sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 173. díl (4.1. – 10.1.2016)

Lednové týdny bývají trochu chudší na kosmické události, ale i přesto jsme měli celý týden o čem psát. Přinášíme vám v aktuálním Kosmotýdeníku souhrn všech zajímavých událostí uplynulých sedmi dní. Jako hlavní téma byla zvolena instalace velmi zajímavého vědeckého přístroje z dílen MIT a Harvardu, který se zaměří na studium povrchu planetky Bennu. Nevynechali jsme však ani dění kolem SLS, nebo vylepšeného Sojuzu MS, jehož start byl odložen. To a mnohem více naleznete v aktuálním vydání Kosmotýdeníku, přejeme příjemné čtení.

Na OSIRIS-REx nainstalován studentský přístroj

REXIS Logo
REXIS Logo
Zdroj: http://ssl.mit.edu/

Start mise OSIRIS-REx by měl přijít v září tohoto roku a tato americká sonda zamíří k planetce Bennu, ze které se v roce 2019 pokusí odebrat vzorky a do roku 2023 je doručit zpět k Zemi. Krom hlavního úkolu mise, kterým je odběr vzorků, je však sonda vybavena i řadou přístrojů, které pomohou rozklíčovat z čeho je planetka Bennu složena. Jedním z těchto přístrojů je i REXIS (REgolith X-Ray Imaging Spectrometer), který byl v tomto týdnu na sondu nainstalován. Zajímavostí tohoto přístroje je to, že jej postavili studenti a jedná se tak o velmi zajímavý prvek na této velké misi. Zatímco jsme zvyklí vídat studentské přístroje na cubesatech a „malých“ misích, REXIS patří mezi ty vrcholné přístroje, které dostaly tuto jedinečnou příležitost. Přeci jen mise OSIRIS-REx je první americká mise, která zamíří k planetce, dle staršího názvosloví k asteroidu.

Na začátek je také dobré poznamenat, že na výrobě přístroje se podíleli studenti z velmi prestižních škol. Jednak to byla skupina studentů z Harvardu a nemalou měrou přispěli studenti z MIT. Tento už dle škol velmi silný tým vytvořil přístroj, který má za úkol zkoumat povrchové složení látek na Bennu.

Umístění přístroje REXIS na OSIRIS-REx
Umístění přístroje REXIS na OSIRIS-REx
Zdroj: http://ssl.mit.edu/

Jak vlastně REXIS funguje? Přístroj má sadu několika CCD čipů, které jsou citlivé na rentgenové záření. Krom toho je REXIS vybaven ještě speciální mřížkou. CCD čipy pasivně snímají povrch asteroidu a čekají, až na jejich povrch dopadne rentgenové záření, které vzniklo poté, co se nějaká nabitá částice střetla s povrchem planetky a vystřelila z obalu prvků na povrchu elektrony, které vyzářily radioaktivní záření. Změřením náboje a energie tohoto záření pak dokáže elektronika vyhodnotit, co za látku bylo zasaženo. Takto přístroj funguje v podstatě jako fotoaparát, akorát pro rentgenové spektrum. Speciální předřazená mřížka nad čipem dokáže zase zaznamenat směr, z kterého přilétly částice a určit tak místo, ze kterého byla energie vyzářena. Díky REXISu bude možné vytvořit mapu prvků povrchu planetky.

Přibližně stovka studentů z těch škol, která se podílela na vývoji tohoto přístroje, bude v následujících letech mít možnost shromažďovat a zkoumat data z přístroje a používat je pro školní účely a své práce. Znalost povrchového složení povrchu planetky je pro vědce důležitá z mnoha důvodů. Vzorek doručený na Zemi bude obsahovat jen 60 gramů regolitu odebraného z jediného místa, zatímco znalost složení většiny povrchu má samozřejmě svoji cenu. Planetky by si zároveň měly zachovávat složení z dob, kdy se tvořila sluneční soustava, tedy z doby před nějakými čtyřmi a půl miliardami let.

