Kosmotýdeník 164. díl (2.11. – 8.11.2015)

Týden opět utekl jako voda a k nedělnímu obědu jako již tradičně vychází aktuální vydání Kosmotýdeníku. O čem bude ten dnešní? Podíváme se na Mezinárodní kosmickou stanici, kde v sobotu proběhla kosmická vycházka, během které se astronauti pokusili napravit nedodělky z havárie chladicího systému, který stanici postihl v roce 2012. Poté se vypravíme na Floridu, kam dorazila první zásilka satelitů pro první let rakety Falcon 9 po její havárii. Povíme si o tom, jak skončí mise sondy Rosetta, navštívíme sondu Dawn a trpasličí planetu Ceres a nevynecháme ani dění za oběžnou drahou Pluta. To a mnoho dalšího se dozvíte v Kosmotýdeníku. Přeji příjemné čtení a hezký zbytek neděle.

EVA u Mezinárodní kosmické stanice

V pátek 6. listopadu proběhl na Mezinárodní vesmírné stanici americký výstup do otevřeného prostoru – EVA. V pouhých devíti dnech to byl již druhý výstup, který prováděla dvojice astronautů Scott Kelly a Kjell Lindgren. V minulém týdnu dvojice astronautů prováděla údržbářské operace spojené s vylepšením chladicího systému Alpha Magnetic Spectrometer 2, mazání kloubů, které drží a pohybují se solárními panely stanice, nebo úpravou pozice robotického ramena. Úkolem sobotního výstupu byla úprava chladicího systému stanice. Šlo stále o opravy, které se vztahovaly k havárii, která v roce 2012 potrápila stanici i její posádku a výrazně ochromila její fungování.

Výměna záložního a primárního tepelného radiátoru

Výměna záložního a primárního tepelného radiátoru
Zdroj: http://spaceflight101.com/

V roce 2012 byla po nehodě s chladicím systémem uskutečněna EVA, při které byl jeden z radiátorů, které pomáhají chladit chladící medium odstaven, a místo něj se použil záložní novější. Starší chladič byl totiž shledán jako viník úniku amoniaku, který na stanici slouží jako chladící medium. Ukázalo se však, že tento chladič nebyl poškozen a během roku 2013 musel být uskutečněn další výstup, během kterého byla vyměněna čerpací jednotka chladicího systému. To problém s únikem definitivně vyřešilo. Na příhradových nosnících, kde jsou zavěšeny chladící radiátory, však zůstal odstaven jeden z radiátorů, který byl doposud v pořádku a naopak byl používán jeden záložní. Úprava do původního stavu byl úkol sobotní EVA.

Osm samostatných solárních panelů je na Mezinárodní vesmírné stanici chlazeno Photovoltaic Thermal Control System (PVTCS), čerpací jednotkou, kde cirkuluje amoniak přes radiátory (PVR) a odvádí přebytečné teplo, které vzniká prací elektroniky a avioniky kloubů a solárních panelů. Systém má udržet EPS (elektrický Systém) na stabilní teplotě. K dispozici jsou čtyři PVR jednotky, které jsou rozmístěny po jednom na každé segmentu příhradové konstrukce, na kterých jsou vždy umístěny i dvojice solárních panelů. PVR má dva okruhy, každý vybavený samostatným PVTCS systémem.

