Na přenos z Vostočného si můžeme nechat zajít chuť

Kdo si dnes ráno přivstal, aby mohl od 3:45 sledovat náš česky komentovaný přímý přenos ze startu rakety Sojuz 2-1A z nového kosmodromu Vostočnyj, ten byl asi hodně překvapený. Oficiální stream agentury Roskosmos se vůbec nerozběhl, náhradní přenosy ruských televizí ukazovaly pouze předtočené záběry na to, jak se Vostočnyj stavěl, ale žádný živý záběr na rampu. Teprve až několik minut po plánovaném termínu startu se objevila informace, že automatický řídící systém zastavil start v závěrečné fázi příprav zhruba 90 sekund před startem, kdy se tlakovaly nádrže.

Technici momentálně hledají příčinu a pracují na jejím odstranění. Zatím neznáme náhradní termín startu, ale povětšinou se hovoří o odkladu o 24 hodin, tedy na zítřejší ráno. Jiné zdroje naopak hovoří o nepotvrzených informacích s odkladem o více dní. To by ale nevadilo – kosmodrom je nový a tak je naprosto logické, že se na něm objeví podobné mušky, které je potřeba vychytat. Stejně tak je plně pochopitelné, že Rusové nechtějí nechat nic náhodě a raději věnují větší pozornost každému podezřelému detailu – to všechno je jasné asi každému fanouškovi kosmonautiky.

Sojuz 2-1A na startovní rampě kosmodromu Vostočnyj

Sojuz 2-1A na startovní rampě kosmodromu Vostočnyj
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com/

Ovšem jsou tu i věci, které až tolik pochopitelné nejsou – řeč je především o zmatcích v přímém přenosu, který byl popsán na začátku článku. I kdyby nedošlo k zastavení odpočtu, stejně by neběžel přímý přenos Roskosmosu, ani ruských televizních stanic (jejichž moderátoři byli z nastalé situace trochu vykolejení). Později se na webu spaceflight101 objevila informace, že Roskosmos měl vysílat pouze pasáž začínající hodinu před startem a přenos měl skončit ve chvíli startu. To je ovšem v ostrém rozporu proti tomu, co bylo slibováno dříve – konkrétně jsme se měli těšit na záběry z kamer umístěných na raketě, jejichž obrázky měly zpestřit přenos z letové fáze tak, jak jsme si již zvykli ze startů Sojuzů z Kourou.

Podle všeho se zdá, že Rusové nebudou organizovat přímý přenos ani při opakovaném pokusu o start. Skoro to vypadá, jako kdyby se panicky báli neúspěchu a nechtěli jej ukázat v přímém přenosu celému světu. Je ale zajímavé, proč se názor nejvyšších míst tak rychle obrátil o 180°. Rusové se v minulých týdnech na sociálních sítích aktivně chlubili svým kosmodromem, natočili několik povedených videí s použitím GoPro kamer, nebo dronů a všechno jasně ukazovalo, jak jsou na Vostočnyj právem hrdí. Společně s umístěním kamer na raketě se dalo čekat, že potenciálu nového kosmodromu využijí naplno a právě proto je stopka pro přímé přenosy hodně překvapivá a smutná. Přímo se také dotýká našeho plánovaného komentovaného vysílání.

Usazování rakety na startovní rampu

Usazování rakety na startovní rampu
Zdroj: http://www.themoscowtimes.com/

Chtěli bychom, aby si naše živé, česky komentované přenosy zachovávaly určitou úroveň. Pokud ale nejsme našim čtenářům / divákům schopni zajistit ani to nejzákladnější, tedy živý obrazový materiál, nemá cenu dělat přenos za každou cenu. Věřte, že naše rozhodování nebylo lehké a trvalo téměř celý dnešní den.  Na jednu stranu jsme měli zájem zprostředkovat tento očekávaný moment, ale nakonec jsme se rozhodli druhé vysílání nezakládat. Děkujeme za pochopení a zároveň slibujeme, že se premiérovému startu z kosmodromu Vostočnyj budeme věnovat v dalších článcích na našem webu. Premiérovému startu z kosmodromu Vostočnyj držíme palce, snad se vše podaří tak, jak má.

