sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Národní geoprostorová agentura

    Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Jak přistálo Philae

    Pravděpodobná orientace pouzdra Philae

    Ačkoliv se to skoro nezdá, tak dnes je to přesně rok od chvíle, kdy evropský modul Philae dosedl jako první lidmi vyrobený stroj na povrch jádra komety. při této příležitosti vzniklo video, které ukazuje, jak přesně přistání probíhalo. Až doposud totiž jakákoliv vizualizace založená rekonstrukci skutečných dat chyběla a věděli jsme jen, že došlo k několika odrazům. Nyní můžeme konečně vidět, jaké odrazy potkaly lander během zhruba dvouhodinové fáze mezi prvním kontaktem s lokalitou Agilkia a uvíznutím v oblasti Abydos.

    Zdroje informací:
    https://www.youtube.com/

    Zdroje obrázků:
    http://blogs.esa.int/rosetta/files/2014/12/AGU14_Philae_orientation.jpg

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    11 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    Petr Čech
    9 let před

    Klobouk dolů před inženýry, že to Philae relativně v pořádku přežilo.

    hansnasa
    hansnasa
    9 let před

    Ví se vůbec proč selhaly ty harpuny pro přistání,nějak si na to nemohu vzpomenout.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    9 let před
    Odpověď  hansnasa

    Ukázalo se totiž, že střelná bavlna po pobytu ve vakuu ztrácí své potřebné vlastnosti. No a právě střelná bavlna měla aktivovat všechny kotvící mechanismy – přítlačnou trysku i harpuny.

    ElCosmosCZ
    ElCosmosCZ
    9 let před

    Zkrátka, všechno zlé je k něčemu dobré. 😉

    Spytihněv
    Spytihněv
    9 let před

    Tak to jsem nevěděl, že oblast definitivního dosednutí Philae byla kreativně pojmenována po egyptském hřbitově-Abydos. Ona vůbec celá mise se točí kolem Egypta. Rosettská deska, chrám Philae, ostrov Agilkia…. Moc pěkné.

    zvejkal
    zvejkal
    9 let před

    Docela drsne….

    Spytihněv
    Spytihněv
    9 let před

    Ten autentický zvuk prvního dopadu je podobně fascinující jako svist větrů v atmosféře Titanu, kterou nám zprostředkoval Huygens při sestupu. Ale jak ten zvuk v případě Philae vznikl? Mikrofon by byl ve vakuu k ničemu. Možná nějakým přenosem vibrací do kontrukce?

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    9 let před
    Odpověď  Spytihněv

    Přesně tak, detailněji je to rozebráno v tomto článku: https://kosmonautix.cz/2014/11/pristani-na-komete-na-vlastni-usi/

    Pája
    Pája
    9 let před

    Překvapilo mě, jaké dělala sonda kotrmelce a výkruty po prvním odrazu a pak zase dopadla zrovna na nožičky, aby se podruhé odrazila a už bez kotrmelců.

    Evžen111
    Evžen111
    9 let před

    výborná animace. jsem také překvapený množstvím kootrmelců a veletočů. Po tom všem je docela zázrak, že sonda vůbec dopadla na povrch tak, že mohla vysílat.
    E

    vedator
    vedator
    9 let před

    Takto nejako si predstavujem zakladny vyskum.

    Sklanam klobuk pred ESA aku dobru reklamu robi vede a kozmonautike od zaciatku tejto misise (http://sci.esa.int/where_is_rosetta/) az dosial (popularno-naucne videa).

    Co sa tyka videa, je stastim, ze sa Philae, pri tolkych kotrmelcoch, nerozbilo pri pristati.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.