Konstrukce Saturnu V polopatě

Pamatujete si na úsměvnou infografiku, kde byla raketa Falcon 9 popsaná velice strohým jazykem? V mírně odlehčeném článku, který je i přesto poučný, jsme vám ji nabídli v dubnu letošního roku. Jelikož byl článek poměrně úspěšný a čtenářům se líbil, rozhodli jsme se Vám nyní prezentovat podobnou infografiku. Tentokrát se bude týkat nejsilnější rakety, kterou lidstvo doposud postavilo a úspěšně využívalo – americkému lunárnímu nosiči Saturn V. Infografika popisuje všechny nejdůležitější součásti rakety včetně jejího nákladu – soulodí Apollo s velitelským a lunárním modulem, a to těmi nejjednoduššími slovy, kterým porozumí opravdu každý. Doufáme, že se vám bude líbit, že se u ní možná trochu pobavíte a snad i něčemu přiučíte.

raketová věda popsaná nevědeckým komentářem

raketová věda popsaná nevědeckým komentářem

Zdroje obrázků:
http://mr.powner.org/
https://xkcd.com/1133/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

69 komentářů ke článku “Konstrukce Saturnu V polopatě”

 1. Malky napsal:

  No jo, ne každému sedne tento druh humoru. Ale někteří asi nepochopili, že jde o humor – nebo možná nevědí, co to ten humor je.
  Nenechte si vzít chuť a díky za parádní blog!

 2. Hansnasa napsal:

  Takové blbiny tady nepatří,můj názor.Radši bych uvítal podrobný technický popis.Jinak nic ve zlém.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Podívejte se na to z jiného úhlu – jak jsem spal už jiným uživatelů s podobným názorem – nemůžeme dělat všechny články jen pro znalce. Chceme, aby si u nás našel zajímavý článek každý bez ohledu na věk a znalosti. Myslím, že článků, které jsou zaměřené na poučené čtenáře tu máme dost a tak si jednou za čas můžeme dovolit podobné odlehčení. Výraz blbina mi přijde trochu za čárou. Co Vy víte, třeba právě díky takovému článku zahoří srdce nějakého špunta z prvního stupně základní školy pro raketovou techniku. Pamatujme na mladou generaci, nejsou všichni profesionálové. Snažíme se vyjít vstříc všem. 😉

   • Evžen111 napsal:

    Já tomu nerozumím, co komu vadí?? Jsme na stránkách NASA, či ESA nebo JAXA, nebo Roskosmosu??? Tam bych dokázal pochopit, že tohle asi nenajdeme, ale vážení!! Pozor!! Tohle není vědecký web na té nejodbornější úrovni a podepsaný samými docenty, kandidáty věd a podobnými tituly. Tyto stránky pro nás, nadšence připravuje parta kamarádů naprosto zdarma a ve svém volném čase. Mohou si tam dat co chtějí protože to je jejich dílo. Věřím, že spoustu – většinu pobavilo, včetně mé maličkosti. Plně souhlasím s Dušanem, že právě tohle dokáže zaujmout klučinu, ke kterému bude tenhle nákres hovořit jeho jazykem. Jo, můžeme kritizovat, podnětná kritika je myslím vítaná, vždy posune danou věc k další lepší úrovni, ale překvapuje mne, že v tomto někdo dokáže vidět bulvární věci, nebo něco, co sem nepatří. To je přece nesmysl, umění si udělat slušnou legraci i s věci, kterou mám rád a o kterou se zajímám je opravdu umění. Na vážnost a strnulé tváře bojící se pousmát, aby jim nenaskákaly vrásky už padlo mnoho lidí. Nic proti nikomu, ale pokud se bojíte legrace, je vám asi na zemi poněkud smutno. V tom případě na vlákno „Vtípky a srandičky z kosmonautiky“ raději nechoďte a ani ho nehledejte. Možná že by vás postihla srdeční příhoda. Já tam tedy chodím rád a líbí se mi to a to mám kosmonautiku velice rád. Stejně tak jsem byl potěšený, jak se tu před časem ukázaly vtipné montáže z fotek Pluta. To je přece paráda, že je na světě i ve vesmíru veselo, nebo snad ne???

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Díky za názor. Jsme rádi, že nám čtenáři píší své názory – a nejen ty kladné. Kritika je důležitá. Jen jsem, upřímně řečeno, nečekal tolik negativních reakcí na tento článek.

 3. Pedro napsal:

  LUXUSNÍ!!!!!!!!!!!!!!!

  Sám občas takovýmto jazykem musím ve své práci hovořit a už mockrát jsem se přesvědčil, že tento způsob vysvětlování je nejlepší. Mluvit jazykem „studenta“.

