Kosmotýdeník 138. díl (4.5. – 10.5.2015)

Další týden roku 2015 se pomalu chýlí ke konci, a proto nesmí chybět Kosmotýdeník, který vám přinese přehled toho, co se za uplynulých sedm dní stalo v oblastech kosmonautiky. Tentokrát se vypravíme netradičně do Spojených arabských emirátů, kde se seznámíme s jejich velkolepými plány na sondu k Marsu. Zhodnotíme úspěšný test společnosti SpaceX a záchranného systému pro loď Dragon V2. Zdržíme se také u Saturnu, kde zhodnotíme vědou nabitý týden sondy Cassini. Přejeme vám příjemný zbytek neděle a nechť se vám kosmotýdeník líbí.

Spojené arabské emiráty chtějí poslat sondu k Marsu

Již před rokem Spojené arabské emiráty (UAE) prohlásily, že budou chtít vyslat sondu k Marsu a dokonce na jeho povrchu přistát. Odvážné prohlášení země, která nemá takřka žádnou kosmickou infrastrukturu, mnozí brali jen jako plácnutí do vody a důsledek interních politických bojů na Arabském poloostrově.

Arabská Naděje míří k Marsu

Arabská Naděje míří k Marsu
Zdroj: http://spacenews.com/

Tento týden se však objevily další plány, které představují konkrétnější cíl na orbitě rudé planety. V roce 2020 chce UAE vyslat k Marsu robotickou družici, která bude u Marsu, ke kterému doletí v roce 2021, studovat jeho atmosféru. Nezbytnou podmínkou, kterou si mnozí z nás pamatují z dob rudého soutěžení je to, že k Marsu sonda dospěje k 50. výročí osamostatnění UAE od Británie.

UAE by tak byly teprve pátým státem (po Evropě, USA, Rusku a Indii), který by dosáhl orbity Marsu. Projektový manažer výpravy Omran Sharaf prohlašuje, že půjde o vytvoření první globální mapy a studium atmosféry. Dále prohlašuje, že mise je čistě vědecká a plánovaný jeden terabyte dat bude volně přístupný vědcům z celého světa. Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum zase prohlásil, že cesta k Marsu je nadějí pro mnoho mladých Arabů, aby našli dobrou budoucnost pro své povolání. Ostatně proto jméno mise bude znít Naděje. Šejk dodává, že tato mise je velkým motivačním krokem pro celou arabskou civilizaci.

Bohužel však nebyly zveřejněny předpokládané náklady na misi. Avizováno však bylo, že celá mise bude ze 100% placena a realizována z prostředků UAE. V současnosti kvůli tomu vzniklo vědecké středisko, ve kterém pracuje 75 inženýrů a vědců. Do roku 2020 by pak toto číslo mělo vzrůst na 150 specialistů. Náměstek projektového manažera Sarah Amiri zase prohlásil, že tento projekt bude mít obrovský vědecký, společenský a civilizační dopad proto, že se ho UAE rozhodla realizovat sama, bez cizí pomoci.

Naděje na orbitě Marsu

Naděje na orbitě Marsu
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Samotná sonda by měla vážit asi 1500 kg i s pohonnými látkami potřebnými k letu k Marsu. K napájení bude sloužit trojice solárních panelů. Sonda by měla nést barevnou kameru a infračervené i ultrafialové spektrometry. Jejím úkol má být studovat teplotní rozložení, zásoby ledu, šíření vodních pár a prachu v atmosféře a měřit pohyb a strukturu celého plynného obalu planety. Sonda vstoupí na eliptickou oběžnou dráhu kolem Marsu s nejvyšším bodem asi 44 000 km nad planetou a nejnižším bodem ve výšce 22 000 km. Tato oběžná dráha umožní stálé sledování celé atmosféry během doby, kdy se bude planeta pod sondou otáčet. Mezinárodním hráčem v této misi by měla být Univerzita Colorado Boulder z USA, která v současnosti analyzuje data ze sondy MAVEN.

Velkolepý cíl, který si UAE vytyčily, budeme i nadále sledovat a budeme jim přát, aby se jim jejich plány alespoň z části splnili. Video k misi naleznete zde.

Kosmický přehled týdne

Společnost SpaceX provedla úspěšný test záchranného systému pro jejich novou loď určenou pro posádku a nesoucí prozatímní název Dragon V2. Test spočíval v umístění lodi na startovací rampu, kde se měly simulovat problémy nosiče ještě na startovací rampě. Záchranný systém měl odnést loď do bezpečné vzdálenosti a to za pomoci osmi motorů SuperDraco a následně díky padákům přistát na moři. Test proběhl na začátku startovacího okna 6. května v 15:00 SELČ. Čtyři páry motorů SuperDraco se aktivovaly a i přes silný protivítr vynesly loď do výšky 1187m, maximální dosažená rychlost dosáhla 155 m/s a maximální přetížení mělo hodnotu 6G. Nejdůležitějším závěrem proto bylo, že kdyby na palubě byla posádka, záchranný únik by přežila.

