ŽIVĚ A ČESKY: Start lodi Cygnus na Atlasu

Dnešní den přeje fanouškům kosmonautiky – brzy ráno se podařilo úspěšně vynést do vesmíru evropský technologický demonstrátor LISA Pathfinder, který má sloužit k otestování systémů nutných pro budoucí detekci gravitačních vln a naopak pozdě večer nás čeká další zajímavý start. Zásobovací loď Cygnus naplněná více než třemi tunami nákladu už stojí na rampě mysu Canaveral na špičce rakety Atlas V. Bude to vůbec poprvé, kdy se nosič Atlas použije pro let nákladu k Mezinárodní vesmírné stanici. Takovou mimořádnou událost si nemůžeme nechat ujít a připravili jsme pro Vás česky komentovaný přenos celého startu.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy 3. prosince ve 23:55 našeho času. Přímý přenos spustíme zřejmě okolo 23:40. Obrazovou část přenosu budeme čerpat z portálu spaceflightnow.com. Doufáme, že tentokrát nás již nebudou trápit nepříjemné výpadky obrazu, se kterými jsme bojovali během startu rakety Vega. Živé přenosy jsou pokaždé sázka do loterie a můžeme jen hádat, čím nás překvapí tentokrát.

POZOR AKTUALIZACE:

4.12. 0:10 – Dnes se startovat nebude. Letový ředitel oznámil odklad na další den. Momentálně se počítá se startem ve 23:33 našeho času. Tím pádem se přesouvá i náš stream – vysílat bychom měli začít mezi 23:15 a 23:20.

3.12. 23:55 – Poslední možný posun – termín startu se posouvá až na úplný konec startovního okna – na 0:25. Pokud se podmínky nezlepší (čemuž věří málokdo), bude další odklad až na následující den.

3.12. 23:50 – Vedení mise opět odložilo termín startu – momentálně se počítá s časem 0:10. Podle meteorologů by ale vylepšení podmínek trvalo dvě hodiny, což je mimo možnosti startovního okna.

3.12. 23:40 – Nový termín startu je momentálně 0:03 – podmínky ale nejsou dobré a tak je velmi pravděpodobné, že se start znovu posune a možná i zruší.

3.12. 23:35 – Na kosmodromu je zatím špatné počasí, meteorologové dávají startu pouze 10% pravděpodobnost. Proto zatím náš přenos nebudeme spouštět. Aktuální a detailní informace najdete v chatu u videa na YouTube (tam se dostanete po kliknutí na název videa v levém horním rohu níže vloženého přehrávače).

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://mms.businesswire.com/media/20151201006671/en/498904/5/KSC-315D-0461_0016.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Start lodi Cygnus na Atlasu”

 1. Mojmir Byrtus napsal:

  Dušane, pokud budou přenosy pokračovat tak věřím, že těch diváků čekajících na start bude zanedlouho mnohem víc. 😀 Přeji vám to, je to zasloužený úspěch. A děkuji 🙂

 2. Lubomír napsal:

  Přenos a Váše komentování nemělo chybu , Dík Lub

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Děkuji, bylo to trochu náročnější, protože jsem měl připravené materiály pro první termín startu, ale vinou odkladů se přenos natáhl a tak jsem musel začít improvizovat. hodně mi při tom pomohli diváci,kteří psali do chatu a tak bylo o čem hovořit a nemuselo být jen trapné ticho. Jsem velice potěšen tím, jaký je o přenosy zájem a jaké na ně jsou ohlasy. Mám z toho ohromnou radost.

 3. Universe napsal:

  Dnešní ranní přenos (Vega + LISA P.) jsem si moc užil. Opravdu to stálo za vzbuzení. Krásně připravená videa o sondě a raketě a celkový komentář byl skvělý. Za to Vám opravdu děkuji a už se moc těším na přenos CRS-4 Cygnus + Atlas V.

 4. cecil napsal:

  Tento pocin, komentovane zive prenosy na kosmonautixe, mimoriadne ocenujem, najma pre narocnu pracu komentatora. Bravo a vdaka.

 5. Markos852 napsal:

  Bude se vysílat i let Cygnusu k ISS?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.