sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 153. díl (17.8. – 23.8.2015)

Ke svému závěru se pomalu blíží další týden a tak nastává ideální čas pro vydání pravidelného Kosmotýdeníku, který vám shrne to nejzajímavější z kosmonautiky, co nám přineslo právě uplynulých sedm dní. Tentokrát se podíváme do Japonska, odkud startovala loď HTV s pořadovým číslem pět, která nese velmi zajímavý náklad. Následně se přesuneme na kosmodrom Kourou, kde na své mise vyslala dva komunikační satelity raketa Ariane 5. Nakonec se podíváme k Marsu anebo třeba k Saturnu. Přeji příjemné čtení a hezký zbytek neděle.

Pátá zásobovací mise lodi HTV

19. srpna se k nebi po několika odkladech způsobených špatným počasím, vznesla japonská raketa H2B, která nenesla nic menšího, než japonskou zásobovací loď HTV-5. Mise, která po havárii zásobovacích lodí Cygnus, Progress a Dragon, je nyní ještě významnější nese mnoho velmi zajímavého a potřebného nákladu. Ke stanici by měla dorazit v pondělí po pěti dnech samostatného letu. Je to již pátá japonská zásobovací mise. Ty předchozí létaly takto: HTV-1 od září do listopadu 2009, HTV-2 od ledna do března 2011, HTV-3 od července do září 2012, a HTV-4. srpna do září 2013.

Raketa H2B vynáší HTV-5
Raketa H2B vynáší HTV-5
Zdroj: http://i.ytimg.com/

HTV na ISS nese 5,7 tuny nákladu, z čehož jsou 4,7 tuny v hermetizované části, zatímco jedna tuna nákladu je v nehermetizované. Loď veze například 600 litrů vody, potraviny, vědecké nástroje a náhradní díly, mezi které patří například čerpadlo pro systém zpracovávající moči. Velmi zajímavý náklad se skrývá v nehemetizované části. Jedná se o detektor temné hmoty s názvem CALorimetric Electron Telescope (CALET), který krom výzkumu temné hmoty bude schopný zaznamenat i vysokoenergetické částice. Společně s nákladem se na stanici dostanou i biomedicínské experimenty zaměřené na biomolekulární reakce na fyzické, fyziologické, a zátěžové faktory spojené s dlouhodobým pobytem ve stavu beztíže. Dalším nákladem je i celkem 16 cubesatů určených pro testy komunikace, pohonu a napájení.

Detektor CALED
Detektor CALET
Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

Mimochodem, lodě HTV jsou v současnosti jediným prostředkem, který je schopný na stanici dopravit takzvané ISPRS stojany. To jsou jednotlivé vnitřní skříně modulů, které mohou být osazeny vědeckými přístroji, vybavením stanice, nebo třeba skladovacími prostory. Před HTV byly schopné takové skříně dovést pouze raketoplány. A zároveň je HTV krom Dragonu jednou ze dvou současných zásobovacích lodí, které jsou schopny dopravovat externí vybavení stanice v nehermetizovaném prostoru.

HTV se připravuje ke startu
HTV se připravuje ke startu
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Kosmický souhrn týdne

Další úspěšný start si připsala nejsilnější evropská raketa Ariane 5, když 20. srpna ve 22:34 SELČ úspěšně vynesla dvojici telekomunikačních družic na orbitu. Start proběhl z kosmodromu v Kourou a krom malého odkladu proběhl přesně dle plánu. Záznam ze startu si můžete prohlédnout zde. Prvním satelitem byl evropský Eutelsat 8, který bude sloužit příjemcům signálu v severní Africe a na Blízkém východě. Jeho váha je 5,8 tuny. Obsahuje celkem 40 operačními transpondérů v Ku pásmu a 10 v C pásmu. Má přenášet několik tisíc arabských a afrických televizních a rádiových kanálů. Intelsat 34, jehož váha dosahuje 3,3 tuny je vybaven kapacitou v C pásmu pro potřeby Latinské Ameriky a kapacitou v Ku pásmu pro přední brazilskou DTH platformu. Intelsat 34 bude také v Ku pásmu poskytovat infrastrukturu pro letecké a námořní providery. Satelit Intelsat 34 na pozici 55,5°W nahradí stávající starší družice Intelsat 805 a Galaxy 11.

Ariane 5 startuje
Ariane 5 startuje
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Sonda Cassini naposledy prolétla kolem měsíce Dione a na výsledné dech beroucí záběry se můžete podívat například zde. Nebo na našem facebooku.

Start nízko nákladové sondy InSight se nezadržitelně blíží, měl by proběhnout už v příštím roce. Sonda by měla dosednout do rovníkových oblastí Marsu. O tom, co bude zkoumat se můžete dočíst v našem starším článku. Vzhledem k blízkosti startu dochází ke kompletizaci sondy před odesláním na kosmodrom. Fotografie naleznete zde, zde, zde a také zde. Mimochodem, pokud byste chtěli, aby vaše jméno cestovalo společně s touto sondou k Marsu, můžete tak učinit zde.

Pokud byste si chtěli vytvořit model vozítka Curiosity na 3D tiskárně, zkuste tento.

Přehled z Kosmonautixu:

Tento týden jste si na webu Kosmonautix mohli přečíst například zprávu o testování letové avioniky a programů pro Crew Dragon. Podívali jsme se na Mars a sledovali, co zrovna zkoumá nezničitelné vozítko Opportunity. Na Marsu jsme zůstali a podívali se na fotografie z indické sondy Mangalyaan. Navštívili jsme kosmodrom Vostočnyj a sledovali zrod rampy pro rakety Sojuz. Také jsme se dozvěděli o druhotném využít vodních nádrží z raketoplánu Endeavour.

Snímek týdne:

Tento týden vizuálně opanovala sonda Cassini a její poslední přelet kolem měsíce Dione. Bude trvat zřejmě velmi dlouho, než se dočkáme nějakých nových podrobných snímků tohoto měsíce a proto si rozhodně zaslouží prohlásit za snímek týdne.

Dione při posledním obletu sondou Cassini
Dione při posledním obletu sondou Cassini
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/

Zdroje informací:
http://www.nasaspaceflight.com/
http://www.nasa.gov/
http://www.parabola.cz/

Zdroje obrázků:
http://ste.india.com/sites/default/files/2015/08/19/392180-japan.jpg
http://i.ytimg.com/vi/8ok-OZJ5nfc/maxresdefault.jpg
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2015/08/2015-08-19-021612-350×175.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/08/16919_963175737054108_1687386442252003029_n.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t31.0-8/11891871_10153484520571772_6714552930510186931_o.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Samo
Samo
9 let před

Možno by k InSigt v článku chcelo dodať že sa dá do 8.9 poslať na čip umiestnený v sonde meno 😉

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpovědět  Lukáš Houška

„You have already signed up to send this name aboard InSight“ (což by tedy snad mělo být v pořádku). Pak kliknu na „View Certificate“ a dostanu se tam, kde se dá pokračovat jen „Retrieve your boarding pass“ (což bych chápal jako letenku na Orion, kde jsem byl také). Nicméně když na to kliknu, tak je prázdná stránka. Něco dělám špatně.

roman hronza
roman hronza
9 let před

HTV je ale „cvalík“ (viz fotografie). V současnoti největší zásobovací loď k ISS (10 m na délku a 4m v průměru).

Mojmir Byrtus
Mojmir Byrtus
9 let před

A už máte někdo „letenku“? Já jo 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpovědět  Mojmir Byrtus

Já taky 🙂

https://kosmonautix.cz/2015/08/23/kosmotydenik-153-dil-17-8-23-8-2015/