Školáci vyberou jméno pro SLS

Saturn – byl římský bůh zemědělství a sklizně, Ares – řecký bůh války, SLS – Vesmírný vynášecí systém. Kdo uhodne, co se do téhle trojice nehodí, dostane bludišťáka. U rakety je samozřejmě rozhodující, jak je postavená, jaké používá materiály a technologie, jak je spolehlivá a tak dále. Už Shakespeare říkal: „Co je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.“ Jenže v prostředí kosmonautiky dostává názor anglického velikána trhliny. Jméno pro raketu, nebo kosmickou loď je velmi důležité, protože pak se dá tato technologie mnohem lépe marketingově uchopit a lety do vesmíru se pak pro veřejnost popularizují mnohem lépe.

Nyní se zdá, že nová americká superraketa SLS – Space Launch System  – dostane nové jméno, které bude důstojnější a zapamatovatelnější. Přecijen má jít o raketu, která by měla lidstvu otevřít nové možnosti (zda tomu tak skutečně bude, necháme zatím otevřené) a proto je vhodné, aby měla nějaké zvučné jméno. A nejde jen o samotnou raketu. Nové jméno by měl dostat i samotný program, který obnáší využívání rakety SLS a lodi Orion, kterému se zatím říká „Nová éra americké kosmonautiky“. Pokud projde schvalovací proces americkými úřady, mohli by jména vybírat američtí školáci.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.collectspace.com/images/news-082814a-lg.jpg

 

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “Školáci vyberou jméno pro SLS”

 1. Kenny007 napsal:

  Mno zas to s tím megalomanstvím nepřehnat. SpaceX prý mají do konce roku přijít s něčím novým, tak třeba nevydrží tohlo prvenství SLS dlouho. Abysme se nedočkali za chvíli nějakých VLUBR (Very Large Ultra Big Rocket) 😀

 2. Milan Školuda napsal:

  Ja by som jednoznačne zahlasoval za Titanic 🙂

 3. Rico napsal:

  dalo by sa inspirovat nazvami lodi zo Star Treku, tam bolo vela dobrych mien z mytologie aj inych oblasti:
  Defiant, Ulysses, Antares, Stargazer, Nebula, Souvereign, Galaxy, Armstrong, Callisto, Reliant, Intrepid, Oddysey, Yeager,…

 4. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Na Gaiu je ještě brzy. Sice máme dablované třeba i Juno, ale tam je to s odstupem více než půlstoletí. Navíc mně osobně Gaia evokuje spíš něco jako generační kosmickou loď.

 5. Kenny007 napsal:

  Poseidon by byl fajn, očistilo by to jméno, bohužel použité pro balistickou střelu UGM-73 Poseidon..
  Podle konfigurace 10, nebo 14 jaderných hlavic po 50 kt, dolet 4000 – 5200 kilometrů.

 6. Michael Voplatka napsal:

  Na jednu stranu souhlasím s Asdf, že by to chtělo nějaké údernější jméno ve stylu Vulkán, Titan nebo mě teď třeba napadl Poseidon, ale na stranu druhou, Gaia i Theia se mi moc líbí.

  Dušane, známe nějaké termíny, kdy by jména mohla být vybrána?

 7. Kenny007 napsal:

  Tož to ne, ale zvykli jsme si na jména nosičů jako Agena,Ariane, Titan, Delta, Sojuz, R7, Saturn, Proton, Redstone, Thor, Vega a podobné. Zvykneme si na cokoli.
  Tento nosič je navzdory brutální ceně nejlepší co bude teď lidstvo mít. Na jméně nezáleží. Jak napsal už Shakespeare „Co je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.“
  Jen abychom ho dokázali využít na maximum. Theia co jsem psal já, je stejné jméno jako kterékoli jiné, jen ve mě evokovalo v souvislosti s tou mytologíí lety k Měsíci a dál. To je celé. A Gaia ? To byl řecký název pro Zemi. A ta by měla vkládat v podobné kroky kupředu velké naděje.
  Byť fandím spíše soukromému sektoru, tak tohle je nosič co nás může dostat k asteroidům a planetám.

 8. Kenny007 napsal:

  Ares je Mars, Saturn je jasný, no a Gaia (Země) je opačným směrem než Uranus 😀

 9. Kenny007 napsal:

  Když už to mají všechno z mytologie, tak mě by se líbila „Theia“

  – manželka Titána Hyperióna, matka boha Hélia (Slunce), bohyně Seléné (Měsíce) a bohyně Éós (Jitřenky)

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.