Chladící systém stanice

Chladící systém stanice
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Úkol obou astronautů byl poměrně náročný. Museli nejdříve odpojit současnou jednotku PVTCS a přemostit jí potrubím, které povede amoniak až na konec příhradové konstrukce ke krajnímu solárnímu panelu. To znamenalo, že přemostění muselo procházet i přes klouby bližšího solárního panelu. Operaci prováděl Scott Kelly a musel si dávat pozor, aby nebyl potřísněn amoniakem, který by ulpěl na jeho skafandru, před vstupem zpátky do přechodové komory by pak musel delší dobu být vystaven slunečnímu záření, aby se amoniak odpařil. Lindgren mezitím provedl odvzdušnění celého systému. Během odvzdušnění zatím Kelly odstranil dvě brzdné zarážky, které zabraňovaly CETA vozíku jezdit po celé příhradové konstrukci. CETA je malý transportní vozík, který se díky kolejnicím pohybuje po konstrukci nosníků stanice. Když byl úkol s přemostěním amoniaku a přesunem chladící jednotky hotový, umístil se na ní tepelný štít, který ji chrání před přímým slunečním zářením. K tomu byla třeba asistence obou spacewallkerů. Po skončení práce byl aktivován původní chladící radiátor, který byl v roce 2012 odstaven a už není používán novější dočasný. Ten bude sloužit jako záloha pro případ dalšího možného úniku.

Po této práci se astronauti vrátili do přechodové komory Quest. Výstup trval 7 hodin a 48 minut.

Astronauti při práci na příhradové konstrukci stanice

Astronauti při práci na příhradové konstrukci stanice
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Kosmický přehled týdne:

Satelity ORBCOMM pohromadě

Satelity ORBCOMM pohromadě
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Na Floridu dorazila první část zásilky celkem jedenácti satelitů ORBCOMM, které na začátku prosince čeká start na špici rakety Falcon 9 v1.2. Bude to první start po havárii rakety Falcon 9, která nedonesla k Mezinárodní kosmické stanici loď Dragon. Satelity Orbcomm jsou malé komerční komunikační satelity, které jsou založeny na zprostředkování M2M komunikace, která umožňuje rychlé přeposílání malých objemů dat. Je tedy určena pro interní komunikaci zařízení a aplikací. Například dokáže být ideální přenosovou sítí pro spediční firmy, kde dochází k přenosu dat o poloze mezi pohybujícími se vozidly do centrály. ORBCOMM má být první globální komerční sítí, která je zaměřena na tuto komunikaci. Proto je nutné velké množství satelitů, které se pohybují po nízké orbitě Země. Tam bude ostatně směřovat i první start vylepšeného rakety Falcon 9.

Nosník, na kterém budou zavěšeny satelity ORBCOMM na špici rakety Falcon 9

Nosník, na kterém budou zavěšeny satelity ORBCOMM na špici rakety Falcon 9
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Jak skončí mise sondy Rosetta? Tento týden bylo potvrzeno, že to, o čem se tak dlouho mluvilo, se stane realitou. Rosetta během srpna příštího roku, kdy už se kometa 67P bude příliš vzdalovat od Slunce a sonda nebude mít dostatek energie, provede přiblížení k povrchu. Během přiblížení, které bude velmi pomalé, bude posílat aktuální data k Zemi. Vědci se těší na údaje z analýzy plynů, které jsou blízko u povrchu, nebo na fotografie s rozlišením až 1cm/pix. Ke konci klesání se sonda pokusí o měkký dopad na povrch komety. Vzhledem k nemožnosti následně udržet pozici antény k Zemi, bude se sondou ztraceno spojení a zřejmě se již neozve. Konečné přistání nebude možné zcela řídit. A proč sondu takto vyřadí? Další několikaletá hibernace, která by jinak sondu čekala, protože by neměla dostatek energie pro své přístroje, by sonda pravděpodobně nepřežila. Proto je lepší nyní riskovat získat zajímavá data, než sázet na to, že ještě za několik let, bude sonda v kondici. Navíc Rosettě pomalu dochází palivo.

Americká sonda Dawn nyní provádí postupný sestup na nižší orbitu, nad trpasličí planetkou Ceres. Rozlišení fotografií se proto velmi zlepšuje. Podívejte se například zde, zde, nebo zde. Sestup je velmi pomalý, sonda používá své iontové motory. Cílem je orbitální dráha, která se bude pohybovat 380 kilometrů nad povrchem. Té Dawn dosáhne někdy na začátku prosince.

