Zdobí Pluto obří kráter?

Do průletu americké sondy New Horizons už zbývají jen 2 týdny a kvalita fotek se den ode dne zlepšuje. Fanoušci kosmonautiky, kteří si rozumí s potřebnými programy nelení a nečekají, až jim snímky naservíruje NASA. Vlastními silami sbírají originální surové snímky a z mnoha na první pohled nekvalitních fotek skládají detailnější snímky. Na našem diskusním fóru se této činnosti věnuje uživatel Keny007 a v dnešním článku Vám přinášíme jeho nejnovější díla. Na fotkách z 29.června, které vznikly ve vzdálenosti 18, milionu kilometrů  můžeme vidět výrazný kráter, který zabírá téměř třetinu průměru trpasličí planety. Zda jsou naše odhady správné se ukáže už za pár dní, až New Horizons přiletí k Plutu ještě blíže. Každopádně se už teď ukazuje, že se bude jednat o mimořádně zajímavé fotky.

Složený snímek Pluta a Charonu - autor Kenny007 (forum.kosmonautix.cz)

Složený snímek Pluta a Charonu – autor Kenny007 (forum.kosmonautix.cz)

Detail měsíce Charon - autor Kenny007 (forum.kosmonautix.cz)

Detail měsíce Charon – autor Kenny007 (forum.kosmonautix.cz)

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://jpeg.cz/images/2015/06/29/luvME.png
http://jpeg.cz/images/2015/06/29/K2Ljb.png
http://jpeg.cz/images/2015/06/29/WEan.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

34 komentářů ke článku “Zdobí Pluto obří kráter?”

 1. Jaroslav.Alois napsal:

  Za pár dní je průlet a bude jasno. Pak směr KBO, pokud již bylo vybráno, zatím jsem nikde nezjistil kam se pak letí.

 2. Racek napsal:

  Jsem fakt netušil, že i Pluto bude tak napínavý. A Ceres myslím, taky ještě překvapí.
  Pánové, skvělá práce jako vždy. A ty úpravy od pana Kennyho, velmi zajímavé. Za pár dní uvidíme, jak se mu to opravdu povedlo. Držím palce, aby tam ten kráter byl.

 3. Daniel Bozner napsal:

  Kenny007 moc děkujeme, jen tak dál. Těším se na další fotky.

 4. Jaroslav.Alois napsal:

  Pan 007 je úžasný, nechtělo by to jeho práci prezentovat každý den, třeba formou aktualizace příloh tohoto článku. Jak se sonda blíží budou se detaily zlepšovat geometrickou řadou.

 5. slappy Redakce napsal:

  Spíš se přikláním k tomu, že se jedná o skutečně tmavší povrch než zastíněné dno kráteru.. To by byl snad největší kráter v celé Soustavě ne? Pravda, že takhle výrazné rozdíly odrazivosti povrchu taky nemají obdoby.. Snad jedině Země s tmavými oceány a bílými mraky.. A Iapetus, ten to ale má rozumně rozdělené na leading-trailling hemisféry..
  Nakonec jediné, co je z těchto snímků jasné, že Pluto je unikátní a jistojistě fascinující svět. A jeho doprovod Charon může být klidně ještě zajímavější.. : ) Inu vždy, když se zamyslím nad celou situací ohledně průletu kolem Pluta a objevování nepoznaného světa, úplně nad tím žasnu! Jsem rád, že jsem ‚stihl‘ tuto vzrušující jízdu.. Na cestu Voyagerů, natož dřívějších sond, jsem ještě nebyl na světě..

  • Spytihněv Čumpelík napsal:

   Také nejsem úplně „dříve narozený“, ale jako úžasný zážitek si vybavuji v televizních novinách záběry z Voyageru 2 při průletu kolem uranovy Mirandy. Bylo mi 14 a ještě dnes vidím ten složitý povrch plný proláklin i naopak „horských štítů“. Tak nějak jsem tušil, že něco někam letí, i známky o vesmíru jsem trochu sbíral, ale pokud jsem se k něčemu dostal, tak to byl většinou Remek, Sputnik a jiní vynikající soudruzi a úspěchy z východu 🙂

   • edemski napsal:

    Heh, tos mi připoměl, že já byl v prváku na střední (taky 14:-) a tam se v češtině uvádělo, co je nového ve světě (vojenská železniční). Každý měl něco ze SSSR a jak přišla řada na mně, přišel jsem s výstřižkem, kde byla čb fotka Uranu a odrecitoval, jak úspěšná americká sonda proletěla kolem Uranu… Soudružka učitelka čučela jak puk 😀

   • Spytihněv Čumpelík napsal:

    Dobrá práce 🙂

    Shodou okolností to byl i rok poslední úspěšné ruské mise do meziplanetárního prostoru.

   • Racek napsal:

    No, řekl bych, že z kosmonautiky se toho objevovalo docela dost. Třeba Letectvía kosmonautika, Vesmír, Téčko, Věda a technika … A musím říci, že ideologie v tom bylo už docela málo, v těch letech osmdesátých. Jo, v dobách Dr. Codra, to bylo jiné, to bylo silné. Ale když si člověk odmyslel ten balast, i tak se docela člověk dost dozvěděl. Kupodivu o tý západní technice mnohokrát víc. O té ruské jen „přístroje pracují normálně“ Kosmos…xxx . V letech osmdesátých už docela taky dost.
    Ovšem v tý škole … nevím, asi jak kde. Moji potomci tyhle problémy už moc neměli.

   • Spytihněv Čumpelík napsal:

    V této souvislosti jsem si připomněl Malou encyklopedii kosmonautiky (Mladá Fronta 1982). Je tam všechno a řekl bych i objektivně. Včetně zobrazení Lunar Roveru, Mercury, Gemini, Apolla… ale pouze CSM (v okamžiku spojení se Sojuzem), lunární modul prostě vynechali. Možná jen omyl, ale připadá mi to zvláštní.

 6. Vojta napsal:

  Mimochodem, taky vám to připomíná borůvku? S modrým filtrem by to bylo k nerozeznání 🙂

 7. Evžen napsal:

  To je docela masakr, to jsem tedy hodně napnutý, jak to bude vypadat z blízkosti. No jo, souhlasím s kolegou, asi to nebude taková nuda sledovat Pluto a jeho měsíce z blízka.

  Nesmíme ale zapomínat na Kenyho007. Patří Vám veliké poděkování. Jo, kdo umí ten umí a jsem moc rád,že někdo tohle nejen umí, ale také se o to i podělí s námi, co neumíme.
  DĚKUJI!!!!

 8. Vojta napsal:

  Tak to je solidní díra. Pluto má sice dost slabou gravitaci, ale ve stěnách kráteru musí být i tak silné pnutí. Ani bych se nedivil, kdyby ta část byla teplejší kvůli tomu, že se kráter vlivem gravitace pomalu zarovnává.
  Kdo že to čekal že Pluto bude jen nudný kus ledu?

 9. PetrVod napsal:

  Vypadá to pěkně a zajímavě. Díky za ukázku aktuálnějších snímků než na oficiálním webu k misi (http://pluto.jhuapl.edu/) 🙂

 10. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Pokud skutečně fotografie neklame a kráter má tvar i hloubku, jak to vypadá, tak je s podivem, že Pluto takový impakt přežilo vcelku.

 11. astrodi napsal:

  zacina to byt napinave 😀
  Neplanujete vytvorit niekde samostatny RSS kanal pre aktualne data ohladom New Horizons a Pluta? Je to vynimocna udalost, lepsie by sa sledovala chronologia, vyvoj/overovanie hypotez/dat.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.