Zdroje informací:
http://www.spaceflight101live.com/
https://twitter.com/
http://spaceflight101.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://cdn.rt.com/files/2016.04/article/571b2ef5c46188af528b45d9.jpg
http://www.russianspaceweb.com/images/spacecraft/science/lomonosov/pad_arrival_1.jpg
http://www.themoscowtimes.com/upload/iblock/b35/russia-launch-new-space-program.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

97 komentářů ke článku “Na přenos z Vostočného si můžeme nechat zajít chuť”

 1. roman.hronza napsal:

  Být to za totáče a start se nepovedl, tak by TASS vydal prohlášení, že vojensko-politický komplex v čele s USA šíří ničím nepodloženou dezinformaci, že SSSR postavil nový kosmodrom a usiluje o vypuštění rakety. A až by se nějaký start podařil, tak by byl nový kosmodrom výsledkem společné práce, ze které se můžeme radovat.
  Podobně to fungovalo se sovětským lunárním programem. Jen s tím rozdílem, že tam se žádný start nepodařil, takže se jsme se nemohli z výsledků společné práce radovat. Ach jo :-).

   • roman.hronza napsal:

    Proč považujete analogie mezi bývalým sovětským a současným ruským přístupem za „mimo mísu“. Ty analogie bohužel nejsou „mimo mísu“ 😉

   • rado napsal:

    Tu je tých komentárov mimo misu už kopa.. Zaujímavé ako je Rusko vďačná téma na posmešky a „vtipné“ reči. Ale tak asi dáky komplex z minulosti, tak si treba kopnúť teraz. Keď nejde hore na prvý pokus raketa na západe, tak sa nič nedeje. Rusáci majú veľmi málo odkladov, tak si treba rýpnuť no.. Bodaj by sa im to tam pekne rozbehlo aj na živo a s fajnou telemetriou atď a bude sa na čo pozerať. Ale aj potom tu bude 50 komentárov o tom ako to dáky veľký V. I. P. nakázal a sám natankoval, aj kľúčik otočil a podobné kraviny.
    Budme radi za pekný nový kozmodróm, ktorý je už funkčný a bude len lepšie na tom. To, že sa nestaval ideálne je bohužial normálne. Ukážte mi západnú firmu kde to ide úplne hladko a dokonale. Nikto z Vás o tom dokopy nič nevie, viete len to čo napíšu novinári.
    A teraz hijó do mňa. Už vidím ako budem zas rusofil a čo ja viem ešte aký fil… 😀

   • Vojta napsal:

    Rusové mají méně odkladů, protože jejich kosmodromy; především Bajkonur, ale v podstatě i Pleseck a Vostočnyj jsou ve vnitrozemí, kde je mnohem stabilnější počasí než na pobřeží Atlantiku nebo Pacifiku. Také provozují většinou dlouho ověřované stroje, což se nedá srovnat se SpaceX, která každou chvíli přijde s nějakou změnou a logicky jsou s tím spojené určité komplikace. Když tohle srovnáte, nebude rozdíl tak velký. Navíc kvůli odkladu tu do Rusů, pokud jsem si všiml, nikdo nerýpal.

   • Spytihněv napsal:

    Jak píše Vojta. Kritika se snesla kvůli způsobu přenosu, ne kvůli odkladu. Každý, kdo trochu sleduje dění ví, že odklady jsou zcela běžné a příčiny různé. Takže rado – za sebe prohlašuji, že nevidím žádný důkaz vašeho rusofilství, nebojte se 🙂

   • Samo napsal:

    rado Ty určite nie si rusofil ja jedného osobne poznám a ten sa k Rusku (a ruským výrobkom) vyjadruje úplne s vášňou a zanietením a hneď spochybní všetko čo je z USA ďalej napríklad ak sa s ním náhodou začnem baviť o kozmonautike z USA nikdy si nemôže opustiť poznámku „veď ani kozmonautov nevedia dostať na ISS musia ich im tam voziť rusi“ 🙁

