ŽIVĚ A ČESKY: Odstartuje Atlas s lodí Cygnus?

Původně měla raketa Atlas vynést loď Cygnus na oběžnou dráhu ve čtvrtek, ale počasí startu nepřálo – meteorologové dávali úspěšnému odstartování jen 10%, start se tedy přeložil na pátek, kdy byly podmínky vhodné s pravděpodobností 40%. Leč nárazový vítr plány zhatil a start se odkládá na sobotní večer. Jelikož jsme včera spustili náš přímý přenos a YouTube neumožňuje navázat na již ukončené vysílání, musíme založit nový stream. Ke startu by mělo dojít dnes ve 23:10 našeho času a přímý, česky komentovaný přenos bychom chtěli spustit okolo 22:55. Snad nám bude počasí přát více než v minulých dnech.

Meteorologové zatím dávají dnešnímu startu 30%, stejná hodnota svítí i u zítřejšího termínu, teprve až pondělí nabízí velmi slibných 70%. Uvidíme, jaký bude další vývoj tohoto románu na pokračování. Náš včerejší přenos sledovalo v maximu 140 souběžně připojených diváků, což je úžasné číslo a moc Vám děkujeme za Váš zájem.

POZOR AKTUALIZCE!

5.12. 20:45 – Dnes se ani nečekalo na startovní okno a pokus o start byl stornován s předstihem několika hodin – opět bylo na vině počasí. Start by měl proběhnout zítra, v neděli ve 22:44 našeho času.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/12/OA-4_Remote_00004.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

24 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Odstartuje Atlas s lodí Cygnus?”

 1. Racek napsal:

  Pokaždé je to, pánové, moc napínavé a ten výklad hodný větší publicity, fakt už téměř profesionální hlasově … no a navíc, proti novinářům, víte o čem mluvíte. Vydržte.

 2. David napsal:

  Dobrý den,

  ve videu jste zmínil další tři plánované živé přenosy. Napadlo mě, že by se časem mohla přidávat třeba jen značka do seznamu stratů (http://starty.kosmonautix.cz) k těm, které plánujete vysílat živě.

  Jinak děkuji! Výborná práce. Z vašeho webu hltám každou informaci a z živých přenosů jsem naprosto nadšený! 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Dobrý den,
   ano, je to jeden z nápadů které máme. Plánujeme tam dát malou ikonku YouTube, případně nápis LIVE, či ŽIVĚ, jejichž proklik by vedl na náš kanál.

   Velice nás těší, že se Vám naše přímé přenosy líbí. Je s tím docela dost práce a proto jsem velmi rád, že to neděláme zbytečně a že naše snaha má smysl. 🙂

   • Martin Gembec Administrátor napsal:

    Určitě se řešení najde, aby to příště bylo viditelně někde nahoře na webu. A ten nápad přidat to i do seznamu startů je super, uvidíme, zda se najdou technická řešení.

 3. hixaxon napsal:

  Dobrý den, mám pár bodů/dotazů:

  1. Děkuji za Váš komentář a Vaše přenosy, přidané informace jsou skvělé! Normálně preferuji originální přenosy, ale Vaše jsou prostě lepší, plnější, zábavnější…
  2. Bohužel jsem neviděl „online“ start. Nějak jsem nepoznal z aktualizací, ani názvu článku, že by start měl mít vyšší šanci na úspěch zrovna 6.11. Ale je možné, že jsem jen špatně četl.
  3. Možná by stálo za to aktualizovat název článku (při odkladech) a konkrétněji aktualizovat v rámci článku (např. 3-4h před startem)
  4. Vektorování tahu je neskutečné, nečekal jsem, že je možnost vektorování tahu tak rychlé a hlavně účinné.
  5. Celkem mě zajímá odlišné chování plynů vycházejících z trysky (jejich geometrie, alespoň vizuálně se dost liší dle výšky), stejně tak by mě zajímala geometrie trysek u různých stupňů (Proč jsou takové jaké jsou?), máte na tohle téma nějaký článek?

  Děkuji a mějte se!

  • hixaxon napsal:

   Podle mě si aktualizovaný článek zaslouží zase místo „nahoře“.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den,
   vezmu to postupně.

