Země vycházející nad Měsícem v bezprecedentním detailu

Východ Země nad Měsícem. Zdroj: NASA/Goddard/Arizona State University

NASA právě uvolnila na veřejnost úchvatný snímek sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Na první pohled zaujme nádherný detailní záběr naší Země s obrysy Afriky, jižní Ameriky nebo Arabského poloostrova. Na zvětšeném záběru je dobře vidět také evropský kontinent. Snímek je tak detailní, že snadno rozlišíme rozsáhlou oblačnost nad střední Evropou. Spodní části snímku však dominuje neméně úchvatná scenérie našeho Měsíce. Takový snímek může pořídit jen sonda obíhající kolem něj. „Snímek je prostě úžasný,“ řekl k tomu Noah Petro, zástupce šéfa vědeckého týmu LRO z Goddardova střediska vesmírných letů. „Obrázek připomíná slavný snímek Blue Marble z Apolla 17, který pořídil před 43 lety Harrison Schmitt a kterému také dominuje Afrika.“ S tímto obrázkem se možná setkal i nejeden žák, protože byl jedním z často používaných obrázků našich učebnic zeměpisu (pozn. autora článku).

Obrázek je ze série snímků pořízených 12. října 2015, když byla sonda LRO 134 km nad kráterem Compton (ten se nachází na odvrácené straně Měsíce). Sonda sice zažívá při svých obletech na 12 východů Země během 24 hodin, ale je velmi vytížena a na podobné nádherné snímky nezbývá čas. Navíc takový záběr vyžaduje sondu výrazně stočit, v tomto případě o 67 stupňů. Díky správné orientaci se podařilo dostat do zorného pole kamery s vysokým rozlišením tak velkou část měsíčního horizontu, jak jen bylo možné. K tomu si přičtěme, že v době pořízení snímku se LRO pohybovala rychlostí více než 1 600 metrů za sekundu vzhledem k měsíčnímu povrchu.

Protože sonda má kameru s vysokým rozlišením, která snímá černobíle a potom druhou se širším záběrem, která snímá barevně, výsledný snímek je kombinací snímků obou kamer, přičemž se použijí barevná data z jedné kamery pro snímek z druhé. Podobně běžně obarvují své snímky i astrofotografové, když chtějí ukázat krásně detailní snímek objektu na obloze a přitom jej prezentovat v barvě.

NASA závěrem připomíná, že první snímek východu Země nad povrchem Měsíce pořídila sonda Lunar Orbiter 1 v roce 1966. Pravděpodobně nejznámnější takový snímek však pořídila posádka lodi Apollo 8, když na Štědrý večer 1968 poprvé obletěla Měsíc. Snad nám tento obrázek opět připomene malichernost našich starostí, ve srovnání s prázdnotou vesmíru, jak si to nejlépe uvědomil každý z astronautů, který kdy podobný obraz mohl vidět na vlastní oči.

Pokud si otevřete snímek v maximálním rozlišení (8 520×12 388 pixelů!), pravděpodobně s úžasem zjistíte, že na snímku LRO od Měsíce jde rozlišit pohraniční pohoří Čech, zatímco Morava byla zrovna překryta oblačností.

Výřez ze snímku Země nad Měsícem z LRO, naznačena poloha ČR. Foto: NASA/Goddard/ASU

Výřez ze snímku Země nad Měsícem z LRO, naznačena poloha ČR. Foto: NASA/Goddard/ASU

Zdroj informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroj obrázku:
https://www.nasa.gov/…/earth_and_limb_m1199291564l_color_2stretch_mask_0.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Země vycházející nad Měsícem v bezprecedentním detailu”

 1. Spytihněv napsal:

  Šikulka. Ještě by nám mohla odhalit Lunu 9 a 13, což jsou jediná přistáni, která ještě nenafotila, a bude mít splněno 🙂

 2. Evžen111 napsal:

  To to vyráží dech, to je parádní fotka!
  E

 3. slappy Redakce napsal:

  Dáreček od LRO za prodloužení financování : )

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.