 2. Rudolf Šíma napsal:

  Jsem rád, že ztělesnění destilované moudrosti lidstva se osobně zasadilo o start a označilo předchozí drobné zaváhání za přehnanou reakci řídícího systému. Už jsem měl strach, že bude třeba natlakování nádrží svěřit Vladimíru Vladimíroviči osobně. Má toho hodně na práci, hokej, potápění, letecká výuka ptactva atd., atd… Klaplo to a bylo to efektní.
  Blahopřeji nepotrestaným.
  P.S.
  Je to už ohrané, ale připojuji se s poděkováním tvůrcům Kosmonautixu. Fakt díky. Pouštíme si Vaše přenosy i v hospodě. Po přistání na plošině jsme bouchli bubliny. Skvělá osvěta. 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Děkujeme, jsme opravdu rádi, že se naše přenosy líbí tolika lidem. 🙂

  • maro napsal:

   V tom rozčarování z odloženého startu, který samozřejmě spousta lidí (a nejen v Rusku, ale třeba i u nás) kvůli své omezenosti spojovala s předchozími šlendriány na výstavbě kosmodromu, musel hlavně udělat povinné bububu na ty lidi co ty stavební „odklony“ a zdržení mají na svědomí, aby byl ruský lid uklidněn, že už je to zase pevně v rukou a šlendrián se nebude opakovat.
   A že vás informuje i o technických detailech důvodu odložení startu, samozřejmě taky pozitivně působí v tom, že se o to zajímá, když už tam je (bez ohledu na to, jak moc podrobně tomu opravdu rozumí). Nechce přece působit jen jako nějaký papaláš, co stříhá pásky a nemá tucha, co se přesně děje.
   Takže pro public relations byl tenhle výlet na dálný východ využit dokonale.

   • Vojta napsal:

    No já nevím. Na Rusy to možná funguje, ale jinde osoba vůdce, který dělá, že všechno ví, všechno zná a všechno umí líp, působí směšně. Nedokázal pohlídat (respektive sehnat spolehlivé lidi, kteří by to pohlídali) rozkrádání a zpoždění výstavby, ale pak začne trestat a vyhazovat lidi v podstatě kvůli prkotině. Kdyby kvůli tomu raketa spadla, tak to pochopím, ale jeden den odkladu?

   • vedator napsal:

    Vazne boli vyhodeni/potrestani ludia za jeden den okladu? Nikde som tu informaciu nezachytil… 🙁

   • Vojta napsal:

    Slyšel jsem to v rádiu na stanici, která jako prioritu nemá zprávy, takže to není ověřené. Jinde jsem našel jen obecné prohlášení o lajdáctví a vyvozování důsledků. Těžko říct, jestli by stejně mluvil, kdyby se start povedl napoprvé.

   • vedator napsal:

    Ok, takze ‚prisne pokarhat‘ a potrestat su synonyma 🙂 Nastastie to nebolo take zle ako titulky tvrdia. Media opat nafukuju vyjadrenia Putina.

   • maro napsal:

    Nikdo nikoho za za to odsunutí nevyhodil z práce, natož, aby ho třeba zavřel.
    Přitom pokud by tam fakt byl nějaký ten vadný, nezkontrolovaný kabel, jak o něm psali, to by už nějakého zodpovědného kontrolora místo stát mohlo …

 3. Tinny napsal:

  Ahoj. Tak se přiznám, že jsem včera po tom nepodařeném přenosu, kdy ani neukázali rampu, na malou chvilku zapochyboval, zda ten kosmodrom vůbec existuje 😉 Start se povedl, gratuluji.
  Mám dotaz, kam spadnou ty zbytky, teda první a druhý stupeň? A obsahuje to zbytky paliva? Je to toxické či ne? A vyzvednou to, nebo to tam nechají ležet?