Ta samá loď Dragon V2 však svoji službu neukončila. Bude omyta, podrobena potřebným opravám a možná ještě tento rok se pokusí o druhý únik a imaginární záchranu posádky. Tentokrát však bude sedět na špici upravené rakety Falcon 9 a k aktivaci záchranného systému dojde v době nejvyššího dynamického namáhání celé sestavy. Videozáznam si můžete prohlédnout zde.

Pad Abrot test

Pad Abrot test
Zdroj: http://www.spaceflightinsider.com/

Dragon V2

Dragon V2
Zdroj: http://www.spacex.com/

Tento týden zkoumá sonda Cassini troposféru Saturnu (tenkou a řídkou svrchní vrstvu atmosféry). Svrchní vrstvy atmosféry budou hrát důležitou roli na konci mise v r. 2017, protože sonda se pohybuje vůči planetě rychlostí 23 000 km/h, což bude mít za následek to, že i řídká troposféra sondu zbrzdí a nasměruje do nižších hustších vrstev, kde Cassini zanikne. Na přiloženém snímku ji vidět nemůžeme (právě kvůli nízké hustotě), ale můžeme si všimnout dobře patrných hvězd A a B systému Alpha Centauri. Zároveň sonda tento týden provedla již 111. průlet kolem Titanu – tentokrát ve vzdálenosti 2 700 kilometrů. Hlavním úkolem bylo nasnímat pomocí spektrometru VIMS region Xanadu s rozlišením 10 km/pixel. Jeho povrch je utvářen pomocí větrné i kapalinové eroze. Úkolem spektrometru VIMS navíc bylo pořízení snímků s vysokým rozlišením okolo impaktního kráteru Menrva. Do sledování se zapojil i spektrometr CIRS, který se zaměřil na jižní pól měsíce s cílem prozkoumat tepelné rozložení a složení stratosféry. Nezahálely ani kamery, které měly za úkol nasnímat atmosféru a povrchové útvary – třeba jezero Shangri-La na východě, nebo lokalitu Xanadu na západě.

Troposféra Saturnu a hvězdný systém A a B Centauri

Troposféra Saturnu a hvězdný systém A a B Centauri
Zdroj: http://sen.com/

Sonda Dawn u trpasličí planety Ceres přináší stále zajímavější a detailnější fotografie tohoto největšího objektu hlavního pásu planetek. Prohlédněte si je níže.

Ceres ze vzdálenosti 13 600 km

Ceres ze vzdálenosti 13 600 km
Zdroj: https://lh3.googleusercontent.com/-

Ceres

Ceres
Zdroj: https://lh3.googleusercontent.com/

Souhrn z kosmonautixu

Tento týden jsme vám přinesli zprávu o chystaném letu armádního mini-raketoplánu X-37. Rekapitulovali jsme, jak nehoda nákladního Progressu ovlivní lety k ISS. Seznámili jsme vás s japonskými plány ohledně přistání na Měsíci. Nebo jsme se podívali do škol v USA, kde mají tamní žáci možnost vybrat jméno pro SLS.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.space.com/
http://mbrsc.ae/en

Zdroje obrázků:
http://spacenews.com/wp-content/uploads/2015/05/UAE-Hope-Mars-Probe.png
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/05/Satalite_Double0000.jpg
http://www.spaceflightinsider.com/wp-content/uploads/2015/05/1645-spacex_falcon_9_pad_abort_test-michael_howard.jpg
http://www.spacex.com/sites/spacex/files/pad_abort_vab_1.jpg
http://sen.com/thumbs/1024×576/img/cassini-probes-outer-edge-of-saturn-s-atmosphere59501431057567.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-GnqsQBoBBJ0/VUvHDV3xWrI/AAAAAAAAB80/4QHpyLlmBoc/s0/ceres-13600km.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-QpJhqR3TxZ0/VU0iCTZhz0I/AAAAAAAAB9E/NXqdeHPmBnI/s0/ceres-13600-B.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 138. díl (4.5. – 10.5.2015)”

 1. peter napsal:

  Možno trochu okrajová informácia (taká mini mini správa): dnes dánski amatéri z Copenhagen Suborbitals úspešne otestovali ich nový motor BPM5. Po ďalších testoch majú v pláne ho použiť tento rok pri dvoch testovacích letoch. Ich cieľom je však dostať sa až k suborbitálnemu letu s človekom na palube.
  https://www.facebook.com/CopenhagenSuborbitals/photos/a.175132789176262.38168.150360881653453/923487454340788/?type=1&theater

 2. Nemo82 napsal:

  Hezký večer. Muže Dragon odletět i když je raketa na rampě? Druhý dotaz je mimo mísu, vím, jaký je Váš názor na server exospace.cz? Nevím co si mám myslet a zda jsou tam články pravdivé..

 3. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Vstupujeme do doby, kdy (s trochou nadsázky) si zájemci budou moci vybrat, která nosná raketa se jim líbí a tu si objednat. Na druhou stranu jsem před časem četl, že opravdu uvažují o vlastním kosmodromu i raketě. A v SAE peníze jsou, o tom není sporu. I když ta levná ropa…. no uvidíme, jestli jim vydrží nadšení.

 4. Asdf napsal:

  Plány Arabů jsou hezké, ale na čem chtějí tu družici vyslat? To si opravdu myslí, že do r. 2020 stihnout vyvinout a postavit funkční raketu? Těžko…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.