sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

10 let na oběžné dráze Marsu

Sonda MRO jedinečná! Vím, říká se to o každé kosmické sondě, ale každý, kdo se zajímá o kosmonautiku, moc dobře ví, co sonda známá pod trojpísmennou zkratkou originálního názvu Mars Reconnaissance Orbiter umí. V první řadě je vybavena nejdokonalejší kamerou, jakou jsme kdy dostali na oběžnou dráhu Marsu – HiRiSE je ve své podstatě teleskop mířící k planetě. Právě z této kamery získáváme neskutečně podrobné fotky povrchu Marsu. Druhým, neméně důležitým úkolem je, že MRO zajišťuje oboustrannou komunikaci mezi vozítky na povrchu a Zemí. Vozítka sice mohou komunikovat i přes jiné sondy, ale MRO poskytuje opravdu „vysokorychlostní připojení.“

Každá z těchto vlastností by jí zaručila jedinečnost, ale fakt, že tohle všechno dokáže jedna sonda, nás nechává jen v němém úžasu a musíme smeknout před konstruktéry, jejichž dílo stále funguje. MRO se na oběžné dráze kolem rudé planety usadila 10. března roku 2006. Ano, je to tak – předevčírem tu oslavila kulaté desáté narozeniny. A to je pořádný důvod zopakovat si její nejlepší úlovky formou povedeného videa, které nám připomene nedocenitelný význam této sondy.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/mro

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/1280px-Mars_Reconnaissance_Orbiter.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
O. Drtil
O. Drtil
9 let před

Krásné záběry. Vyfocení roverů dává konečně to lidské měřítko útvarům na povrchu. Jinak jsou totiž i sebelepší fotky pro laika jen krásnými obrázky, byť bývá uvedeno rozlišeni x m na pixel. Ale skoro vidět mašírovat rover po povrchu, to už něco. A fotka začí ná být lidskému oku krajinou.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Skvělá sonda. Určitě nám ještě bude zprostředkovávat i Mars 2020 🙂

Dokázala nalézt úplně vše, čemu se podařilo na Marsu přistát (no, Mars 3 s malým otazníkem, pravda…). A Sojourner – vzhledem k tomu, že se od své řídící stanice daleko nevzdaloval, tak aspoň víme, že na záběru někde je, jen moc malý na rozlišení.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.