 4. B.Boruvka napsal:

  No tak je to dobry! Vostocnyj funguje raketa taky,druzice je v poradku na miste,jakehosi videa jsme se taky dockali.
  Asi nemuzem pocitat s tim ze budou k prenosum pristupovat se stejnym entuziasmem jako treba Space X.
  Precejenom,nalada v te zemi a pristup k veci jsou uplne jine.
  I tak jsem spokojen.
  A vam vsem kluci moc diky za informace!!
  Bohous

 5. BohousB napsal:

  Tomáši, startu rakety Falcon 9 se dočkáš už brzy. Na 4. května je plánován start Falconu 9 s geostacionární družicí JCSat-14 na palubě. To se dočkáš doufejme i dalšího úspěšného přistání 1 stupně Falconu na mořské plošině. Takže za týden…

 6. BohousB napsal:

  Tedy tak surrealistický přímý přenos startu rakety jsem ještě neviděl. Mockrát děkuji Radmk za ten odkaz na TV „Amursport.ru“. Zdravím i Tomáška.

  Doufejme, že zítra poskytne ruská strana kvalitní záznam z úspěšného startu přímo z kosmodromu…

 7. tomáš napsal:

  Děkuji za přenos Radmku, já jsem se taky koukal,nejlepší byl Koroeliův kříž.Tomáš Michal.

 8. Radmk napsal:

  Start prosel v poradku (snad v poradku podle toho co sem videl) sorac drive sem ten prenos nesehnal:)

 9. tomáš napsal:

  Ahoj už jsem vstal a hledám nějaký žyví přenos ahoj.tomáš michal.

 10. Mallard napsal:

  Dobrý večer všetkým.

  Nevyšlo dnes – vyjde zajtra.

  Za prvé – ďakujem redakcii kosmonautix.cz, že sa nám snažila sprostredkovať takýto historický okamih:-)

  Za druhé – ďakujem „….“ (všetkým kompetentným) že zastavili odpočet a namiesto „rýchlo rýchlo niečo vyslať na orbit“ a riskovať výbuch nosiča a poškodenie prakticky nepoužitého kozmodrómu zvíťazila bezpečnosť.

  Za tretie – kokooooos nespíme do (alebo vstávame o) 3:45 a výsledok…. Na porazenie:-((

  Za štrvté – asi by bolo treba kompetentným (podľa môjho názoru prevažne politickým) osobnostiam vysvetliť, že dobývanie vesmíru je náročná záležitosť s množstvom (žiaľ) aj tragických komplikácií a drvivá väčšina ľudí, ktorí to sledujú, tak držia palce a nečakajú, že sa to nepodarí… Tak by nám to mohli dať „naživo“:-)

 11. Červ napsal:

  Za prvé poděkování autorům tohoto webu za perfektní práci …

  Za druhé… často se ozývají hlasy, že dnešní Rusko je relativně vyspělá země a se SSSR nemá moc společného…. bohužel má, a to v podstatě všechno… chování a mentalita ruských lidí je absolutně stejná jako za nejtvrdšího komunizmu a tohle je jeden z mnoha příkladů…. v podstatě všechny kosmické velmoci jsou v otevřenosti mnohem dál a a ruský „minderwertigkeitskomplex“ se ukazuje v plné nahotě….

  A za třetí omluva všem za tuhle „politickou“ vložku….asi pod vlivem zklamání z takového nesmyslného rozhodnutí 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Jsme rádi, že se Vám náš web líbí. Aktuální nepříjemnosti nás mrzí a doufáme, že se z nich Rusko snad brzy oklepe.

  • Radmk napsal:

   OMG! netušil jsem, že v Bohnicích mají pacienti přístup k internetu!

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Bez urážek, prosím, nemusíme spolu souhlasit, ale nadávat bychom si neměli.

   • vedator napsal:

    Kiez by to tak bolo a ludia si nenadavali. No ak karhame jedneho za prilis ostre slova, treba aj toho predrecnika vytahat za usi, lebo tiez nebol velmi prijemny k rusom ako takym. Je jasne, ze niektori fanusikovia inklinuju viac k americkej kozmonautike, ini k ruskej, indickej, cinskej… Mozno by stalo za zvazenie, ci publikovat clanky (alebo zablokovat diskusiu), ktore dokazu rozvirit diskusiu mimo temu.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Já zastávám názor, že pokud má někdo názor, který neporušuje zákony ČR, pak nemá smysl jej trestat, ani napomínat, ať už velebí levici či pravici, Petra nebo Pavla. „předřečník“ projevil názor, se kterým někteří lidé nemusí souhlasit, ale projevil jej slušnou formou a to bychom měli respektovat.
    Zavírání diskuse bereme až jako nejposlednější možnost, ke které bychom sáhli pouze v extrémních případech. Drtivá většina našich čtenářů se chová slušně a proto je nechceme trestat tím, že bychom jim odebrali možnost diskutovat.