  Bulvarizace čtenáře Karla se mě dosti dotkla, ale je to jeho názor. Já s ním mohu nesouhlasit, ale to je asi tak jediné co s tím můžu dělat.

  Jen tak dál pánové.

 4. kolemjdoucí napsal:

  …tohle má jednu zásadní vadu – zjednodušenost zasáhla příliš daleko, takže některé popisy zcela ztrácejí smysl 🙁
  Hlavní rozpor je pak asi ve snaze o jednoduchost, ale s odkazy na historii (ovšem, kterou případná cílová skupina nezná).

  PS: Myslím, že za základ vhodného stupně obtížnosti se klidně mohou vzít znalosti alespoň ze základní školy (pod tuto úroveň nemá cenu zjednodušovat, neboť nejste informační zdroj pro mentálně slabší jedince).

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Až doposud jsem mluvil jen o jednom úkolu, který tenhle článek měl – poučit mladší a méně zkušené zájemce o kosmonautiku. Druhou úroveň jsem nekomentoval, protože jsem předpokládal, že s ní čtenáři už počítají. Ale teď si dovolím upozornit, že článek měl být také humorný. Už chápete, proč je psaný tak, jak je? Nečekáme, že k nám chodí „mentálně slabší jedinci“. Myslíme si ale, že u humorně sestaveného článku se i běžně inteligentní člověk může alespoň zasmát, některý dokonce i něco naučit. 😉

  • Vojta napsal:

   Pointa je v tom, že jde primárně o jazykovou hříčku – snahu popsat Saturn 5 použitím jen tisíce nejpoužívanějších slov (aspoň pro anglický originál by to mělo platit). Účelem opravdu není popsat to srozumitelně pro laika se znalostmi základní školy (ti mají přece jenom mnohem širší slovní zásobu), ale spíš pro autora cvičení s jazykem a pro čtenáře pobavení nad tím, co z toho vzniklo.

 5. Zdenda napsal:

  Vyborne. Spousta nas takto mluvi cizim jazykem a myslime si, jak jsme perfektni. Horsi je, ze podobny pristup osekavani jazykove bohatosti a odlisovani vyznamu zacina zaplevelovat media ve velkem.

 6. Adhara napsal:

  Toto je zábavné. Možno to u nás na hvezdárni využijeme. 🙂 Na laikov žiaľ treba občas naozaj hovoriť podobným jazykom. Zahltiť ich pojmami alebo ich skúsiť ich v priebehu pár minút naučiť celú potrebnú terminológiu mi totiž pripadá rovnako zlé ako povedať im „tomu by ste nerozumeli“. Čo iné potom popularizátorovi zostáva…

  …ale ako pozerám, veľa zo súčiastok rakety nemá do blbštiny nijaký preklad. 🙂

 7. roman hronza napsal:

  Dobrý nápad. Občas bych uvítal „zpětný překlad“ 🙂 (do „technitštiny“)

 8. zdenek napsal:

  Kdo byl konstrukter . Tak slavneho stroje ,.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Navrhnout celou takto velkou raketu do posledního šroubku není v možnostech jednoho člověka. Konstruktérů, kteří se podíleli na menších systémech proto bylo více, nicméně hlavním konstruktérem byl Wernher von Braun.

  • Michael Voplatka napsal:

   Hlavním konstruktérem byl Němec Wernher von Braun ačkoli s ním v určitých oblastech mnozí odborníci nesouhlasili a nakonec se některé jeho návrhy neprosadili. Chtěl například letět na Měsíc přímým letem, tzn. s jednou lodí přistát na Měsíci, vzlétnout a vrátit se na Zemi. Von Braun byl také proti v případě použitého paliva. Druhý a třetí stupeň Saturnu používají kapalný vodík, jehož byl odpůrcem.

   • roman hronza napsal:

    To jako bez velitelského modulu na oběžné dráze Měsíce ?

   • Spytihněv Čumpelík napsal:

    Loď měla letět přímo na Měsíc jako celek, přistát jako celek a návratová část by se pak vrátila na Zem. K tomu by ale byla potřeba megaraketa, což měla být Nova.

   • Michael Voplatka napsal:

    Velitelský modul by byl zároveň lunárním modulem. Výhoda je ta, že odpadávají složité operace spojené se spojením lunárního a velitelského modulu na oběžné dráze Měsíce. Nevýhoda je, že s sebou musíte na Měsíc vozit těžký tepelný štít a také palivo pro návrat na Zemi. Ve výsledku byste potřeboval ještě silnější raketu, než byl Saturn V.

