Štítek ‘Dione’

Kosmotýdeník 153. díl (17.8. – 23.8.2015)

Ke svému závěru se pomalu blíží další týden a to je ideální čas pro vydání pravidelného Kosmotýdeníku, který vám shrne to nejzajímavější z kosmonautiky, co nám přineslo právě uplynulých sedm dní. Tentokrát se podíváme do Japonska, odkud startovala loď HTV s pořadovým číslem pět, která nesla velmi zajímavý náklad. Následně se přesuneme na kosmodrom Kourou, kde na své mise vyslala dva komunikační satelity raketa Ariane 5. Nakonec se podíváme k Marsu anebo třeba k Saturnu. Přeji příjemné čtení a hezký zbytek neděle.

Poslední pohled na měsíc Dione

Opět přichází chvíle, kdy se v souvislosti se sondou Cassini zmiňuje slovo „naposledy“. Poté, co jsme se rozloučili s nepravidelným a krátery posetým měsícem Hyperion, sonda naposledy proletěla také kolem většího měsíce Dione. Sonda se 17. srpna ve 20:33 našeho času prosmýkla 474 kilometrů nad povrchem tohoto ledového měsíce s průměrem 1125 kilometrů. V dnešním článku Vám představíme snímky z tohoto průletu. Dva z nich dokonce ukazují doposud nejlepší rozlišení povrchu tohoto měsíce. Sonda navíc šikovně prolétla nad terminátorem (hranicí světla a stínu), což vědcům pomůže při studování topografie terénu.

Kosmotýdeník 144. díl (15.6. – 21.6.2015)

„Čas letí jako bláznivý, já nechytím ho, ani Vy,“ zpívá v jedné ze svých skladeb mnohonásobný zlatý slavík Karel Gott. Nebudeme se tedy pokoušet o chytání uplynulých dní, místo toho si připomeneme, co všechno se v uplynulém týdnu událo na poli kosmonautiky. Tématem číslo jedna je samozřejmě znovunavázání komunikace s evropským modulem Philae. Řeč ale bude také o přípravách na start další zásobovací lodi Dragon a chybět nebudou ani zprávy od Saturnu, konkrétně od jeho měsíce Dione.