   1) Velice děkuji, toho si opravdu hodně cením.
   2) Máte pravdu, nad tímhle jsme dlouho přemýšleli. Ale posouvat článek ve výpisu nahoru se nám nechce, museli bychom totiž manipulovat s datem vydání a to by mohlo způsobit navazující problémy. Snažili jsme se aktualizovat informace o tom, že se bude startovat na třech místech – na našem diskusním fóru, na našem Facebookovém profilu a na YouTube v chatu u videa. Tím jsme se snažili dostat aktuální informace o tom, že se podmínky zlepšují k maximálnímu počtu lidí. Ale propříště už víme, že se vyplatí dát tuto informaci i do samotného článku, čehož jsme zatím využívali jen v případě odkladů.
   3) S názvem článku bych moc nehýbal, ale jak jsem napsal ve druhém bodě, budeme příště lépe aktualizovat obsah článku.
   4) Opravdu, tady to bylo moc pěkně vidět.
   5) Žádný takový článek tu nemáme,kdo ví, třeba se do něj někdy pustíme. Díky za tip.

   • hixaxon napsal:

    Dobrý večer,

    děkuji moc za odpověď a Váš přístup ke čtenářům, Vaše stránky jsou v tomto ohledu unikátem nejen na českém webu.

    ad 2 a 3: Díky za úvahu a pravděpodobně i řešení. Sledovat fórum mě nenapadlo, k FB a YT jako sociálním sítím mám (jako „ajťák“ s trochu opatrnějším než obecným přístupem k bezpečnosti) docela osobní výhrady. Pro mě jsou Vaše články v oboru definitivně primárním zdrojem informací.

    ad 5: Pokud by se někdy v budoucnu našel prostor, hodně by mě to potěšilo/zajímalo (anketa?). Očividně to není základní vysokoškolská fyzika 🙂 . Respektive alespoň ne na eltech fakultě 🙂 .

    Díky moc a mějte se.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    V první řadě děkuji za pochvalu. Já si zakládám na vstřícném přístupu ke čtenářům, beru je jako partnery. Přecijen bez čtenářů by portál neexistoval, všechny nás baví stejné téma, takže jsme de facto na jedné lodi. 😉

    Váš přístup k sociálním sítím plně chápu, budiž tohle pro nás poučením do dalších startů, že je potřeba pamatovat na všechny informační zdroje.

    Myslím, že anketa k tomu nebude potřeba, spíše jde o to, zda se do tohohle tématu bude chtít pustit někdo z našich autorů. 🙂

    Ať se daří i Vám. 😉

  • Petulka napsal:

   ad 5) Princip je jednoduchy. Tryska raketoveho motoru je navrzena tak aby v ni probihala expanze, tim jak se spaliny pohybuje smerem k jejimu usti, tak se snizuje jejich tlak a zvysuje jejich rychlost. V idealnim pripade je tlak vystupniho media na konci trysky stejny jako okolni tlak atmosfery. Toho se podari docilit jen pro jednu konkretni nadmorskou vysku, v jinych nadmorskych vyskach tam je bud vyssi tlak (vetsi vyska) nebo nizsi tlak (mensi vyska). Protoze spaliny proudi expanzni casti trysky nadzvukovou rychlosti, dochazi pri tlakovem rozdilu na vystupu trysky ke vzniku razovych vln. V razove vlne dochazi k prudkym zmenam rychlosti a tlaku vlivem disipace, cimz se upravi tlakove pomery za razovou vlnou. Chovani razovych vln je samoregulacni, posouvaji se v trysce a za tryskou takovym zpusobem, aby se vyrovnaly tlakove rozdily na vystupu. Razove vlny tak upravuji tvar proudeni spalin v zavislosti na nadmorske vysce.

