sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Probudí se na Marsu aktivní sopky?

úvodní obrázek

Mars je hned po Zemi nejdůkladněji prozkoumanou planetou Sluneční soustavy. V současné době máme na jeho povrchu a oběžné dráze nejvíce sond v historii, které jej zblízka zkoumají a každodenně nám přinášejí nové informace. I to však není dost pro dostatečné pochopení všech souvislostí a proto se k rudé planetě chystají další mise. Ty se budou zabývat oblastmi a výzkumem, na které se doposud žádný z jejich předchůdců nezaměřil. Jednou z těch prvních, jejíhož startu se dočkáme, bude americká mise InSight, která přistane na povrchu.

Vědci jsou si jisti, že od vzniku Marsu byl na jeho povrchu nějakou dobu globálně rozšířen vulkanismus. Postupem času se soustředil do dvou hlavních oblastí – Tharsis a Elysium, kde přetrval až do nedávné historie. Výzkum lávových proudů na úbočí nejvyšší sopky Sluneční soustavy Olympus Mons ukázal, že poslední vulkanická činnost zde probíhala jen před několika miliony let. Mars, podobně jako ostatní planety naší soustavy, vznikl přibližně před 4,6 miliardami let, a tak zjištění, že sopečná činnost ještě probíhala před pouhými několika miliony let, bylo převratným objevem.

Díky zkoumání lávových výronů jsme se také dozvěděli, že marsovská vulkanická činnost se střídala s obdobími útlumu, podobně jako na Zemi přicházejí a odcházejí doby ledové. V současnosti na Marsu nepozorujeme žádné známky sopečné aktivity. Nemusí to však znamenat, že se zde žádné sopky v blízké době neprobudí! Je možné, že se na Mars díváme právě v době útlumu a pod povrchem se akumuluje teplo a roztavené magma na další erupce. Bohužel, bez seizmických dat, které by nám poskytly nápovědu o vnitřní struktuře planety, vědci nejsou schopni tuto hypotézu potvrdit ani vyvrátit.

Sonda InSight.
Sonda InSight.
Zdroj: http://photos.state.gov/

To se však změní v roce 2016, kdy k Marsu odstartuje geofyzikální sonda InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport). Ta odstartuje z kosmodromu Vandenberg v Kalifornii na špici rakety Atlas V a po přistání na povrchu poprvé v historii umístí seismometr. Tento přístroj umožní zkoumat seizmické vlny procházející planetou a na základě jejich rychlostí určí, jaký materiál a v jakém stavu se pod povrchem nachází. Získaná data tak mohou napovědět, jestli jsou vnitřní struktury Marsu stále roztavené a jestli by se za pár milionů let na povrchu mohly objevit aktivní sopky.

Definitivní místo přistání mise InSight zatím není známo, ale všichni kandidáti se nacházejí velmi blízko sebe - jen několik stovek kilometrů severně od kráteru Gale, kde právě pracuje Curiosity.
Definitivní místo přistání mise InSight zatím není známo, ale všichni kandidáti se nacházejí velmi blízko sebe – jen několik stovek kilometrů severně od kráteru Gale, kde právě pracuje Curiosity.

Zdroje informací:
Petr Brož, Martin Pauer: Vulkanismus na Marsu, Astropis 3/2014.
http://www.ulalaunch.com/

Zdroje obrázků:
http://www.treking.cz/
http://photos.state.gov/
http://www.jpl.nasa.gov/

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.