   • roman hronza napsal:

    pro Spytihněv Čumpelík, 6.9.2015 (11:29): Tak mi připadá hodně zajímavé. Měl byste odkaz, jak mohl ten měsíční (uni)modul vypadat ?

   • Michael Voplatka napsal:

    Něco takového…

   • Spytihněv Čumpelík napsal:

    Stačí zadat do google „Apollo Direct Ascent“.

    A nebo třeba tady docela pěkná animace https://www.youtube.com/watch?v=ylXEMxgMYyI

 9. Vojta napsal:

  Překlad je povedený, ale jakožto fandovi Randalla Munroea se mi moc nelíbí, že je jako zdroj uveden nějaký upload server a ne link na originální obrázek (v diskuzi už se mihnul) a jeho autor. Technicky vzato je to v tomto stavu porušení autorských práv.
  http://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.5/

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Na našem blogu od založení aplikujeme u všech obrázků stejný systém – u každého obrázku uvedeme z jakého serveru jsme jej stáhli. Obrázky bývají často uloženy na mnoha portálech. Nikdy nepátráme po tom, který z nich je originální. Vždy uvedeme, odkud jsme soubor stáhli. Na tomto principu nehodláme nic měnit, protože je v drtivé většině případů naprosto dostačující. Zase to nemusíme s tou mánií po autorských právech přehánět. Nebuďme papežštější než papež 😉

 10. maro napsal:

  Absolutně parádní! Mimochodem takovýto popis skoro přesně odpovídá jazyku, který se používá v počítačových analyzátorech pro popis a sémantickou analýzu reálného světa. Jednoduchá a stále stejná klíčová slova pro objekty plus jednoduchá slovesa pro reprezentaci vazeb mezi objekty. Takovou popisnou „mapu“ světa dokáže počítačová aplikace „pochopit“, orientovat se v ní a tedy sama odvodit nějaký nový logický závěr o tom popisovaném světě, nebo případně najít v tom světě nějaký logický rozpor, kvůli kterému třeba něco nemůže fungovat. Právě takové mapy pro drastické zjednodušení popisu světa, aniž by se přitom vytratily ty nejdůležitější rysy, jsou cesta k funkční umělé inteligenci.

 11. Filip napsal:

  Já mám radši tu složitější verzi (odkazovanou v jednom starém článku):
  https://cahallobservatory.files.wordpress.com/2009/10/saturnv.jpg

 12. Racek napsal:

  Obrovská škoda tohodle skvělého stroje, pro který se posléze nenašlo už využití .. Stejně jako pro jeho modernější následovkyni Energiju. No, snad SLS dopadne líp.
  A ten obrázek s tím popisem byl moc hezký a vtipný. Díky. Saturn byl nejen největší, ale i v soutěži elegance by asi vyhrál, ne?

  • maro napsal:

   Škoda že Rusové nepokračovali s N1. Ta raketa vypadala při startu taky dost impozantně.

   • Jaro Pudelka napsal:

    Akurát, že N1 bolo proste fiasko.

   • Racek napsal:

    Fiasko technické určitě ne. Prostě se její vývoj zastavil, neb skončil důvod pokračovat. Byla připravena nová verze, která měla odstraněny nedostatky zkušebních exemplářů. Ovšem je asi faktem, že k reálnému letu na Měsíc chybělo Rusům minimálně ještě 5 dalších let zkoušek a vývoje. Ta raketa je jen jednou z mnoha potřebných předpokladů k letu.
    Konec konců, Ruský způsob letu na Měsíc byl velice riskantní a to si uvědomovalo dobře i polytbyro. To fiasko byla totiž koncepce celého programu.

   • maro napsal:

    https://www.youtube.com/watch?v=TMbl_ofF3AM
    Na 23min 17 sec. už je docela schopný let (asi tak na úrovni Challengeru).

   • František napsal:

    Bych se bál, že nám ulétl Ještěd 🙂

 13. Radovan Kubrt (Raven) napsal:

  Pěkné, ale petroleji bych asi opravdu neříkal vzduch. 🙂

 14. sarlej napsal:

  Info pro ty, kterym prijde popis trochu nevsedni. Original totiz pochazi z stranek xkcd.com (https://xkcd.com/1133/) To je takovy technicky zamereny (nekomu prijde i vtipny 🙂 webkomix.

 15. Karel napsal:

  začínáte nějak bulvárnět, jen pro vyšší zájem a počet kliknutí…nedělejte to.

