křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (OneWeb F20)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

ArkEdge Space

Japonský startup ArkEdge Space získal zakázku od Japonské agentury pro výzkum vesmíru JAXA na studium proveditelnosti vytvoření konstelace družic poskytujících polohu, navigaci a časování na nízké oběžné dráze Země.

Jackal

Společnost True Anomaly si vybrala raketu Alpha společnosti Firefly Aerospace, aby vynesla autonomní orbitální zařízení Jackal, které má provést demonstrační misi pro U.S. Space Force.

Partnerství Skynopy a Kinéis

Společnost Skynopy oznámila partnerství s Kinéis dne 17. října během Mezinárodního astronautického kongresu v Miláně. Partnerství pomůže urychlit globální expanzi, zlepší plány získávání družicových dat a získá větší kontrolu nad vesmírným hodnotovým řetězcem.

Americké ministerstvo obchodu

Americké ministerstvo obchodu oznámilo změny pravidel pro kontrolu vývozu vesmírných technologií. Nové předpisy usnadní americkým společnostem prodej družic, nosných raket a dalších technologií souvisejících s vesmírem blízkým spojencům v rámci konkurenceschopnosti.

Ramses

Představitelé ESA a OHB Italia smlouvu v hodnotě 63 milionů eur pro přípravné práce na misi Ramses, Rapid Apophis Mission for Space Safety, která se vydá k asteroidu Apophis před jeho těsným průletem kolem Země v dubnu 2029.

Memorandum kosmodromů

Osm kosmodromů z šesti zemí podepsalo memorandum o porozumění 13. října během akce konané na Mezinárodním astronautickém kongresu (IAC). Smlouva nastiňuje plány pro spolupráci kosmodromů při řešení problémů s rozvojem a provozem jejich zařízení.

Kepler Communications

Evropská kosmická agentura udělila skupině vedené Kepler Communications, menší kanadský družicový operátor, kontrakt v hodnotě 36 milionů eur na vývoj optické přenosové sítě na nízké oběžné dráze Země (LEO).

Další mise Crew Dragonu

NASA uvedla, že použije Crew Dragon pro misi Crew-10 k ISS, která je plánována na únor 2025, tak pro misi Crew-11 naplánovanou na červenec. Důvodem je vyhodnocení zda bude nutné provést další zkušební let kosmické lodi Starliner.

Axiom Extravehicular Mobility Unit

Na Mezinárodním astronautickém kongresu dne 16. října společnosti Axiom Space a Prada odhalily podrobnosti o obleku Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU), který Axiom vyvíjí pro lunární mise v rámci programu Artemis.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropsko-čínský úsměv

Pokud všechno dopadne dobře, dočkáme se v roce 2021 vypuštění společné evropsko – čínské družice pojmenované SMILE (Solar Wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer), tedy přeloženo do češtiny úsměv. Tento satelit má být určený pro studium vzájemných reakcí mezi slunečním větrem a ochrannou magnetosférou, která jako neviditelný štít brání naši planetu před nabitými částicemi z kosmu.

Minulý čtvrtek ESA představila plán na stavbu společné družice s Čínou. Odborníci přitom vybírali ze 13 návrhů, které se točily kolem astrofyziky, heliofyziky, nebo základní fyziky. Přednost nakonec dostala mise zaměřená na interakci slunečního větru a magnetosféry. V tomto směru přitom mají evropští a čínští odborníci na co navazovat.

Představa družic Double Star na oběžné dráze
Představa družic Double Star na oběžné dráze
Zdroj: http://sci.esa.int/

V letech 2003 a 2004 startovaly na oběžnou dráhu dvě družice Double Star – Equatorial satellite (TC-1) a Polar satellite (TC-2). TC-1 se usadil na dráze 570 x 78 970 km se sklonem 28,5° vůči rovníku. Pro Čínu šlo tehdy o nejvzdálenější vypuštěnou sondu. TC-2 kroužil na polární dráze se sklonem 90° vůči rovníku ve výšce 700 x 39 000 km. Tyto satelity byly také určeny k monitorování reakcí pozemské magnetosféry na sluneční aktivitu.

Satelit SMILE má sledovat interakci mezi těmito nadzvukovými částicemi a ochrannou magnetickou bublinou pomocí řady přístrojů. Využije k tomu unikátní přístup. Všechny dosavadní satelity zkoumající interakci slunečního větru a magnetosféry měřily hodnoty ve svém okolí a z toho vyvozovaly, jaké děje tu probíhají. SMILE k tomu ale přistoupí jinak. Bude sledovat ultrafialové paprsky, které podle dosavadních zjištění vznikají při zásahu magnetosféry. Díky tomu může sonda zkoumat mnohem větší okolí.

Rentgenové a ultrafialové snímkovací přístroje ale nebudou sledovat jen hranice magnetosféry, ale mají se zaměřit i na oblast pólů, kde zachycené částice reagují s atmosférou za vzniku polárních září. Palubní detektor částic a magnetometr pro měření plasmatu ve slunečním větru budou sledovat tradiční změny v těsném okolí sondy.

Vizualizace vlivu slunečního větru na zemské  magnetické pole
Vizualizace vlivu slunečního větru na zemské magnetické pole
Zdroj: http://sci.esa.int/

Správné pochopení chování magnetosféry hraje klíčovou roli v našem chápání vývoje kosmického počasí. Tento fenomén se projevuje nejen krásnými polárními zářemi, ale má na svědomí i horší projevy – třeba rušení radiových signálů, poškození elektrických sítí, nebo ohrožení satelitů na oběžné dráze.

Raketa Čchang čeng 2C
Raketa Čchang čeng 2C
Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

Pokud projekt dostane definitivní zelenou, začne se s jeho stavbou v roce 2017, aby se o 4 roky později mohla sonda vydat do vesmíru. O stavbu SMILE se má postarat evropská strana, Číňané na oplátku zajistí vypuštění na raketě Čchang-čeng 2C. Satelit by se měl usadit na velmi protáhlé oběžné dráze s nejvyšším bodem ve vzdálenosti 129 000 kilometrů s velkým sklonem vůči rovníku.

Předpokládané náklady na celou misi vychází na 92 milionů euro, přičemž by se o ně měly rovným dílem podělit oba partneři. Na výrobě přístrojů se mají podílet odborníci z Velké Británie, Kanady a Číny. Svou roli by měli sehrát i vědci z Finska, nebo USA. Projekt je momentálně ve fázi půlročního schvalování. Evropa a Čína by jej měly definitivně schválit letos v prosinci.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://en.wikipedia.org/
http://sci.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.nature.com/…/derivatives/landscape_630/nature-cas-esa.jpg
http://sci.esa.int/science-e-media/img/content/images/2014/Double_Star_31490_orbit_295.jpg
http://sci.esa.int/science-e-media/img/a3/Solar_wind_buffets_Earth_s_magnetic_field_625w.jpg
http://news.xinhuanet.com/english/photo/2012-10/14/131905260_11n.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.