sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Už zítra Cassini prolétne výtryskem

Je to pěkná náhoda – zítra, tedy 28. října slaví Česká republika významný svátek. Mnoho milionů kilometrů od našeho státu i od naší planety dojde také ke sváteční události – americká sonda Cassini vykoná dosud nejhlubší zanoření do výtrysků (48 km nad povrchem), které se objevují nad jižním pólem ledového měsíce Enceladus. Ten by podle dosavadních zjištění mohl mít podmínky umožňující vznik jednoduchých forem života. Když se Cassini stavěla, nikdo nečekal, že bude jednou plnit takové úkoly. Palubní přístroje nikdy nebyly konstruovány na to, aby hledaly život a proto to od nich nemůžeme čekat.

Přesto nám tato data mohou pomoci – Cassini by měla určit složení těchto výtrysků, přičemž se změří především na hledání uhlovodíků – například metanu. Ty by mohly být velmi zajímavým ukazatelem, který může výrazně napovědět při určování, zda na tomto malém světě jsou podmínky pro život, či nikoliv. Odborníci ale už nyní upozorňují, že rozhodně nemůžeme čekat výstupy hned. Nikdo se nechce ukvapit, proto si budeme muset počkat několik měsíců, než se všechno podaří důkladně analyzovat.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://imagecache.jpl.nasa.gov/images/640×350/cassini20151026-640-640×350.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Měl jsem za to, že vůbec nejbližší průlet 9.10.2008 ve vzdálenosti 25 km byl také nad jižním pólem.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Ano, ale nikoliv přes výtrysky. Nejedná se o nejnižší průlet vůbec, ale o nejhlubší zanoření do výtrysků.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Rozumím. Cílený vlet do aktivního výtrysku. V roce 2008 by bylo ještě brzy riskovat případné poškození.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Když jsme u toho Saturnu. Největší přiblížení Cassini k Titanu. Mám svůj názor, ale někdy je to uváděno k vrstvě oblačnosti, jindy k povrchu, jindy jen tak bez ničeho… Tak mě zajímá, jestli se budeme shodovat.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Já myslím, že nejbližší průlet byl 7. dubna loňského roku, kdy došlo k přiblížení na 963 km.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Můj názor byl tento T-70 z 21.června 2010 http://saturn.jpl.nasa.gov/mission/flybys/titan20100621/

Je tam uvedeno, že je nejbližší, ale nebyl jsem si jist, jestli to platilo jen momentálně, nebo absolutně. Každopádně bližší už jsem nenašel. A zdá se, že těch 880 km je míněno opravdu k povrchu. Takže asi musela proletět zbytky atmosféry.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Jo, asi máte pravdu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.