sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Země vycházející nad Měsícem v bezprecedentním detailu

Východ Země nad Měsícem. Zdroj: NASA/Goddard/Arizona State University

NASA právě uvolnila na veřejnost úchvatný snímek sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Na první pohled zaujme nádherný detailní záběr naší Země s obrysy Afriky, jižní Ameriky nebo Arabského poloostrova. Na zvětšeném záběru je dobře vidět také evropský kontinent. Snímek je tak detailní, že snadno rozlišíme rozsáhlou oblačnost nad střední Evropou. Spodní části snímku však dominuje neméně úchvatná scenérie našeho Měsíce. Takový snímek může pořídit jen sonda obíhající kolem něj. „Snímek je prostě úžasný,“ řekl k tomu Noah Petro, zástupce šéfa vědeckého týmu LRO z Goddardova střediska vesmírných letů. „Obrázek připomíná slavný snímek Blue Marble z Apolla 17, který pořídil před 43 lety Harrison Schmitt a kterému také dominuje Afrika.“ S tímto obrázkem se možná setkal i nejeden žák, protože byl jedním z často používaných obrázků našich učebnic zeměpisu (pozn. autora článku).

Obrázek je ze série snímků pořízených 12. října 2015, když byla sonda LRO 134 km nad kráterem Compton (ten se nachází na odvrácené straně Měsíce). Sonda sice zažívá při svých obletech na 12 východů Země během 24 hodin, ale je velmi vytížena a na podobné nádherné snímky nezbývá čas. Navíc takový záběr vyžaduje sondu výrazně stočit, v tomto případě o 67 stupňů. Díky správné orientaci se podařilo dostat do zorného pole kamery s vysokým rozlišením tak velkou část měsíčního horizontu, jak jen bylo možné. K tomu si přičtěme, že v době pořízení snímku se LRO pohybovala rychlostí více než 1 600 metrů za sekundu vzhledem k měsíčnímu povrchu.

Protože sonda má kameru s vysokým rozlišením, která snímá černobíle a potom druhou se širším záběrem, která snímá barevně, výsledný snímek je kombinací snímků obou kamer, přičemž se použijí barevná data z jedné kamery pro snímek z druhé. Podobně běžně obarvují své snímky i astrofotografové, když chtějí ukázat krásně detailní snímek objektu na obloze a přitom jej prezentovat v barvě.

NASA závěrem připomíná, že první snímek východu Země nad povrchem Měsíce pořídila sonda Lunar Orbiter 1 v roce 1966. Pravděpodobně nejznámnější takový snímek však pořídila posádka lodi Apollo 8, když na Štědrý večer 1968 poprvé obletěla Měsíc. Snad nám tento obrázek opět připomene malichernost našich starostí, ve srovnání s prázdnotou vesmíru, jak si to nejlépe uvědomil každý z astronautů, který kdy podobný obraz mohl vidět na vlastní oči.

Pokud si otevřete snímek v maximálním rozlišení (8 520×12 388 pixelů!), pravděpodobně s úžasem zjistíte, že na snímku LRO od Měsíce jde rozlišit pohraniční pohoří Čech, zatímco Morava byla zrovna překryta oblačností.

Výřez ze snímku Země nad Měsícem z LRO, naznačena poloha ČR. Foto: NASA/Goddard/ASU
Výřez ze snímku Země nad Měsícem z LRO, naznačena poloha ČR. Foto: NASA/Goddard/ASU

Zdroj informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroj obrázku:
https://www.nasa.gov/…/earth_and_limb_m1199291564l_color_2stretch_mask_0.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
slappy
8 let před

Dáreček od LRO za prodloužení financování : )

Evžen111
Evžen111
8 let před

To to vyráží dech, to je parádní fotka!
E

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Šikulka. Ještě by nám mohla odhalit Lunu 9 a 13, což jsou jediná přistáni, která ještě nenafotila, a bude mít splněno 🙂

Wrunx
Wrunx
8 let před

Možná to trošičku nedoretušovali…?

http://www.jpeg.cz/obrazek/eIFc

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Wrunx

Nechápu, co by se mělo retušovat …

https://kosmonautix.cz/2015/12/19/zeme-vychazejici-nad-mesicem-v-bezprecedentnim-detailu/