sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Ocula

Společnost Firefly Aerospace plánuje nabídnout komerční službu Ocula určenou k zobrazování povrchu Měsíce pro použití vládami a společnostmi. Systém bude využívat dalekohledy z Národní laboratoře Lawrence Livermora s ultrafialovými a viditelnými senzory.

Starship S36

Během připrav na statický zážeh kosmické lodi Starship S36, společnosti SpaceX, došlo k mohutné explozi a zničení S36. Zatím není jasné, jak velké škody vznikly na testovacím zařízení a jeho okolí.

Leonardo

Na tiskové konferenci během pařížského aerosalonu 17. června Roberto Cingolani, generální ředitel společnosti Leonardo, uvedl, že jednání mezi společnostmi Airbus Defence and Space, Thales Alenia Space a Leonardem o sloučení jejich kosmických divizí se blíží k rozhodnutí zda ano/ne.

BlackSky

Společnost BlackSky oznámila plány na vývoj nového typu družice pro pozorování Země, která bude určena k zachycení velkých oblastí planety. Nová družice se zaměří na aplikace vyžadující široké geografické pokrytí, včetně mapování v měřítku jednotlivých zemí, monitorování námořní dopravy a vytváření virtuálních replik fyzických lokalit.

Astroscale

Společnost Astroscale 16. června oznámila uzavření britské vládní zakázky v hodnotě přibližně 7 milionů dolarů na nasazení dvojice cubesatů v roce 2027, které budou monitorovat vesmírné počasí a zároveň sledovat další objekty na nízké oběžné dráze Země (LEO).

FCC

Federální komunikační komise (FCC) mění způsob regulace vesmírných systémů. Jay Schwarz, šéf kosmického oddělení, nastínil řadu probíhajících reforem zaměřených na modernizaci licencování družic a otevření nových spektrálních pásem.

CSES-2

Raketa Dlouhý pochod 2D vynesla seismoelektromagnetickou družici, jejímž cílem je detekovat elektromagnetické projevy přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení. Družice CSES-2 je založena na sondě CSES-1, která byla vypuštěna v roce 2018 a vyvinuta ve spolupráci s Itálií.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropsko-čínský úsměv

Pokud všechno dopadne dobře, dočkáme se v roce 2021 vypuštění společné evropsko – čínské družice pojmenované SMILE (Solar Wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer), tedy přeloženo do češtiny úsměv. Tento satelit má být určený pro studium vzájemných reakcí mezi slunečním větrem a ochrannou magnetosférou, která jako neviditelný štít brání naši planetu před nabitými částicemi z kosmu.

Minulý čtvrtek ESA představila plán na stavbu společné družice s Čínou. Odborníci přitom vybírali ze 13 návrhů, které se točily kolem astrofyziky, heliofyziky, nebo základní fyziky. Přednost nakonec dostala mise zaměřená na interakci slunečního větru a magnetosféry. V tomto směru přitom mají evropští a čínští odborníci na co navazovat.

Představa družic Double Star na oběžné dráze
Představa družic Double Star na oběžné dráze
Zdroj: http://sci.esa.int/

V letech 2003 a 2004 startovaly na oběžnou dráhu dvě družice Double Star – Equatorial satellite (TC-1) a Polar satellite (TC-2). TC-1 se usadil na dráze 570 x 78 970 km se sklonem 28,5° vůči rovníku. Pro Čínu šlo tehdy o nejvzdálenější vypuštěnou sondu. TC-2 kroužil na polární dráze se sklonem 90° vůči rovníku ve výšce 700 x 39 000 km. Tyto satelity byly také určeny k monitorování reakcí pozemské magnetosféry na sluneční aktivitu.

Satelit SMILE má sledovat interakci mezi těmito nadzvukovými částicemi a ochrannou magnetickou bublinou pomocí řady přístrojů. Využije k tomu unikátní přístup. Všechny dosavadní satelity zkoumající interakci slunečního větru a magnetosféry měřily hodnoty ve svém okolí a z toho vyvozovaly, jaké děje tu probíhají. SMILE k tomu ale přistoupí jinak. Bude sledovat ultrafialové paprsky, které podle dosavadních zjištění vznikají při zásahu magnetosféry. Díky tomu může sonda zkoumat mnohem větší okolí.

Rentgenové a ultrafialové snímkovací přístroje ale nebudou sledovat jen hranice magnetosféry, ale mají se zaměřit i na oblast pólů, kde zachycené částice reagují s atmosférou za vzniku polárních září. Palubní detektor částic a magnetometr pro měření plasmatu ve slunečním větru budou sledovat tradiční změny v těsném okolí sondy.

Vizualizace vlivu slunečního větru na zemské  magnetické pole
Vizualizace vlivu slunečního větru na zemské magnetické pole
Zdroj: http://sci.esa.int/

Správné pochopení chování magnetosféry hraje klíčovou roli v našem chápání vývoje kosmického počasí. Tento fenomén se projevuje nejen krásnými polárními zářemi, ale má na svědomí i horší projevy – třeba rušení radiových signálů, poškození elektrických sítí, nebo ohrožení satelitů na oběžné dráze.

Raketa Čchang čeng 2C
Raketa Čchang čeng 2C
Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

Pokud projekt dostane definitivní zelenou, začne se s jeho stavbou v roce 2017, aby se o 4 roky později mohla sonda vydat do vesmíru. O stavbu SMILE se má postarat evropská strana, Číňané na oplátku zajistí vypuštění na raketě Čchang-čeng 2C. Satelit by se měl usadit na velmi protáhlé oběžné dráze s nejvyšším bodem ve vzdálenosti 129 000 kilometrů s velkým sklonem vůči rovníku.

Předpokládané náklady na celou misi vychází na 92 milionů euro, přičemž by se o ně měly rovným dílem podělit oba partneři. Na výrobě přístrojů se mají podílet odborníci z Velké Británie, Kanady a Číny. Svou roli by měli sehrát i vědci z Finska, nebo USA. Projekt je momentálně ve fázi půlročního schvalování. Evropa a Čína by jej měly definitivně schválit letos v prosinci.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://en.wikipedia.org/
http://sci.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.nature.com/…/derivatives/landscape_630/nature-cas-esa.jpg
http://sci.esa.int/science-e-media/img/content/images/2014/Double_Star_31490_orbit_295.jpg
http://sci.esa.int/science-e-media/img/a3/Solar_wind_buffets_Earth_s_magnetic_field_625w.jpg
http://news.xinhuanet.com/english/photo/2012-10/14/131905260_11n.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.