Čtvrtého listopadu proběhl zážeh motorů sondy New Horizons, který pozměnil její dráhu a nasměřoval jí k tělesu 2014 MU69, které má sonda v plánu navštívit. Zajímavý je obrázek, který ukazuje polohu sondy, tělesa a Země vůči sobě prvního ledna 2019, kdy by mělo dojít k průletu. Země nebude ve zrovna ideální poloze, bude částečně za Sluncem, ale přenos by být možný měl. Pokud bude působit problémy, data budou uloženy v paměti sondy a sonda je pak postupně bude vysílat k Zemi po následující měsíce.

Poloha NH vůči Zemi 1. 1. 2019

Poloha NH vůči Zemi 1. 1. 2019
Zdroj: http://pluto.jhuapl.edu/

Byly zveřejněny zatím nejkvalitnější snímky z exploze rakety Antares, která minulý rok vyřadila zásobování ISS firmou OSC s lodí Cygnus. Další fotografie naleznete třeba zde.

Exploze rakety Antares

Exploze rakety Antares
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Přehled z Kosmonautixu:

Další nabitý týden, který byl plný kosmonautických událostí, jsme se pokusili vám zprostředkovat na našem portále. Připravovaný start vylepšené zásobovací lodi Progress se odkládá. Na vině jsou stále příčiny z minulé nehody Progressu. Mezinárodní vesmírná stanice je nepřetržitě obydlena dlouhých patnáct let. Přeložili jsme pro vás zajímavou infografiku. Nová malá havajská raketa SuperStrypi si odbyla svoji letovou premiéru. Bohužel nedopadla nejlépe. Data ze sondy MAVEN ukázala, co se děje s marsovskou atmosférou a není to zrovna pozitivní. Firma Boeing vypadla z výběru pro zásobování ISS v letech 2018-2024, což bylo pro mnohé velké překvapení.

Snímek týdne:

I tento týden jsem se pro vás pokusil vybrat snímek, který byl tím nejzajímavějším, co přinesly kosmonautické události v uplynulých sedmi dnech. Tentokrát to bude Mezinárodní kosmická stanice, která oslavila těžko uvěřitelných patnáct let od obydlení první stálou posádku. Od té doby se na její palubě vystřídalo mnoho astronautů z celkem sedmnácti zemí světa. Fotografie týdne ukazuje, jak vypadala ISS v době prvních posádek a jak se tento vesmírný přístav rozrostl do dnešních dnů.

ISS 15 let obydlená

ISS 15 let obydlená
Zdroj: https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/iss-astronauts-set-for-challenging-spacewalk-to-reconfigure-external-cooling-systems/
http://spaceflightnow.com/2015/11/05/kelly-lindgren-set-for-second-spacewalk/
http://spaceflightnow.com/2015/11/06/spacewalkers-reconfigure-station-cooling-system/
http://www.orbcomm.com/networks/satellite
http://spaceflightnow.com/2015/11/05/new-horizons-takes-aim-on-next-target/
http://spaceflightnow.com/2015/11/05/nasa-quietly-posts-images-of-explosive-antares-failure/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/11/22588197126_c717c0eda3_z.jpg
http://spaceflight101.com/iss-expedition-45/wp-content/uploads/2015/11/eva33-1.jpg
http://spaceflight101.com/iss-expedition-45/wp-content/uploads/2015/11/505034_orig.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/11/CTJAAX8WwAAWySg.jpg-large.jpeg
https://pbs.twimg.com/media/CS-NlafWIAApXIy.jpg
http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/news/pictures/NH-Trajectory-to-KBO_20151016-no-date.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/11/CRtWFOBWsAAnF0p.jpg-large.jpeg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/11/22421835200_0c60bce149_z.jpg
https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/t31.0-8/12185562_10153644290671772_6050438393707179480_o.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 164. díl (2.11. – 8.11.2015)”

  1. ptpc Redakce napsal:

    Páradny článok!
    Len na doplnenie – dnes o 7.06 hod. UTC úspešne odštartovala raketa CZ-4B s družicou Yaogan Weixing 28.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.