  • txm napsal:

   nahodou na odlahcenie je to vpohode, redakcia: len tak dalej 🙂

  • Michael Voplatka napsal:

   Mohu se zeptat, co vám na tomto článku připadá bulvárního? Takovýto typ článku (jestli se to dá článkem vůbec nazvat) určitě neslouží k získání většího počtu kliknutí. My na tom nevyděláváme peníze. Spíše si dává za cíl trochu odlehčit a pobavit. Jak jsem napsal v úvodním odstavci, touto infografikou navazujeme na starší, velice podobnou, která vyšla na jaře o Falconu 9. Tehdy jsem její vydání konzultoval s šéfredaktorem, jelikož jsem si nebyl jist o vhodnosti takovéhoto výtvoru na našem webu. Zkusili jsme to a čtenářům se to líbilo. Proto jsme dnes vydali něco podobného.

   Nechápu, jaký bulvár v tom vidíte. Ano, některým jedincům může přijít popis doposud nejsilnější rakety lidstva trochu dehonestující. Zcela jistě ale nejde o informace nepravdivé. A určitě si také nekladou za cíl přitáhnout více čtenářů díky manipulativnímu či emotivnímu obsahu. To by byl bulvár. Pokud se tedy článek považujete za příliš neseriózní (a on je neseriózní) a příště byste něco podobného u nás raději neviděl, vítáme váš názor. Slovo bulvár v souvislosti s Kosmonautix ale vidím nerad.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Já trochu navážu na Michaelovu odpověď – píšete „začínáte nějak bulvárnět“ – mám tomu rozumět tak, že tento dojem máte i z jiných článků?
   Jinak plně souhlasím s tím co napsal autor článku v komentáři přede mnou – Popularizace má mnoho rovin. Nemůžeme všechno dělat jen pro odborníky, kteří znají kosmonautiku jako své boty. Na webu by měly vycházet informace i pro laiky a lidi, kteří se chtějí spíše odlehčeně pobavit ve stylu škola hrou. To ale není bulvár. Já osobně vnímám význam slova bulvár jinak. Snažíme se, aby si na našem blogu přišel na své každý čtenář – bez ohledu na věk či zkušenosti s kosmonautikou.

   • Evžen111 napsal:

    Nevidím na tom nic bulvárního, to by mne tedy nenapadlo. Zasmál jsem se tak, jak u zmíněného Falconu. Je to parádní počtení a pobavení. Na fóru to běhá anglicky a jsem vděčný za překlad do češtiny. Velmi za něj děkuji!
    E

   • Karel napsal:

    ANo, mám tím na mysli i další články…např. ten seriál 5ti nej. 5Největších katastrof, 5 nejlepších přistání apod. Tohle je přesně styl bulvárních médií, které jen lákají na jednoduchost a senzaci.
    Tenhle obrázek je vtipný, ale příliš jednoduchý a povrchní. Těžko vám můžu vyčítat něco, co se prolíná celou společnosti, jakýsi úpadek na kvalitě a hloubce a jen zábava, nesmysly… a zbytečnosti, souhrnně nemám problém nazývat to bulvárem.

    Někde níže je odkaz na „složitější“ variantu a proti té už nic nemám. Obávám se, že v rámci popularizace a přinášení informací i té nejširší vrstvě obyvatelstva bude tento web směřovat k ještě větší senzacechtivosti v nadpisech, zatímco skutečný přínos článku se bude limitně blížit nule. Fakta a informace nahradí jen zábava a nedejbože jak to bývá i jinde, že si třikrát přečtu nadpis, prohlédnu si tři fotky a prakticky se nic jiného než co je v nadpisu nedozvím.

    Takže nejen, že začínáte bulvárnět, ale navíc si to ještě obhajujete. Dejte si prosím pozor, aby to nesklouzlo k tomu, co jsem zde popsal.

    Máte zde mnoho stálých čtenářů, kteří zde určitě nejsou proto, aby si zde přečetli to samé, co na novinkách, nebo v blesku.