Montáž přístroje REXIS
Montáž přístroje REXIS
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Kosmický přehled týdne:

Stavba standu k testování kyslíkové nádrže pro SLS
Stavba standu k testování kyslíkové nádrže pro SLS
Zdroj: http://www.nasa.gov/

V Marshallovu kosmickém středisku v Huntsville v Alabamě začala montáž druhého testovacího standu pro testy kyslíkové nádrže pro raketu SLS. Téměř dvacet šest metrů vysoká konstrukce by měla být hotova do léta. Bude se na ní testovat kyslíková nádrž SLS a to jak její plnění, tak možné namáhání jako při reálném startu.

Podle příspěvku uživatele Karel Bejček na kosmo.cz prohlásil ruský kosmonaut Alexej Ovčinin na tiskové konferenci v Hustonu, že bude o dva měsíce odložen start modernizované lodě Sojuz MS. Zpráva byla dnes ráno potvrzena i z dalších zdrojů. Odložení mohlo vzniknout kvůli tomu, že v současnosti u Mezinárodní kosmické stanice kotvící loď Progress MS má nějaké dílčí problémy, které je nutné před startem pilotované vylepšené lodi vyřešit. Start se tedy odsouvá z března na přelom května a června. Dodejme jen, že Sojuz MS má oproti předchozí verzi vylepšené zejména navigační a řídicí systémy.

V květnu by se na raketě Falcon 9 v1.2 měla vydat na svoji misi první slovenská družice, cubesat SkCube. 1 045 gramů vážící cubesat. Mise je zaměřena na studium velmi dlouhých radiových vln a zajímavým cílem je i vyfotografovat Slovensko z vesmíru. Cubesatu se u nás budeme ještě jistě věnovat podrobněji.

Přehled z Kosmonautixu:

Poněkud chudý týden, co se kosmonautických událostí týká, však na našem portálu zanechal mnoho zajímavých zpráv. Většinu událostí jsme pro vás dokázali pokrýt ihned. Ještě minulou neděli jste tak mohli prohlížet nové fotografie komety 67P. Následně nás zaujala zpráva o tom, že Američané nakoupí dalších dvacet motorů RD-180 pro své rakety Atlas. Společnost SpaceX prohlásila, že další start jejich rakety Falcon 9 ve verzi 1.1 bude zajímavý tím, že první stupeň se pokusí o přistání místo na pevnině, opět na plovoucí plošině. Poprvé jsme vám přinesli recenzi knihy. Ondřej Šamárek vám zhodnotil, jak na něj působila kniha Elon Musk – Tesla, SpaceX a hledáné fantastické budoucnosti. Chystaná mise k měsíci Europa, která dostala od kongresu nečekané finance navíc, nemůže být dle prohlášení bez účasti Evropy. Rozměrný satelit Envisat, kdysi chlouba flotily Evropy, se stane zkušebním polem pro misi, která by jej měla snést z oběžné dráhy a nechat vstoupit do atmosféry. Velmi povzbudivá zpráva pro příznivce misí do vzdálených částí sluneční soustavy oznámila, že se bude opět vyrábět plutonium pro napájení RTG generátorů sond bez solárních panelů. A ani Pluto tento týden nezůstalo pozadu, když byly vydány některé dílčí závěry z průzkumu fotografií, které pořídila sonda New Horizons.

Snímek týdne:

Snímek tohoto týdne bude hodně specifický, avšak zcela jistě tvořil jednu z nejdůležitějších zpráv. Díváme se na do ruda rozpálenou tabletu plutonia-238. To se používá pro napájení sond, které směřují dál od Slunce, kde už solární panely nemohou poskytovat sondě dostatek energie. Obnovení výroby po celých třiceti letech znamená, že se i v letech následujících můžeme těšit na mise, které budou směřovat do vnějších částí naší soustavy.

