sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Poslední dosluhující Falcon čeká na zážeh

Po 22. prosinci, kdy SpaceX úspěšně vyzkoušela novou modifikaci rakety Falcon 9, která se někdy označuje jako verze 1.2, jindy jako FT (Full Thurst), už budou všechny starty Falconů používat tuto verzi. Všechny až na jeden – pro vynesení družice Jason-3 se použije poslední exemplář dosluhující rakety Falcon 9 v1.1. O satelitu samotném budeme psát ve speciálním článku. V tomto krátkém článku přinášíme aktuální informace, které se týkají příprav na start.

Poslední Falcon 9 v1.1 má za sebou fázi označovanou jako FRR, což je zkratka z Flight Readiness Review . Jde o komplexní systém zkoušek, testů a analýz, který kontroluje připravenost všech systémů na start a bezpečný let. Zkoušky se týkají samotného nosiče, nákladu i pozemního vybavení a personálu.

Už zítra by měl první stupeň podstoupit testovací plnění palivem zakončené krátkým zážehem všech motorů. Jde o klíčovou zkoušku, která je nezbytná pro další pokračování. Podle informací, které na našem diskusním fóru uvedl uživatel Pospíšil se statický zážeh odsunul na pondělí nejen kvůli horšímu počasí, ale i kvůli blíže nespecifikované závadě na pozemním vybavení rampy.

Start Falconu 9 v1.1 s družicí Cassiope
Start Falconu 9 v1.1 s družicí Cassiope
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Poslední (a zároveň první) Falcon odsud startoval v září 2013 s družicí Cassiope a od té doby došlo k úpravám hydraulických systémů rampy, které byly při startu poškozeny. Očekává se, že statický zážeh bude delší než obvykle, protože první stupeň použitý pro tuto misi absolvoval poslední zážeh už v květnu 2015, což je docela dlouhá doba. Původně měl totiž Jason-3 startovat o prázdninách, ale havárie Falconu udělala čáru přes rozpočet.

Významný moment by měl přijít v pátek 15. ledna. Na toto datum je naplánována fáze LRR – opět jde o zkratku – Launch Readiness Review. V rámci těchto zkoušek se kontrolují předstartovní bezpečností přepisy, probíhá důkladná inspekce systémů, které se používají při startu. K samotnému startu by mělo dojít v neděli 17. ledna v 19:42 našeho času. Jak jsme již uvedli v nedávném článku, SpaceX se při tomto startu pokkusí o přistání prvního stupně na plošině plovoucí v moři zhruba 270 kilometrů na jih od Vandenbergovy základny.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.kosmo.cz/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2013/09/Z65-1.jpg
https://upload.wikimedia.org/…%28130929-F-ET475-012%29.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
peter
peter
9 let před

Možno položím hlúpu otázku. Ale, keďže tento exemplár bol vyrobený ešte pred haváriou, vie sa, či boli uskutočnené opatrenia plynúce z predpokladaných príčin havárie? Teda priamo, je možné už v hotovej nádrži vymeniť vzpery držiace héliové nádrže? Vďaka

gg
gg
9 let před
Odpověď  peter

Možná na něj prostě plácnou nový horní stupeň a je to?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  peter

SpaceX důkladně testovala všechny systémy a dala si extra záležet na vzpěrách. O tohle bych tedy strach neměl.

Mojmir Byrtus
Mojmir Byrtus
9 let před
Odpověď  peter

Nevěřím, že by Elon Musk povolil start téhle rakety při sebemenších pochybnostech o úspěchu. SpaceX je známá neustálou kontrolou i odklady, tudíž i ty vzpěry heliových nádrží musely projít důkladnou kontrolou, nebo byly vyměněny.

RiMr
RiMr
9 let před

Takže úspěšně zažehnuto…

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  RiMr

Dnes o tom uděláme krátký článek. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.