Dnešní ráno a dopoledne přály těm, kdo rádi sledují starty raket. V 6:37 našeho času odstartovala z „Gagarinovy rampy“ na kosmodromu Bajkonur raketa Sojuz FG, která vynesla na oběžnou dráhu loď Sojuz TMA-18M. Šlo o jubilejní třístou pilotovanou misi v dějinách kosmonautiky. Pouhou minutu před polednem pak z rampy 41 na mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V s telekomunikační družicí MUOS-4 pro námořnictvo. Jelikož se jednalo o starty v dopoledních hodinách, kdy by sledovanost přímých přenosů nebyla dobrá, rozhodli jsme se tuhle službu pro tentokrát vynechat a místo toho Vám naservírujeme rovnou záznamy obou startů.
Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/15578491-2-eng-GB/Soyuz_TMA-18M_liftoff.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…d54acd6c64d784fc975bc85815bc6612&oe=5671F4E3
Dnešní start Sojuzu k ISS byl 500. start s lidskou posádkou..
To je zajímavé. Já zatím našel jen, že šlo o 300. start lidské posádky, teď zase na některých místech, že je to 500.let rakety Sojuz, jinde zase 500. let lidské posádky. Zkusím to vyhledat podrobněji a případně článek upravím.
Možná bych věřil tomuto. Takže 300.
http://www.mek.kosmo.cz/bio/lodi.htm
Podle této velmi pěkně vypracované statistiky
https://drive.google.com/file/d/0BxVWwTbXTSA9V2dXSG5qTzNXT0k/view
se jedná o 300. orbitální misi s lidskou posádkou. To si zaslouží malou oslavu! 😉
Díky moc za upřesnění. Už jsem byl docela nervózní z těch různých hodnot.
Jak přesně rozumět tomu „300. orbitální mise s posádkou“? Nepočítat Sheparda, Grissoma a Apolla 8, 10 – 17?
Ad Honza: Apolla určitě počítají. Jednak všechna nějakou dobu strávila na LEO a především orbita Měsíce je také orbita a jelikož i Měsíc obíhá kolem Země, je to nejen měsíční ale i zemská orbita 😉
Rozumné je počítat všechny mise, kde k návratu na Zemi potřebovali extra zážeh motorů. Tedy Shepard a Grissom ne, Gagarin ano, protože i když nedokončil celý oblet, na relativně stabilní orbitě byl.
Samozřejmě se také nepočítá Sojuz-18-1 a Sojuz T-10-1 😉
Honza: První čtyři jsou počítané Gagarin, Titov, Glenn, Carpenter. Apolla jsou samozřejmě všechna.
Ano, 300. Některé zpravodajské servery chybně přeložily zprávu RT, že se jedná o 500. start z Gagarinovy rampy.
Zdravím páni 😉 ..troška netrpezlivo čakám že sa niekto ujme tejto témy a zatím tu nič 🙁 SpaceX odkladá obnovenie letov o niekoľko mesiacov … http://pc.zoznam.sk/novinka/spacex-odklada-obnovenie-letov-o-niekolko-mesiacov
Je to pravda, viete nejaké detaily? :-/
Hezký den,
na zítřek máme naplánovaný komplexní článek, ve kterém budou informace o nejbližších startech – rozebíráme i změny související s vylepšením rakety Falcon 9 a v článku jsou také informace o Falconu Heavy. Článek jsme měli hotový už včera, ale pak jsme si řekli, že dnes raději nasadíme aktuální informace o NH, jelikož SpaceX je momentálně nadčasové téma a odklad o jeden den mu neublíží. Takže zítra deset minut po půlnoci 😉
Já bych k tomu také měl jeden článek. Fakta jsou v něm obsáhlejší a jeho vyznění střízlivě optimistické. Listopad je tu „co by dup“ 🙂 Už se těším na zíta pane Majer.
http://spaceflightnow.com/2015/09/01/falcon-9-rocket-to-be-grounded-longer-than-expected/
Však ten slovenský článeček vychází právě z tohoto prohlášení. A „couple of months“ sice jsou minimálně dva, ale že to budou jen ty dva, na to bych si nevsadil ani pěťák. SpaceX znovu reviduje a zlepšuje všechny interní procesy kvality, aby posunuli spolehlivost na vyšší úroveň a to stojí hodně času a energie.
Uff.. Ten Atlas má prostě ‚koule‘!
A Soyuz – teprve třístá pilotovaná mise! Je vidět, jak jsme v pronikání do kosmu vlastně pořád nováčci!
No tak jistě. Však jsme prakticky pořád jen na Zemi. Když si vezmete glóbus o průměru 30 centimetrů, tak ta ISS, která reálně krouží ve 400 kilometrech, bude nad povrchem toho glóbusu v daném měřítku šoupat ve výšce 9 milimetrů.
Ano, máte pravdu, Atlas má koule, však také všechny jeho ruské motory pracovaly bezchybně … nic ve zlém :-))