Plutonium-238
Plutonium-238
Zdroj: http://atominfo.cz/

Zdroje informací:
http://ssl.mit.edu/
https://www.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/
http://www.teraz.sk/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/hpb_sampling1_0.jpg
http://ssl.mit.edu/newsite/research/REXIS/REXIS_Logo.jpg
http://ssl.mit.edu/newsite/research/REXIS/REXIS_Deck.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rexis_students.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/teststand4697beginsrise_cropped.jpg
http://atominfo.cz/wp-content/uploads/2012/08/plutonium_peletka.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Hošek
Jiří Hošek
8 let před

Oficiální informace o odkladu startu modernizované lodě Sojuz MS byla zveřejněna již 6. listopadu loňského roku. Odklad byl proveden prohozením pořadí startů s lodí Sojuz TMA-20M (současný plán 18.3.2016; Sojuz MS je nyní v plánu na 21.6.2016) a souvisí se snahou o bezpečnost, kdy před startem modernizované lodi Sojuz MS mají být dva starty modernizovaných nákladních lodí Progress MS (21.12.2015) a Progress MS-2 (31.3.2016). Progress MS-2 měl původně letět již 12.2.2016, ale protože sklouzl až za březnový start Sojuzu, bylo rozhodnuto o rošádě Sojuzu MS a Sojuzu TMA-20M.

PH
PH
8 let před

Nekolik poznamek k fungovani REXIS:
– meri se jen energie pomerne nizkoenergetickeho RTG zareni, foton nema naboj
– zareni tohoto druhu neni povazovano za „radioaktivitu“
– bezny fotoaparat nedokaze merit energii, jen intenzitu (v podstate pocet fotonu)

slappy
8 let před

OSIRIS-Rex přeci není první americkou sondou k planetce. Co NEAR? S tím na Erosu dokonce přistáli..

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  slappy

Pravda. Pokud je to formulováno jako „americká sonda k planetce“, tak by se jich dalo přihodit ještě několik dalších. 🙂

slappy
8 let před
Odpověď  Spytihněv

No pokud vím, tak NEAR Shoemaker je doposud jediná americká sonda, jejíž primárním cílem byla planetka. Přidat by se dala i New Horizons, ale v době jejího startu Pluto v katalogu planetek ještě nebylo. Galileo směřujíce k Jupiteru cestou proletěla kolem Gaspry a Idy s Dactylem. Sonda Stardust nafotila planetku Annefrank, ale primárním cílem byl sběr kometárního prachu. Jo a vlastně mi uplně vypadl Dawn!! Vesta i Ceres jsou taky planetky, i když nad nimi uvažuju spíš jako nad planetami.. ; ) OSIRIS-Rex tedy bude prvním americkým robotem, který se pokusí o odběr vzorků z planetky, rozhodně ale ne „první americká mise, která zamíří k planetce“ : )

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  slappy

Aby to bylo komplet, tak ještě doplním Deep Space-1 a planetku Braille (na 27 km) a NEAR dala kromě Erosu ještě planetku Mathilde. A Ceres přece není planetka, vždyť povýšila 🙂

slappy
8 let před
Odpověď  slappy

Povýšila, ale stále zůstává v katalogu planetek jako (1) Ceres. A Pluto je v něm taky jako (134340) Pluto. A díky za doplnění. Na Braille jsem uplně zapomněl a Mathildu jsem vynechal, i když jde snad o uplně první asteroid vyfocený zblízka. Taky New Horizons cestou k Plutu prosvistla kolem planetky JPL (číslo teď nevím), ale na fotkách je pořád jen jako bod, stejně jako to TNO, které už stihla nafotit po průletu kolem Pluta..

slappy
8 let před
Odpověď  slappy

Nee, tak ne JPL, ale pochopitelně (132524) APL. Nějak mi to nesedělo, když New Horizons má na starosti Laboratoř aplikované fyziky (Johns Hopkins University Applied Physics Lab). A to TNO je 1994 JR1, takže ještě neočíslovaná planetka.

Racek
Racek
8 let před

Ta fotka Plutonia je fakt uchvacující. Fascinující, jak by asi řekl pan …

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.