sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Promiň, Briz-M, byl jsi v tom nevinně

Horní stupeň Briz-M.

Krátce po startu evropsko-ruské mise ExoMars 2016 se objevila informace, že horní stupeň Briz-M několik hodin po oddělení nákladu na požadované oběžné dráze  explodoval, což by bylo samozřejmě velmi nebezpečné vůči sondě TGO, která mohla být relativně nedaleko. K tématu jsme vydali aktuální článek, ale už za několik dní se objevila informace, která uváděla, že k žádné havárii nedošlo a že původní zpráva není pravdivá. Nastala tedy klasická situace tvrzení proti tvrzení, která se dala rozseknout jediným způsobem – kontaktovat specialisty, kteří patří přímo k misi. Na téma ale bylo uvaleno informační embargo, což ale není nic neobvyklého. U většiny misí je vždy dopředu stanoven určitý termín, po kterém se mohou zveřejnit všechny citlivé informace. V případě EM 2016 tento „ochranný termín“ padl až nyní – proto můžeme až teď rozseknout, zda Briz-M explodoval, či nikoliv. S dotazem jsme se obrátili na Michala Václavíka z České kosmické kanceláře, který si ještě informace ověřil přímo u členů operačního týmu a výsledek je jasný – Briz – M provedl všechny plánované zážehy přesně podle předem stanoveného plánu (což jsme už věděli) a po oddělení nákladu u něj nebyla zaznamenána žádná exploze.

Znovu jsme se tak přesvědčili o tom, že aktuální zpravodajství, o které se snažíme, je dvousečná zbraň. I přes maximální snahu o ověřování se může stát, že zveřejníme informaci, která se nemusí zakládat na pravdě. Považovali jsme tedy za vhodné vydat tento článek, který celou situaci uvádí na pravou míru. V původním článku přibude na závěr upřesňující informace s odkazem na článek, který zrovna čtete.

Zdroje informací:
Michal Václavík – Česká kosmická kancelář

Zdroje obrázků:
http://www.b14643.de/Spacerockets_1/East_Europe_2/Proton-M/Gallery/Briz-M6big.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka
Jirka
8 let před

Tak pánové a teď už tedy nezbývá než vysvětlit původ doprovodných objektů (pův. „trosek“) pozorovaných na stejné dráze. Nebo to taky byla kachna … ?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jirka

Původ těchto objektů není přesně vysvětlen – mohlo jít o led, nebo o chybu při zpracování snímku, ale ukázalo se, že dané informace pocházely pouze z jednoho zdroje.

Michal Václavík
8 let před
Odpověď  Jirka

Nevhodná interpretace a zpracování dat

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Spadl mi kámen za srdce, že se nepotvrdila i malá možnost, že se na dráze sondy pohybují nějaké trosky. Takže super. Dobrá práce.

gg
gg
8 let před
Odpověď  Spytihněv

I kdyby k explozi bylo došlo (nějakou dobu po oddělení sondy!), pravděpodobnost narušení mise by byla bývala mizivá. Ty dráhy v absolutním měřítku divergují docela rychle.

Mallard
Mallard
8 let před

Dobrý deň všetkým:-)

Fúúú – výborné správy. Tak hádam to bola jediná „nepríjemnosť“, ktorá TGO postretla:-) Letu zdar:-)

K poslednému odstavcu Vášho super článku, p. Majer – až tak by som si „popol na hlavu nesypal“:-) Aj super články aké sa tu môžeme čítať majú „len dostupné zdroje“, ktoré pracne pre nás vyhľadávate. A že je v nich nepresnosť, je celkom prirodzené – sme fanúšikovia, nie letová kontrola:-) Zatiaľ…:-))))

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Mallard

Není to sypání popele na hlavu, jen vysvětlení situace. Informace, které jsou dostupné jsou vždy závislé na čase, kdy jsou k dispozici. Vždy se snažíme, aby byly naše zdroje správné, ale někdy se to nemusí podařit.

Michal Václavík
8 let před
Odpověď  Mallard

TGO se po oddělení od urychlovacího stupně Briz-M doposud potýkalo ještě se třemi významnějšími problémy, které se však podařilo vyřešit bez ztráty kytičky.

Dan
Dan
8 let před

Supr zpráva. Jen doufám, že díky tomu Roskosmos neusne na vavřínech, přeci jenom je několik doložených RUDů Brizu-M. Sice už měly vesměs dávno po šichtě (nebo ne?), přesto to není nic, čím by se mohli chlubit.
Ale oddechnout si můžou 🙂 A my s nimi.

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před

…fotografie byly z dalekohledu, takže zdroj mohl být opravdu jen jeden (onen dalekohled, resp. jeho obsluha).
Je ale stále otázkou, jak vysvětlit to co je na těch fotografiích vidět (není to jen ten oblak u vlastního modulu, ale i těleso vpravo nahoře, které je docela daleko), což se rozhodně nestalo. Navíc info ze strany s vlastními zájmy není bez nativních důkazů nikdy moc věrohodné…

PS: Kde by se tam vzal led – kondenzát by měl spadnout prakticky hned po startu motoru modulu, takže by neměl být urychlen spolu s ním, na palubě žádná voda nebyla, při činnosti motoru jí asi moc nevzniká, tak odkud by se tedy vzala?
PSS: Obalová fólie by to sice teoreticky mohla být, ale ta je obvykle tvarově nestabilní, takže by se měnila jasnost v čase, což na fotografiích není vidět.
PSSS: Škoda, že nejsou obdobné fotografie i z jiných startů se stejným modulem, neboť by se mohlo ukázat, že ten nepořádek okolo má nějakou systémovou podstatu.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

