Štítek ‘Scott Kelly’

Rok ve vesmíru v češtině

Na webu videacesky.cz začaly vycházet překlady videí, která se věnují ročnímu pobytu Scotta Kellyho na ISS. 27. října 10:56

Kosmotýdeník 185. díl (28.3. – 3.4.2016)

První dny dubna máme za sebou, je tu neděle a tudíž ideální čas si shrnout, co vše nám přinesla kosmonautika v uplynulých sedmi dnech. Včerejšek rozvířila zpráva o již třetím úspěšném přistání stupně New Shepard od Blue Origin a proto se mu budeme věnovat. Dále se podíváme na úspěšné zakotvení Progressu MS-2 u Mezinárodní vesmírné stanice. Nevynecháme ani dění na Marsu, nebo v Číně. Přeji vám hezké sobotní poledne a dobré čtení.

Kosmotýdeník 182. díl (7.3. – 13.3.2016)

K nedělnímu poledni tradičně patří souhrn zajímavých kosmonautických událostí, které přineslo uplynulých sedm dní. V dnešním vydání Kosmotýdeníku se tak dozvíte, kdo ukousl kus Pluta. Krom toho se vypravíme na start evropské rakety Ariane 5, nebo na nezdařený pokus o start Sojuzu, který se stal včera večer. Nevynecháme ani prohlášení Scotta Kellyho o jeho odstoupení z pozice astronauta. To a mnoho dalšího naleznete v článku. Přeji příjemné čtení a hezkou neděli.

Kosmotýdeník 181. díl (29.2. – 6.3.2016)

Máme za sebou týden, který byl zejména ve znamení stálého čekání na start rakety Falcon 9 v1.2, jež byl stále odkládán kvůli různým nečekaným okolnostem. Nicméně ve stínu Falconu se stalo i několik velmi zajímavých událostí. Například přistál Sojuz TMA-18M, který přivezl účastníky experimentálního ročního pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici. Nebo pokročily přípravy na misi ExoMars 2016, jejíž start přijde již velmi brzy. To a další záležitosti naleznete v aktuálním vydání Kosmotýdeníku. Přeji vám příjemné čtení a hezkou neděli.

Domove, sladký domove – po roce

Našli byste spoustu fanoušků kosmonautiky – a možná k nim i sami patříte – kdo by přísahali, že Scott Kelly a Michail Kornijenko startovali do kosmu (tehdy s Gennadijem Padalkou) téměř včera. A nyní tu máme článek, který informuje o tom, že se jejich téměř roční mise pomalu chýlí ke konci. Pokud půjde všechno podle plánu, budou Scott Kelly, Michail Kornijenko společně se Sergejem Volkovem zpátky na Zemi už dnes ráno. V tomto článku potěšíme především čtenáře, kteří si jej přečtou krátce po vydání – budeme se věnovat termínům, které nás v dalších hodinách čekají, ale dostane se i na povídání o významu roční mise.

Kosmotýdeník 180. díl (22.2. – 28.2.2016)

Poslední únorová neděle je na svém vrcholu a my vám opět přinášíme tradiční obědový článek, ve kterém se dočkáte shrnutí nejzajímavějších událostí, které přinesla kosmonautika během posledních sedmi dní. V dnešním Kosmotýdeníku se podíváme na velmi specifický článek o tom, jak probíhá posílání dat ze sondy New Horizons na Zem. Dále se vypravíme do agentury DARPA, kde probíhá vývoj velmi zajímavého raketoplánu. Nevynecháme ani dění v Číně, která se připravuje na vynesení své druhé orbitální stanice. To a ještě několik dalších zpráv naleznete v tomto Kosmotýdeníku, přejeme příjemné čtení a hezkou neděli.

Kosmotýdeník 176. díl (25.1. – 31.1.2016)

V dnešním vydání Kosmotýdeníku si shrneme velmi nabitý poslední lednový týden, který přinesl spoustu zajímavých zpráv. Krom startu Ariane 5 a Protonu-M, o kterém jsme vás informovali v průběhu týdne, se v hlavní zprávě podíváme na certifikaci, kterou získala raketa Falcon 9 Full thrust a která SpaceX otevírá cestu k velmi zajímavým lukrativním zakázkám. Dále zamíříme na palubu Mezinárodní vesmírné stanice, ze které byly vypuštěny dva cubesaty. Zjistíme, jak se posunuly přípravy na misi EM-1, která pošle loď Orion k Měsíci a nevynecháme ani dění u Marsu. Přeji vám příjemné čtení a hezkou neděli.

Vodní ping-pong na ISS

Myslíte že jde použít vodní kapku jako míček na ping-pong? Scotty Kelly to zkusil a funguje to. I když se to může zdát jako hloupost, přesto má tohle video hlubší význam. Díky těmto záběrům si můžeme my, pozemšťané, kteří nikdy nepřišli do styku s dlouhodobým stavem mikrogravitace lépe pochopit všechny aspekty tohoto zvláštního prostředí. Stejně tak je to i vynikající ukázka povrchového napětí vody, o kterém často slýcháme, ale obrázek je v takovém případě za tisíc slov – zvlášť když je jako v tomto případě ve 4K rozlišení.

Kosmotýdeník 175. díl (18.1. – 24.1.2016)

Dalších sedm dní uteklo a je za námi velmi významný týden, který zanechá své stopy v historii kosmonautiky. Zatímco se SpaceX již jen o malý kousek nepodařilo přistát na plovoucí plošině, společnost Blue Origin se svým experimentálním strojem New Shepard podruhé přistála. Zároveň se bleskově rozšířily zprávy o teoreticky vypočítané deváté planetě. Tyto velké události by však neměly zastínit i ty menší, které utvářely a posouvaly kosmonautiku dál. V dnešním Kosmotýdeníku se proto podíváme nejen na start New Shepardu, ale třeba také do Indie, nebo na Mezinárodní kosmickou stanici. Přeji vám příjemné čtení a hezký zbytek neděle.

Přání k novému roku z ISS

Poslední den roku je sice až zítra, nicméně už dnes se můžete podívat na přání, které si pro všechny fanoušky připravilo osazenstvo amerického sektoru Mezinárodní vesmírné stanice. V sotva minutovém videu vystupuje velitel 46. dlouhodobé expedice Scott Kelly, jeho krajan Tim Kopra a britský astronaut Tim Peake. Jejich slova nejsou přelomová, nebo unikátní, hovoří o tom, že je pro ně čest sloužit na ISS, děkují pozemním týmům, které jim pomáhají a samozřejmě přejí všem lidem úspěšný vstup do nového roku 2016. Přesto je to krásný pohled, když člověk vidí, jak si mezi sebou ve stavu beztíže posílají mikrofon. A závěrečné skupinové salto vynikne hlavně díky tomu, že video bylo natočeno s frekvencí 60 snímků / sekundu.