   • Spytihněv napsal:

    vedator: Vyhýbat se článkům, které mohou vzbudit politické vášně a když už se jim vyhnout nedá, pak pod nimi zrušit diskusi?? No to je nápad. Připadám si jako ve stroji času. T mínus 30 let 🙂

   • Červ napsal:

    OK, vaše poznámka má nulovou informační hodnotu… 🙂
    Takže co přesně je dle vašeho názoru v mém příspěvku nepravda??

   • Radmk napsal:

    Váš přízpěvek měl nulovou informační hodnotu,takže na hloupost jsem odpověděl hloupostí.

  • B.Boruvka napsal:

   Naprosto souhlasim! to je proste ta Ruska mentalita-Vsechno co jde utajit….Ze to nedava smysl? prezto utajit!! 🙂
   Bohous

  • roman.hronza napsal:

   Dovolím si poznamenat annglický překlad slova: „minderwertigkeitskomplex“. Dle Google je to „inferiority complex“. Ta angličtina je přeci jen výstižnější ;-).

  • Cateye napsal:

   A existuje nějaký výstižný výraz na komplex vůči Rusku, který postihuje zpravidla příslušníky bývalého východního bloku, ve věku 35 let a výše? 😉

   • roman.hronza napsal:

    Člověk, který už ví „zač je toho loket“. Jak byste označil člověka, který je potomkem onoho člena východního bloku a je mu méně než 35 let?
    Jednou jsem četl, že kdo Rusko miluje je prostě Rusomil (bez ohledu na společenskou realitu). Kdo Rusko POCHOPIL je zákonitě Rusofob. Možné je to trochu přehnané, ale pokud si to dám do kontextu člověka, který už něco zažil a nemá své názory jen z tisku a TV, tak jádro tohoto výroku je hodně silné (pravdivé). Absence přímého přenosu by vám mohla trochu napovědět…

   • Karel napsal:

    To je stejně úplně plytké prohlášení, jako s tím churchilem o levici a pravici.
    Bohužel názory nikoho z nás se neopírají o realitu, ale jsou emočně zabarvené. Pravdou také je, že dříve propaganda rusko vyzdvihovala do nebes,. Dnes propaganda Rusko zatracuje a zesměšňuje, kde to jen jde. Budiž blahořečeni všichni, kdo se nad tyto mediální záležitosti dokáže povznést.

   • Spytihněv napsal:

    Jo tak. Takže pokud se o Rusku píše negativně, tak je to propaganda? A jakmile se mediální obraz zlepší (například kdyby začal pán z Hradu vydávat vlastní noviny), tak už by to propaganda nebyla? Pan Spock by vám jistě vysvětlil, že toto není logické 🙂

   • Cateye napsal:

    Nicméně a evidentně komplex zůstane komplexem…

   • Spytihněv napsal:

    Komplex není to správné slovo. Komplexy můžu mít z někoho, kdo je lepší a komu závidím a nemohu se mu rovnat, ač bych chtěl 🙂 Což rozhodně není tento případ. Spíše bych zvolil výraz těžká a oprávněná averze.

 12. tomáš napsal:

  Prosím napište odpověd,děkuji.