    Abych jen nekritizoval, velice si vážím doposavadní práce. A toho, že zde mohu chodit pro informace.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    No, upřímně řečeno seriál TOP5 byl neuvěřitelným úspěchem, který sklidil mezi čtenáři větší úspěch, než jaký jsme čekali. Byl to prázdninový a tudíž odlehčený formát – na to jsme upozorňovali už od začátku. O prázdninách je zvykem, že se mění jízdní řády hromadné dopravy i vysílací schéma televize. O prázdninách je prostě všechno volnější – proto jsme i my několik let hledali vhodný formát článku na prázdniny. První rok to byly fotočlánky, které se moc neujaly, druhý rok jsme zkusili kvízy, ale ani ty neslavily velký úspěch. Seriál TOP5 byl úspěšný opravdu mimořádně a budeme v něm pokračovat opět příští rok o letních prázdninách. Jsem jeho autorem a upřímně řečeno se mne trochu dotklo, když jste jej označil za povrchní, či bulvární (omlouvám se, že necituju přesný výraz). Netuším, co se Vám na tomhle seriálu nelíbilo. Víte jak náročné bylo dohledat v některých případech informace? Já mám dojem, že Vám uniká význam slova bulvár. Ten lže, záměrně přehání ve snaze vyvolat paniku či jakýkoliv jiný, mylný dojem. Bulvár nikdy nejde do hloubky. Připadají Vám články TOP 5, které měly přes 2000 slov jako povrchní? Pak se tedy musím omluvit.
    Navíc zopakuju, co jsem už napsal – chceme, aby si u nás našel svůj šálek kávy každý. Ať už je to laik, který nesměle nakukuje do vesmíru, tak i ostřílený profesionál. Nechceme rezignovat na „velké formáty“, nebo jak by se to dalo nazvat – ale zároveň nechceme šidit laickou veřejnost. Ale mohu říct, že za všemi články, které u nás vyšly si stojím, protože pomáhají popularizaci a lidé se z nich něco dozvědí. TO, že má každý jinou formu je jen dobře.
    Pokud si myslíte, že se s naším webem stane, to, co jste napsal, pak jsou asi veškerá moje slova zbytečná. Mohl bych vám stokrát říkat, že se blesku ani nepřiblížíme, Vy byste asi měl jiný názor. Až budoucnost ukáže, kdo z nás má pravdu. Já si jsem téměř jistý, že náš web nikdy nesklouzne k bulváru – tedy k lžím a k manipulacím s pravdou.

   • Michael Voplatka napsal:

    Pane Karle, najděte si, prosím, definici slova bulvár.

   • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

    Přidám svou trošku do mlýna. Jsem, stejně jako zbytek redakce, velmi rád, že sem chodíte pro informace. Nicméně mi hodně vadí nálepka „bulvarizace“. V první řadě jsme popularizační server, který se snaží nejen informovat, ale i přitahovat veřejnost k tématu, které by jinak třeba přešla bez povšimnutí – v našem případě se jedná o kosmonautiku.
    Jestliže chcete v někom vyvolat zájem, jedním z nejlepších prostředků bývá humor. A grafika, o které vedeme tento spor, je toho ideálním příkladem. Současně ale neobsahuje nepravdivé informace. Samozřejmě, ostříleným harcovníkům se může zdát triviální, ale co třeba nějaký sedmi-osmiletý kluk, který chce vědět, jak celá věc funguje? Těžko bude číst odbornou literaturu. Nemohu v tomto případě nevzpomenout na fantastickou knihu Karla Pacnera „Kosmonauti 20. století“, která je primárně určena dětem, nicméně fakta v ní obsažená jsou naprosto validní a někdy po ní sáhnu i dnes.
    Co se týče seriálu Top5 – trochu mě zaráží, proč mu dáváte přízvisko „povrchní“. Jeden díl jsem také napsal a můžu, pravda, říci, že není úplně jednoduché do daného formátu dostat všechny informace, které jsou k vystihnutí tématu potřeba, nicméně si stojím za tím, že se mi je tam nacpat povedlo.
    Pokud bychom produkovali pouze a jen články typu této grafiky, nenapsal bych tady ani slovo a tiše s Vámi souhlasil. Takto mám ale na věc zcela opačný názor…

 16. Samo napsal:

  Posledné tri riadky by sa hodili skôr k infografike rakety N1 😀

 17. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Ty popisky jsou opravdu svérázné, ale beru 🙂

  Možná jen detail: „Tahle část letí pryč od našeho světa do vesmíru a narazí do světa, ke kterému se letí.“

  Toto platí pro třetí stupně u Apolla 13-17. U Apolla 8,10,11 a 12 nikoliv.

  • Michael Voplatka napsal:

   Samozřejmě, máte pravdu. Ale jak jste si určitě všiml, infografika si nedává za cíl jít do hloubky 🙂

   • Spytihněv Čumpelík napsal:

    Ale jasně, že jde o velmi odlehčenou záležitost a taky to tak beru a líbí se mi to 🙂 Nicméně stačilo jedno slovo: …. a „NĚKDY“ narazí do světa… (a NAHORU CHODIČ PJET by neměl chybu 🙂

 18. Honza napsal:

  Saturn V … to je tuším taková ta velká bílá propiska, co do ní lezli astronauti, že? 🙂

 19. gg napsal:

  Poněkud kostrbaté v porovnání s originálem…a byl vzat v úvahu český frekvenční slovník?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.