Jak uvádí v této diskusi na jiném místě Michal Václavík, šlo o nehodnou interpretaci a zpracování dat. Možná bych to trochu vzdáleně přirovnal k tomu, když se New Horizons blížila k Plutu a fanoušci kosmonautiky se snažili digitálně zpracovávat první nejasné náznaky povrchových útvarů. Stačilo jen malinko „posunout táhlo“ a rázem se začaly objevovat artefakty, které tam nejsou. Podle jedné takové interpretace se zdálo, že Pluto zdobí ohromný kráter. Tohle bude podle mého názoru podobné. Věřil bych tomu, že objekty, které vidíme jsou ve skutečnosti neexistující objekty, které byly zviditelněny jen jako jakási obdoba fotografického šumu při zpracování snímku.

milanto
milanto
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Já se s touhle interpretací, co na snímku bylo, nemohu ztotožnit. Astronomické fotografie zpracovávám mnoho let, každý pozná různé vady, artefakty po zpracování… . Ale nevzniknou naprostou náhodou na 5 nebo 6 snímcích v naprosto stejné poloze. Tohle jsem si zkusil s těmi snímky udělat hned, jak byly publikovány, protože mě zajímalo, jestli ty body se vzájemně pohybují a jakým směrem. A dokonce mi nepřipadlo, že ten materiál je nějak nepřiměřeně znásilňován“ postprocesingem. Také netuším, co to je, ale podle mého to má nějaký reálný základ, který nelze jednoduše obejít tím, že to jsou artefakty, které zavinil fotograf.

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před
Odpověď  milanto

Souhlas.
Je to cosi pohybově svázané s modulem Briz-M (sekvenci se sondou jsem nenašel, takže tam je to neznámo, resp. ti co o tom něco vědí to asi nechtěli publikovat, třeba i proto, že tam skutečně v okolí nic nebylo, a tedy to bylo nezajímavé… nebo bylo, a pak je to docela průšvih…).

PS: Pokud někdo objevíte nějaké jiné záběry modulu Briz-M po separaci družice nebo po výbuchu, dejte sem odkaz.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  milanto

Oficiální výstup je, že nedošlo k žádné mimořádné události a vše vzniklo špatným zpracováním dat. Jediné, co se mělo udělat jinak je, že ESA měla informaci dementovat hned poté, co se objevila a neměla čekat několik týdnů. Také nevím, co na snímku je, artefakty byly pouze mojí spekulací, která se snažila vysvětlit jednu z možností oficiální teorie.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  milanto

Předpokládám, že kdyby ESA věděla už dříve, že jde o omyl a vše je v pořádku, pustila by dementi do světa ihned, aby chránila svého ruského partnera. Možná to ale sami prověřovali, protože nebylo moc z čeho vycházet. Zajímalo by mě, jak dospěli k tomuto závěru. Podařilo se nějak Briz lokalizovat? Nebo jen rozborem snímků, pixelú a telemetrie? Jde o to, jestli je to opravdu neprůstřelné a tutovka.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Mělo jít o analýzu dráhových parametrů + telemetrie. Snímky jako takové nikdo z ESA přímo neanalyzoval, informace pochází přímo ze sondy / horního stupně.

David
David
8 let před

Nezbývá než to uzavřít tak, že Briz-M na jeho poslední cestě doprovázejí divoké kachny. Kachna je pták stěhovavý, a ta novinářská odrůda, ta teprve dokáže divy!
A jak víme z minulosti, „Když něco vypadá jako kachna…“ tak z toho někdy bývá i ostuda.

ptpc
ptpc
8 let před

Som rád, že Briz-M fungoval správne.
P.S.: Dugi, páči sa mi že si zverejnil článok v ktorom uvádzaš veci na pravú mieru.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  ptpc

Rádo se stalo, měl jsme to v plánu už dříve, ale čekal jsem na definitivní potvrzení od vyšších míst abych pak náhodou nemusel dementovat původní dementaci. 😀

Petr Scheirich
Petr Scheirich
8 let před

Bohužel v konstatování „nevhodná interpretace a zpracování dat“ je hodně málo obsažených informací. Obratem se lze ptát: jaká je tedy správná interpretace těch snímků a jak nevhodně byly zpracovány. Jako člověk, který přichází do styku s astronomickými snímky už řadu let se zcela ztotožňuju s výše uvedeným názorem Milana. Objekty na snímku rozhodně nevznikly nevhodným posunutím „táhla“ nějakým amatérem (ostatně lidé podepsaní pod původními snímky, Daniela Lazzaro a Sergio Silva, žádní amatéři nejsou).

Trochu si zaspekuluju – v případě výbuchu bych čekal spíš oblak trosek než jeden jasný objekt a pár „úlomků“. Nejjasnější objekt na snímku je navíc zjevně přeexponován, takže z jeho jasnosti a jasnosti ostatních „úlomků“ se nedá posoudit, jak jsou oproti hlavní části veliké. Závěr z toho plynoucí je, že se může jednat o velice malé předměty, které by se v případě lépe zvolené expozice (na níž by největší objekt přepálený nebyl) na snímku ani neobjevily. Nejsem odborník na kosmonautiku a tudíž nevím, co všechno se děje při odpojování sondy od urychlovacího stupně. Nemůže se jednat o zbytky pyropatron nebo nějaké odlétnuvší krytky?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Zkusím to zjistit.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.