doufám, že tomu tak bude i nadále.

  • Racek napsal:

   Řekl bych že je to potvrzení oficiálních zpráv. No, ale zatím ještě do ceny Blanky pár miliard chybí. Obávám se, že kdyby to měl na starosti Pražský magistrát, tak :-)) by byl pochopitelně lepší, že.

 5. TCM napsal:

  Tak mě tak napadá – jak dlouho se stavěl Bajkonur a na kolik to přišlo v přepočtu na dnešní ceny?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   To je hodně těžká otázka, protože tam se infrastruktura budovala v průběhu desítek let. Naopak na Vostočném chtějí budovat najednou několik ramp. Navíc pro ty první lety bylo potřeba trochu jednodušší zázemí, než jaké se teď buduje na Vostočném.
   Oficiálně byl Bajkonur založen v roce 1955. První start balistické rakety přišel 3. srpna 1957 a už odtud startoval legendární Sputnik. Cenu se asi nikdy nedozvíme, protože hlavně na začátku se jednalo o vojenský areál s vyoským stupněm utajení.

 6. vedator napsal:

  Nic nove pod slnkom. Komplexne a velke projekty maju vzdy casove sklzy. Niekto ulieva oficialne, ako monopol, a niekto potajomky.

 7. WandaTheStingray napsal:

  „Pracujte stále klidně, abyste stihli termín startu, jen mi pak nezapomeňte dát vědět, kdy to bude“…. Tomu říkám prohlášení státníka a diplomata 😀 😀

  • maiden napsal:

   Kdyz tohle rekne Putin, tak to znamena, ze je vytocenej do bela… prelozeno do normalni reci: jestli to do vanoc nebude hotovy, tak z toho necham udelat raketovou strelnici.

   • PG napsal:

    Dá se ten citát někde najít?

    Já jsem našel tohle:
    «не заниматься штурмовщиной» «Не нужно никаких реляций победных, нам нужен качественный результат. Давайте закончим работы с электро- и водоснабжением»
    Подробнее на РБК:
    http://www.rbc.ru/politics/14/10/2015/561dfc629a7947111b548559

    Přijde mi ten „citát“ z článku trochu jakoby volná interpretace autora. Takhle se Putin normálně nevyjadřuje.

   • PG napsal:

    Tak přece to řekl 🙂 … Только скажите мне, когда.

    v tomto kontextu:

    В.Путин: „Космическая деятельность – это не та сфера, где нужна штурмовщина и сверхусилия. Здесь нужна ритмичная работа и качество. Поэтому не нужно нам никаких победных реляций, нам нужен качественный результат.Поэтому давайте договоримся, вы заканчиваете работу, связанную с водоснабжением, связанную с электроснабжением, с водоотведением. Нужно готовить аппараты к запуску, это тоже отдельная работа. И настраивайтесь на первые пуски в 2016 году, где‑нибудь весной. Если сделаете это ко Дню космонавтики, будет хорошо, если нет, то и здесь штурмовщины не нужно. Спокойно выходите на тот срок, который будет в ближайшее время посчитан. Только скажите мне, когда. Договорились?“

    Смотрите оригинал материала на http://www.1tv.ru/news/techno/294138

 8. PG napsal:

  Před nedávnem se objevil článek o Vostočném v novinách a tam udávali proinvestované peníze převedené na koruny. Překvapilo mě, že ta suma zdaleka nedosáhla ceny za tunel Blanka. Ale samozřejmě Vostočnyj ještě není hotový (a u Blanky těžko říct) takže to ještě pěkně naroste.

