Curiosity: Jak šel čas

Curiosity sluneční hodiny během času. Zdroj: NASA

Následující článek je věnován pěkné animaci změn, které byly zaznamenány v okolí slunečních hodin na palubě Curiosity. Ano těch hodin, nebo chcete-li, toho kalibračního terčíku, který vám byl zamlčen v našem posledním článku o dvanáctiletém výročí Opportunity. Zkrátka když se daří, tak si najde cestu na světlo světa i takový šotek a ne a ne se jej zbavit. Dnešní krátký článek je tedy zároveň omluvou našim čtenářům, že jsme je uvedli v omyl, neboť Curiosity tento kalibrační terčík má, podobně jako jej najdeme na Opportunity, ale také poděkováním za toleranci podobných omylů. Mimochodem, toho prachu se za ty roky usadilo celkem dost, že?

První obrázek se zaměřil na zmiňovaný kalibrační terčík v podobě slunečních hodin. Druhá animace vznikla také nedávno (pro zobrazení klikněte na odkaz, níže je pro úsporu pouze statický obrázek) a je neméně poutavá, protože na ní vidíme celého robota na jednotlivých selfie portrétech za celou dobu mise. Curiosity přistála v srpnu 2012 a první autoportrét pořídila v solu 84 v lokalitě Rocknest. Od té doby se podobné snímky pořizují při příležitostech vrtání hornin, ale výjimečně i jindy, jako například naposledy u tmavé vysoké duny Namib. Poslední pořízenou fotografii jsme měli možnost prohlížet v 360° panoramatu.

Ukládání prachu na povrchu Curiosity. Zdroj: NASA/JPL/MSSS/Thomas Appéré

Ukládání prachu na povrchu Curiosity. Zdroj: NASA/JPL/MSSS/Thomas Appéré

Pokud jde o aktuální dění, Curiosity kontroluje pomocí kamer na stěžni stav přístroje CHIMRA na robotické paži. Různé animované snímky ukazují testy přístroje a jakmile budou dokončeny, dá se předpokládat návrat paže zpět k běžnému provozu.

Zdroje informací:
http://www.unmannedspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=38882
https://c2.staticflickr.com/2/1612/24729503745_4b9065f99d_o.gif

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Curiosity: Jak šel čas”

  1. Racek napsal:

    Spolehlivost (a výkony) amerických automatů je opravdu neuvěřitelná, až to dělá problémy kapacitě celé logistiky kolem nich. Fakt tohle umí.

  2. xy napsal:

    Ono to sem nepatří ale v rubrice živě a česky je 12.2 to už bylo a kliku na odkaz tam je 15.2 celý pátek sem hledal proč to neletí

  3. milo napsal:

    Toto curiosity je moj chlapak. Chudak raz sa zahrabal potom sa vyhrabal. Raz sa zasekne hento potom tamto a chlapak ide dalej. Mam 3 dokumenty o tychto robotoch nikdy sa mi neokukaju. Kracat po susednej planete, este neaky cas a bude nasa.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.