 13. tomáš napsal:

  Prosím vysílejte start z nového kosmodromu živě a česky,třeba na NASA tv,protože já a určitě my všichni jsme se na tento start hrozně těšili.Mě bylo 19.dubna 9let.první start který jsem vyděl byl start sojuzu tma20 m 18.března potom jsem taky vyděl start atlasu5 s cygnusem,progresu,potom ůžasný start falconu9 kde se podařilo přystát s 1.stupněm na plošině ofkols ar jů,taky jsem se kukal nadnešní odložený strt z vostočnejho,a kdyš jsem se dozzvěděl o startu z ůplně nového kosmodromu ůplně jsem jásal.Opravdu vás prosím aby jste vysílali živí a česky komentovaný přenos z prvního startu z vostočnejho uskutečnily prosím.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Těší nás, že máme tak věrné a dokonce mladé diváky. Jsme rádi, že se ti naše přímé přenosy líbí, určitě s nimi nekončíme, ale v noci bohužel nebude co vysílat, neměli bychom na co koukat. Není žádná možnost, jak bychom se mohli dostat k těm živým obrázkům a ukázat je tobě i ostatním divákům. Samotné nás to mrzí, ale nejde to, ale příští přímé přenosy zase budou, určitě nekončíme. -;)

  • Mojmir Byrtus napsal:

   Tomáši, pokud z Ruska nepůjde video záznam, tak kluci z Kosmonautixu nemůžou nic dělat. Bohužel. Nikdo z redakce není v Rusku na novém kosmodromu Vostočnyj, aby start snímal a posílal přes internet do redakce, nebo na Youtube. Všechny nás to mrzí, že první start neuvidíme. Je to pro nás stejné zklamání, jako pro tebe.

   Ale jsem rád, a kluci z redakce jistě taky, že kluk v tvém věku si k raketám, letům do vesmíru a i ke Kosmonautixu našel cestu 🙂 Všichni ti budeme držet palce, aby tě toto nadšení neopustilo. A nebuď zklamaný, přímých přenosů ještě bude spousta. A ne jen ze startů raket 🙂

  • tomáš napsal:

   A nešlo by přenos uskutečnit na NASA TV?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Vysílání NASA TV řídí specialisté ze Spojených států, vysílají pouze americké starty.

   • tomáš napsal:

    Ahoj už jdu spát. Zítra ve 3h 40min vstanu a skusim sehnat nějaký živý přenos zkusim ho najít na NASA TV. a jestli to najdu zítra vás o tom informuju formou komentáře. Zítra se zase uvidíme,tak ahoj. Tomáš Michal.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    NASA TV zcela jistě nebude vysílat start z ruského kosmodromu, to dělá pouze pokud startuje Sojuz vstříc ISS, ale jinak ne. Klidně spi 😉

   • Spytihněv napsal:

    Asi si budu muset nařídit budík pro kontrolu, jestli to moje dítě taky ve 3:40 někde neloví přenos, když musí ráno do školy! Díky za varování 🙂

 14. Vojtěch napsal:

  Popsaná politika je zcela v souladu s ruskými standardy a tradicemi. Kosmonautika (a vše co s ní souvisí) má r RF historicky blíže k dělostřelectvu než k letectvu, a pro úspěch dělostřelectva je dokonalé utajení důležitější než pro letce. Představa, že inaugurační raketa z extrémně drahého a zbytečného střediska předvede RUD nejen před očima prezidenta, ale i v přímém přenosu je pro ně… 🙂

  • vedator napsal:

   Extremne drahe a zbytocne stredisko? To su fabuluacie ako vysite, treba sa zobudit zo sna a ked, tak uviest zdroje, kde to je potvrdene. Utajovane nie su len ruske starty a ked sa niekomu nepaci, ako to s Rusmi chodi, nech sa paci, moze ignorovat vsetky starty, ktore maju s Ruskom nieco spolocne. Asi by tych startov vela nebolo 😀

   Plne suhlasim s redakciou, ono by to bolo celkom pekne sledovat prvy start z noveho kozmodromu, ale drobna zavada sa moze vyskytnut niekolko dni po sebe a mne osobne sa nechce niekolko dni za sebou vstavat o 4 hodine rano. V Rusku to tak chodi, pride car a kazdy sa boji, co bude. Je jasne, ze vsetci chcu, aby start klapol na jednotku.

