sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Ax-4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dawn Aerospace

Novozélandská společnost Dawn Aerospace 12. června oznámila, že podepsala závaznou partnerskou smlouvu s Oklahomským úřadem pro rozvoj vesmírného průmyslu (OSIDA) o provozování suborbitálního letounu Aurora Mark 2.

Ax-4

NASA a Axiom Space na neurčito odkládají soukromou misi Ax-4 na Mezinárodní vesmírnou stanici poté, co v části stanice, kde došlo k dlouhodobému úniku vzduchu, zjistily nový únik. Odložení má Roskosmosu poskytnout více času na prostudování nového úniku vzduchu v jednom z oddílů modulu Zvezda.

iQPS

Společnost Rocket Lab 11. června vynesla radarovou zobrazovací družici pro japonskou společnost iQPS, což je třetí start pro tohoto zákazníka během posledních tří měsíců. Raketa Electron odstartovala ze startovacího komplexu 1, rampy A.

BAE Systems

Společnost BAE Systems se spojila s jihokorejským konglomerátem Hanwha Systems, aby prozkoumala využití jejich technologie radaru se syntetickou aperturou (SAR) v Azalea, plánované zpravodajské, sledovací a průzkumné konstelaci.

Sierra Space

Společnost Sierra Space se sídlem v Coloradu 11. června oznámila formální spuštění divize Sierra Space Defense zaměřené na programy národní bezpečnosti. Obchodní jednotku povede Erik Daehler, bývalý manažer společnosti Lockheed Martin

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak přistálo Philae

Pravděpodobná orientace pouzdra Philae

Ačkoliv se to skoro nezdá, tak dnes je to přesně rok od chvíle, kdy evropský modul Philae dosedl jako první lidmi vyrobený stroj na povrch jádra komety. při této příležitosti vzniklo video, které ukazuje, jak přesně přistání probíhalo. Až doposud totiž jakákoliv vizualizace založená rekonstrukci skutečných dat chyběla a věděli jsme jen, že došlo k několika odrazům. Nyní můžeme konečně vidět, jaké odrazy potkaly lander během zhruba dvouhodinové fáze mezi prvním kontaktem s lokalitou Agilkia a uvíznutím v oblasti Abydos.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://blogs.esa.int/rosetta/files/2014/12/AGU14_Philae_orientation.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Čech
9 let před

Klobouk dolů před inženýry, že to Philae relativně v pořádku přežilo.

hansnasa
hansnasa
9 let před

Ví se vůbec proč selhaly ty harpuny pro přistání,nějak si na to nemohu vzpomenout.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  hansnasa

Ukázalo se totiž, že střelná bavlna po pobytu ve vakuu ztrácí své potřebné vlastnosti. No a právě střelná bavlna měla aktivovat všechny kotvící mechanismy – přítlačnou trysku i harpuny.

ElCosmosCZ
ElCosmosCZ
9 let před

Zkrátka, všechno zlé je k něčemu dobré. 😉

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Tak to jsem nevěděl, že oblast definitivního dosednutí Philae byla kreativně pojmenována po egyptském hřbitově-Abydos. Ona vůbec celá mise se točí kolem Egypta. Rosettská deska, chrám Philae, ostrov Agilkia…. Moc pěkné.

zvejkal
zvejkal
9 let před

Docela drsne….

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Ten autentický zvuk prvního dopadu je podobně fascinující jako svist větrů v atmosféře Titanu, kterou nám zprostředkoval Huygens při sestupu. Ale jak ten zvuk v případě Philae vznikl? Mikrofon by byl ve vakuu k ničemu. Možná nějakým přenosem vibrací do kontrukce?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Přesně tak, detailněji je to rozebráno v tomto článku: https://kosmonautix.cz/2014/11/pristani-na-komete-na-vlastni-usi/

Pája
Pája
9 let před

Překvapilo mě, jaké dělala sonda kotrmelce a výkruty po prvním odrazu a pak zase dopadla zrovna na nožičky, aby se podruhé odrazila a už bez kotrmelců.

Evžen111
Evžen111
9 let před

výborná animace. jsem také překvapený množstvím kootrmelců a veletočů. Po tom všem je docela zázrak, že sonda vůbec dopadla na povrch tak, že mohla vysílat.
E

vedator
vedator
9 let před

Takto nejako si predstavujem zakladny vyskum.

Sklanam klobuk pred ESA aku dobru reklamu robi vede a kozmonautike od zaciatku tejto misise (http://sci.esa.int/where_is_rosetta/) az dosial (popularno-naucne videa).

Co sa tyka videa, je stastim, ze sa Philae, pri tolkych kotrmelcoch, nerozbilo pri pristati.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.