  • Racek napsal:

   Hmm, velice dobré přirovnání, dost to vysvětluje. Vostočnyj je velká akce, dost daleko od bohaté civilizace s dopravními či stavebními a klimatickými problémy, i přes ty krádeže staví docela levně. No, podle mých zkušeností je evidence u rusů dost popelkou, oni jsou zvyklí stavět a stavět a teprve dodatečně se zajímat, co vlastně všechno spotřebovali a kde jsou dodáky a výdejky a … no jo, tohle se pořád neodnaučili. Takže nejen krádeže, ale prostě ruský způsob stavby.
   Samozřejmě, dnes má Rusko i spoustu jiných starostí a vše nestíhá a nestačí financovat.

 9. otaznick napsal:

  Rusko je opravdu zemí, kde zítra znamená včera. Problémy s rozvojem kosmonautiky jsou na obou stranách oceánu, ale v Rusku je to zvýrazněno minimální invencí a rozkradenými rozpočty. Snad se USA takovému stavu vyhnou díky podpoře soukromého sektoru.

  • TCM napsal:

   Buďte si jistý, že si SpaceX svůj kosmodrom postaví o několik řádů levněji mnohem rychleji 😉
   Jednak je to vysoce efektivní soukromá firma a ne rozkradený státní sektor a hlavně nepotřebuje pompézní a megalomanské kosmodromy, aby ukázala světu, jaký je to machr.

   • maro napsal:

    Plány na pilotované lety společnosti SpaceX jsou už taky jaksi ve skluzu. Nebo opravdu ještě věříte tomu letu s lidmi na začátku roku 2017?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    U SpaceX je trochu problém v tom, že zákonodárci nepřiklepli finance pro NASA v požadovaném objemu. Tím pádem se muselo pár věcí odložit. Doplatily na to i SpaceX a Boeing. Takže ano, projekt soukromých lodí k ISS je ve skluzu, ale nikoliv jejich vinou.

   • gg napsal:

    No a teď si to porovnejte s rozsahem úsilí a investic do toho věnovaných a rozsahem prací. SpaceX má skluz při stavbě zcela nové pilotované kosmické lodi za minimum peněz. Rusko má skluz při stavbě kosmodromu pro již existující raketu, přičemž jen ten kosmodrom stojí třikrát víc, než SpaceX stál vývoj Falconu 9.

   • maro napsal:

    Dušan Majer: No teď jsem měl spíš na mysli ten předprázdninový nepovedený start. V tom nehrají peníze žádnou roli. Je to technický problém, který sežere spoustu času.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Ta havárie nemá vůbec žádný vliv na termín, kdy SpaceX poprvé poletí s lidmi. Termíny by vypadaly stejně i kdyby k havárii nedošlo.

   • maro napsal:

    gg: U plánování je snad jedno kolik to stojí. Plán se nějak plánuje už v době, kdy je o financích rozhodnuto. A pak to buď vyjde, tedy plánování bylo úspěšné, nebo nevyjde a tedy plánování bylo naprd, protože něco nevzalo pořádně v úvahu. A o zemětřesení fakt nešlo ani v jednom z těchhle dvou příkladů.

   • Cateye napsal:

    Zajímalo by mě co je na tom megalomanského? Vidím jen standardní odpalovací rampu, která by asi měla něco vydržet i v případě havárie, se zázemím, pro kosmodrom, který se má stát pro Rusko významným strategickým bodem po dalších několik desítek let.
    Vzhledem k poloze kosmodromu a dopravnímu spojení je tak velké logistické zázemí nevyhnutelné.
    Navíc v kontextu s tím, jak se (ne)dodržují termíny a překračují rozpočty i u jiných velkých staveb po celém světě, mi ten skluz v případě Vostočného nepřipadne zase tak dramatický…

 10. gg napsal:

  „„Z kosmodromu Bajkonur odstartuje první raketa do konce roku 2015,“ tyto odpovědi jsme od prezidenta Ruské federace Vladimira Putina slýchali již několik let – prakticky od roku 2007, kdy se začalo se stavbou obřího komplexu v hustých lesích Dálného Východu.“

  A měl pravdu, první raketa z Bajkonuru skutečně startovala do konce roku 2015. 😉

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.