   • Vojtěch napsal:

    Prosím, berte můj příspěvek trochu s humorem. Na extrémně drahém, zbytečném a neefektiním středisku si stojím a to s argumenty podle mého názoru největšího odborníka na ruskou kosmonautiku (anglicky píšícího), tj. Analoye Zaka. http://www.russianspaceweb.com/vostochny_soyuz.html

   • vedator napsal:

    V podstate so vsetkym suhlasim, az na to, ze vostokdrom je zbytocne, neefektivne a drahe riesenie. To rovno mozeme povedat, ze SLS/Orion, Atlas, Delta a ine zalezitosti su drahe, neefektivne a zbytocne. Preco? Lebo peniaze? Lebo niekto o tom tak napisal? Lebo voda je mokra a slnko zlte…. 😀

   • Racek napsal:

    Zbytečný, to rozhodně ne. Naopak, je životně důležitý. Bajkonur je v cizí zemi, může přijít „barevná“revoluce, zemře Nazarbajev a vše bude jinak. Pletsensk rozhodně není vhodný pro starty ve větším počtu, on vnitrozemský kosmodrom tedy nic moc.. A o poloze snad není pochyb. I Číňané přesouvají kosmické aktivity na Chai-nan. A také oni zaznamenávají zpoždění.
    A. Zak je jistě známý expert, jeho server rád sleduji, nicméně Rusové mají taky nějaké experty, předpokládám :-))? A při výběru místa a účelnosti rozhodují i jiné důvody, třeba vojenské, strategické, politické dopravní i jiné. Navíc, začíná se otevírat severní cesta kolem Sibiře, ono to globální oteplení je v Arktidě dost vidět. Takže tímhle vzniklo i lodní spojení s centrem Ruska, protkané vodními cestami ještě ze Stalinské i Sovětské éry, s možností dopravy objemných nákladů.
    A že se zpožduje? Ono zvládnout vše najednou nejde. Mají starostí dost a obrana je bohužel zase na prvním místě.

 15. Spytihněv napsal:

  Parafráze školní moudrosti zní: „Země, kde dnes již znamená včera“. V tomto případě před několika desítkami let, kdy se oznamovalo až podle výsledku, zatímco za Atlantikem byly TV kamery u všeho a lidi se smáli Kaputniku. Ale třeba má ta podivná situace jiné vysvětlení. No každopádně je pravda, že než se podílet na nějakém paskvilu místo přenosu, tak je lépe na to úplně rezignovat.

  • maro napsal:

   Budete se divit, ale ten obraz byl právě díky těm kamerám přesně opačný. Ty kamery natočily velké množství amerických vybuchujících raket, zatímco z Ruska přišly jen ty podařené starty. Takže v podvědomí kdejakého Joea z Arizony bylo zažráno, že ti američtí vědci jsou „nějak nechopnější“ než ti z Ruska. Obrat v povědomí americké i celosvětové veřejnosti se povedl až s programem Apollo.

   • Spytihněv napsal:

    Proč bych se měl divit? Myslím, že nejsme v rozporu. Spíš naopak 🙂 U toho zmiňovaného obratu veřejného minění u Apolla bych si ale tak jistý nebyl. Marinery, třetí generace Rangerů, Surveyory, Lunar Orbitery…. to byly všechno vynikající výsledky, které se nedaly přehlédnout. Podle mého názoru.

   • Spytihněv napsal:

    maro: Už to možná vidím. Asi si nerozumíme. „Lidé se smáli Kaputniku“. To je přezdívka prvního (nepodařeného) pokusu o americkou družici v prosinci 1957. Podle vzoru Sputnik 🙂

   • maro napsal:

    Jo, je to tak jak píšete. Slovo „Kaputnik“ jsem viděl poprvé v životě a tak jsem to odhadl na nějakou veselou přezdívku pro nějaký další ruský kosmický vehikl. Akorát jsem netušil který.

 16. Josef Mezera napsal:

  Pro Vaše rozhodnutí mám plné pochopení. Z ruské strany je to jednoznačně podpásovka, ale to mě nepřekvapuje.

 17. roman.hronza napsal:

  Vaše stanovisko je pochopitelné a rozumím mu.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.