Štítek ‘Orb CRS-4’

AKTUALIZOVÁNO: Cygnus opustil ISS

Celých 72 dní setrvávala u ISS zásobovací loď Cygnus pojmenovaná SS Deke Slayton II. Dnes dopoledne našeho času ji uchopí staniční robotická paže ovládaná Timem Koprou a o půl druhé odpoledne by mělo dojít k uvolnění lodi. Ta se následně vzdálí od ISS a v sobotu shoří v atmosféře nad Tichým oceánem, kde nikoho neohrozí. Na stanici v prosince doručila 3 350 kilogramů zásob a vědeckých experimentů, nyní je naplněna odpadky a nepotřebným materiálem. V tomto článku budete mít možnost celý manévr sledovat v živém vysílání.

Fantastické video z přípravy lodi Cygnus

Loď Cygnus je od včerejška úspěšně připojena k Mezinárodní vesmírné stanici, ale vraťme se v čase zpátky. Nahlédněme do nedávných dní, kdy byl ještě Atlas na startovní rampě a Cygnus se teprve připravoval v čisté místnosti. NASA totiž vydala mimořádně povedené video, které ukazuje, jak probíhá příprava lodi před zavřením aerodynamického krytu, jaký je vývoz na rampu, usazení na raketu a samotný start. Myslíte si, že všechny tyto procedury znáte? Je to docela pravděpodobné, ale tohle video vás zaskočí technologickým provedením – je ve vysokém (FullHD) rozlišení a navíc disponuje 60 snímky za sekundu, takže se všechny pohyby přehrávají mimořádně plynule a přirozeně.

AKTUALIZOVÁNO: Modernizovaný Cygnus u ISS

Čtvrtá zásobovací loď Cygnus a zároveň první zástupkyně z vylepšené řady dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. V útrobách lodi se ukrývá téměř tři a půl tuny nákladu – hlavně zásoby pro posádku, ale jsou tu i vědecké přístroje, nebo potřeby pro počítače, či výstupy do volného prostoru. Pokud půjde všechno podle plánu, měli by astronauti zachytit loď s pomocí staniční robotické paže a následně ji připojit k modulu Unity. Zachycení je plánováno na 12:10 našeho času a v tomto článku budete mít možnost celou operaci sledovat živě.

Kosmotýdeník 168. díl (30.11. – 6.12.2015)

Další týden je za námi a přichází druhá adventní neděle. Ani v adventu však nepřijdete o pravidelný souhrn událostí, které v uplynulých sedmi dnech přinesla kosmonautiky. Vítejte u čtení Kosmotýdeníku. Tentokrát se vydáme na stupu příčiny výbuchu jednoho vyřazeného satelitu na oběžné dráze, který má známého pachatele, jenž má na svém kontě už více zářezů. Následně se podíváme na spektakulární snímky trpasličí planety Plutu. Nevynecháme čerstvé informace o chystané premiéře letu rakety Falcon 9 po její nehodě a mnoho dalšího. Hezkou neděli a dobré čtení.

ŽIVĚ A ČESKY: Odstartuje Atlas s lodí Cygnus?

Původně měla raketa Atlas vynést loď Cygnus na oběžnou dráhu ve čtvrtek, ale počasí startu nepřálo – meteorologové dávali úspěšnému odstartování jen 10%, start se tedy přeložil na pátek, kdy byly podmínky vhodné s pravděpodobností 40%. Leč nárazový vítr plány zhatil a start se odkládá na sobotní večer. Jelikož jsme včera spustili náš přímý přenos a YouTube neumožňuje navázat na již ukončené vysílání, musíme založit nový stream. Ke startu by mělo dojít dnes ve 23:10 našeho času a přímý, česky komentovaný přenos bychom chtěli spustit okolo 22:55. Snad nám bude počasí přát více než v minulých dnech.

ŽIVĚ A ČESKY: Start lodi Cygnus na Atlasu

Dnešní den přeje fanouškům kosmonautiky – brzy ráno se podařilo úspěšně vynést do vesmíru evropský technologický demonstrátor LISA Pathfinder, který má sloužit k otestování systémů nutných pro budoucí detekci gravitačních vln a naopak pozdě večer nás čeká další zajímavý start. Zásobovací loď Cygnus naplněná více než třemi tunami nákladu už stojí na rampě mysu Canaveral na špičce rakety Atlas V. Bude to vůbec poprvé, kdy se nosič Atlas použije pro let nákladu k Mezinárodní vesmírné stanici. Takovou mimořádnou událost si nemůžeme nechat ujít a připravili jsme pro Vás česky komentovaný přenos celého startu.

Cygnus dopraví na ISS novou vědu

Pokud půjde všechno podle plánu, vydá se už dnes pozdě večer našeho času na oběžnou dráhu čtvrtá zásobovací loď Cygnus. Jejím cílem je Mezinárodní vesmírná stanice, na kterou dopraví téměř tři a půl tuny nákladu. NASA dokonce na svém webu říká, že vědecká zásilka bude „Cyg“-nifikantní. V češtině to sice tolik nevynikne jako v originále, ale i tak to hezky ilustruje význam celé mise. Vědecké experimenty, které loď v rámci mise Orb CRS-4 doručí, budou sloužit posádkám na dalších misích. Najdeme zde například experimenty týkající se pokročilého a automatického sběru dat, nebo přístroje, které studují chování tkanin brzdících hoření, nebo plynů a kapalin ve stavu beztíže. V našem dnešním článku Vám proto přinášíme rekapitulaci nákladu, který bychom našli v útrobách soukromé lodi.

Atlas letící k ISS bude mít luxusní časovou rezervu

Zásobovací lety k Mezinárodní vesmírné stanici jsou k většinou k raketám i pozemnímu personálu hodně tvrdé. Startovací okno bývá okamžité – zkrátka a dobře – raketa musí odstartovat v jediný, přesně daný okamžik. Některé nosiče disponují maximálně párminutovým startovacím oknem, ale o delších rezervách si mohou nechat jen zdát. Ovšem tohle se již brzy změní – Atlas V bude při dvou zásobovacích misích k ISS disponovat doslova přepychovým startovním oknem, které bude trvat celou půlhodinu. Navíc pokud by se start v jeden den nepodařil, další možnost bude následovat ještě během několika dalších dní.

Přehledná konstrukce Atlasu V

Jelikož žádný učený z nebe nespadl a také proto, že jste v nedávné anketě dali najevo, že máte rádi náš nepravidelný seriál Pro začátečníky, rozhodli jsme se, že budeme častěji zařazovat články, které cílí právě na čtenáře, kteří se v tématu kosmonautiky teprve rozkoukávají. Dnes si proto ukážeme do češtiny přeložený obrázek, který ukazuje, z jakých hlavních částí se skládá raketa Atlas V. Ta by měla už za pár dní – 3. prosince ve 23:55 našeho času vynést na oběžnou dráhu loď Cygnus. Ta dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici téměř tři tuny zásob a dalšího nákladu.

Začíná sestavování Atlasu pro zásobování ISS

Asi všichni fanoušci kosmonautiky vědí o tom, že po loňské havárii rakety Antares dochází k úpravám tohoto nosiče, který bude používat jiné motory. Tím pádem ale firma OSC, která tyto rakety provozuje, nemůže dopravovat na ISS zásoby svými loděmi Cygnus, které jsou vynášeny raketami Antares. Aby společnost dostála závazkům, které má vůči NASA, objednala si od firmy United Launch Alliance, dvě rakety Atlas V, díky kterým překlene aktuální výpadek v zásobování. Včera začalo na mysu Canaveral sestavování prvního exempláře.