 4. Lubomír napsal:

  Zdravím bylo to perfektní nejen samotný start , ale Váš komentář s obrazovými vstupy o vědeckých přístrojích které budou dopraveny na ISSku. Účast byla na to že je neděle večer a pozdní hodiny dobrá. Ale myslím si že by mohla být daleko větší pokud by jste ji nějakým způsobem inzerovali ve veřejných sdělovacích prostředcích, tisku a pod. Navíc když zájemci budou vědět že k přímému přenosu startů budou mít k dispozici česky mluvený komentář. Z mého okolí znám lidi , kteří sice kosmonautiku jako prioritní hobby nemají ale zájem o shlédnutí takovéto akce určitě mají . Řada s nich se občas nebo náhodně dívá třeba na tyto akce na NASA.TV ale potýkají se s jednou věcí – neznalost angličtiny a to většinu zájemců více či méně odrazuje , protože sice vídí co vidí , ale nerozumí . Je to pro ně jako dívat se na cizí film – nepředabovaný a nebo bez titulků a týká se to zejména starší generace – ti dnešní mladí jsou na tom daleko lépe. Já jsem již z řadou zájemců – diváků mluvil a také o tom že vysílate LIVE a s českým mluveným doprovodem jsem je informoval. Musím ale podoknout že většina z nich sice věděla o NASA.TV ale že existuje portál kosmonautix se dozvěděla až ode mě . Takže nějakou tu reklamu by to opravdu chtělo aby jste měli větší sledovanost . Jinak jednou díky za komentovaný přenos , nemělo to chybu . Lub.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den, v první řadě Vám moc děkuji za pochvalu. Opravdu mne ohromně těší, když čtu, jak se Vám přenos líbil. Já mám totiž po každém vysílání pocit, že jsem koktal a že jsem mohl něco říct jinak a podobně. Proto mám vždycky radost, když vidím, že se divákům přenos líbil, což je vždycky hlavní.
   Co se inzerce týče – osobně se domnívám, že to pro nás není atraktivní forma propagace. Mnohem důležitější je pro nás propagace digitální, neplacená – například sdílení informací mezi uživateli na sociálních sítích a nebo na jiných stránkách. Stejně tak je pro nás důležité doporučení – tak, jak to děláte Vy. Když se někomu naše služby líbí, řekne o tom ostatním a takovéhle doporučení má stokrát větší váhu než nějaká placená inzerce, která sice zasáhne větší množství lidí, ale skutečný impakt není tolik výrazný, jako když si lidé navzájem předávají informace a doporučení. Takže bez přehánění – tím, že jste nás doporučil svým známým jste pro nás udělal víc, než kdybychom si zaplatili nějaký inzerát.
   A ještě na závěr – od začátku existence našeho portálu se snažím držet umírněný průběh vývoje – nechci nic skokového. Zastávám názor, že čtenáře / diváky je možné získat mnoha způsoby, ale když je získáme na základě dobře odvedené práce, tak je větší pravděpodobnost, že u nás tito lidé zůstanou, než kdybychom jich nabrali třeba desetinásobek díky placené reklamě.
   Přesto Vám velice děkuji za Váš komentář. Jak jsem již psal – mám opravdu radost z toho, že se Vám přenos líbil a doufám, že budete spokojen i s dalšími streamy, které chystáme.

   • Lubomír napsal:

    Děkuji pane Majer za odpověď a souhlasím i s Vaší představou o popularizaci kosmonautiky i Vaších streamů na tomto portálu. Je fakt jak říkáte , že inzerce v nějakém mediu by asi něco stála a nakonec by se třeba ? i minula účinkem. Já budu Váš portál dál doporučovat protože ho osobně řadím na první místo pokud se týká seriozních info a celkové osvěty v oblasti dění kolem kosmonautiky a dobývání vesmiru u nás v Česku . A navíc , musím to ještě zopakovat (i když jsem se o tom zmínil v předcházejícím komentáři ) je v čestině. Víte pro nás starší ( já jsem ročník 1940 ) je angličtina bohužel ve většině případů už …. ? A sebelepší články když je musíte číst přes nějaký překladač .. to už není ono , nemluvě o komentování. Přeji vašemu portálu a i Vám osobně hodně úspěchů . A pokud Jste se zmiňoval o nějakém zakoktání při komentování , nic závažného jsem nepostřehl a až budete po 150 sáté komentovat nějaký start , tak Vám to už půjde jako radio PRAHA 1 ,tak zlomte vaz! A díky Lub.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Děkujeme a doufáme, že se Vám budou líbit i další články a přenosy.

 5. voyo napsal:

  viete presnu trasu letu?
  ci mozem pozerat na oblohu a uvidim cygnus?

 6. maro napsal:

  Ukazuje se další z výhod vnitrokontinentálního Kazachstánu. Těch odkladů kvůli počasí na Bajkonuru tolik nebylo.

 7. Lubomír napsal:

  No počasí dělá svoje – 3 x odloženo… i když třeba kdysi Columbia a Endeavour měly daleko víc odkladů .. Lu.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.