sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Poslední pohled na měsíc Dione

Opět přichází chvíle, kdy se v souvislosti se sondou Cassini zmiňuje slovo „naposledy“. Poté, co jsme se rozloučili s nepravidelným a krátery posetým měsícem Hyperion, sonda naposledy proletěla také kolem většího měsíce Dione. Sonda se 17. srpna ve 20:33 našeho času prosmýkla 474 kilometrů nad povrchem tohoto ledového měsíce s průměrem 1125 kilometrů. V dnešním článku Vám představíme snímky z tohoto průletu. Dva z nich dokonce ukazují doposud nejlepší rozlišení povrchu tohoto měsíce. Sonda navíc šikovně prolétla nad terminátorem (hranicí světla a stínu), což vědcům pomůže při studování topografie terénu.

Kdo by měl zájem o prohlídku nezpracovaných, surových fotek, může se podívat na tuto adresu. Jak sami uvidíte, úpravy před zveřejněním se týkají pouze upravených křivek, aby lépe vynikl kontrast.

Měsíc na této fotce už ukazuje detaily
Měsíc na této fotce už ukazuje detaily
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Měsíc Dione - v pozadí pak vidíme saturnovy prstence
Měsíc Dione – v pozadí pak vidíme saturnovy prstence
Zdroj: http://www.nasa.gov/

 

Velmi povedený snímek přechodu světla a stínu na povrchu Dione. Díky tomu jsou velmi dobře vidět povrchové útvary
Velmi povedený snímek přechodu světla a stínu na povrchu Dione. Díky tomu jsou velmi dobře vidět povrchové útvary
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Uprostřed této fotky vidíme pole s uměle zvýšeným kontrastem. I oblasti ležící ve stínu jsou poměrně jasně vidět, protože i noční strana měsíce Dione dostává světlo odražené od Saturnu
Uprostřed této fotky vidíme pole s uměle zvýšeným kontrastem. I oblasti ležící ve stínu jsou poměrně jasně vidět, protože i noční strana měsíce Dione dostává světlo odražené od Saturnu
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/…/image/pia19650_main.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/pia17200_full.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/pia17201_full-1041.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/pia19649.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/pia19654_a_primary_withinset-1041.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin Gembec
9 let před

U posledního obrázku stojí za zmínku, že zachycené detaily mají 35 resp. v malém výřezu 3,5 metru na pixel.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.