Jak nehoda Progressu ovlivní jízdní řád ISS?

Pohled na ISS očima termokamery Dragonu.

Progress M-27 shořel i s téměř dvěma a půl tunami zásob včera ve 4:20 našeho času nad jižní částí Tichého oceánu. Nespálené trosky mohly dopadnout do oceánu, nebo na území Chile a Argentiny až po Falklandské ostrovy. Zatím ale nikdo žádný úlomek nenašel a není jisté, zda se někdy vůbec něco najde. Po Progressu se tedy „slehla zem“, ale následky jeho selhání se budou řešit ještě několik týdnů. Z bezpečnostních důvodů bude potřeba překopat dosavadní plány provozu ISS na nejbližší období. Dojde k odkladům, urychlením ale i prohození pořadí startů.

Než se dostaneme ke změnám, které mohou nastat, řekneme si nejprve, jaký měl být původní plán – už za pár dní – 11. května se měl od ISS oddělit Sojuz TMA-15M. V jeho útrobách by se na Zemi vracela trojice Samantha Cristoforetti, Anton Škaplerov, Terry Virts. V okamžiku oddělení lodi od stanice by skončila 43. dlouhodobá expedice a na stanici by zůstal zárodek 44. dlouhodobé expedice – Scott Kelly, Michail Kornijenko a Gennadij Padalka.

Posádka Sojuzu TMA-17M - Oleg Kononěnko, Kjell Lindgren a Kimija Jui

Posádka Sojuzu TMA-17M – Oleg Kononěnko, Kjell Lindgren a Kimija Jui
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Tato trojice by se 26. května dočkala doplnění na plný stav šesti osob. Právě v tento den měla totiž z Bajkonuru odstartovat raketa Sojuz-FG, která by na oběžnou dráhu vynesla kosmickou loď Sojuz TMA-17M – její posádku by tvořili Rus Oleg Kononěnko, Japonec Kimija Jui a Američan Kjell Lindgren. Posádka by 19. června přijala zásoby, které tam má dopravit sedmá zásobovací loď Dragon (start 19. června). V srpnu by se pak 44. dlouhodobá expedice dočkala další zásobovací lodi Progress M-28M.

Kvůli selhání Progressu M-27M se ale zřejmě budou hrát termínová „škatulata, hejbejte se“. Vyšetřování zatím ukazuje, že nehodu pravděpodobně způsobil horní stupeň rakety Sojuz 2-1A, což je docela dobrá varianta, protože tento nosič se nepoužívá pro vynášení pilotovaných lodí Sojuz. Nikdo však zatím nedokázal spolehlivě garantovat, že chyba nebyla v Progressu samotném. To by byl pochopitelně mnohem větší problém, protože tato loď má některé systémy velmi podobné těm, které se používají na pilotovaných Sojuzech. Jelikož nikdo nechce riskovat problémy u letu s posádkou, je na místě maximální opatrnost.

Logo 44. dlouhodobé expedice

Logo 44. dlouhodobé expedice
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Momentálně se tedy zdá, že Rusové zařadí nepilotovaný let Progressu M-28M ještě před pilotovaný Sojuz TMA-17M. Výrobu ruských lodí sice můžeme označit jako sériovou, přesto není možné připravit novou loď za týden. Aby se splnily všechny potřebné testy, kontroly a nařízení, chvíli to trvá. Přičtěme k tomu i čas potřebný pro vyšetřování nehody a dostaneme se na začátek července, což je při posunu z původně plánovaného srpna docela slušný výkon.

Příprava Progressu M-28M

Příprava Progressu M-28M
Zdroj: http://www.tsenki.com/

Teprve až poté, co Progress M-28M bezpečně dorazí k ISS a nevyskytne se žádný problém, dostane start pilotovaného Sojuzu TMA-17M zelenou. Momentálně se počítá se startem v polovině července, tedy o necelé dva měsíce později, než se původně očekávalo.

Jelikož posádce na ISS nehrozí akutní nedostatek zásob, není nutné snižovat dočasně počet členů posádky na tři. Čím více je totiž na palubě lidí, tím více vědeckých experimentů mohou vykonat. Pokud by Sojuz TMA-15M odletěl v dříve plánovaném termínu, tak by na ISS pobývali tři lidé více než dva měsíce. plány tedy hovoří o tom, že Samantha Cristoforetti, Anton Škaplerov a Terry Virts zůstanou na ISS déle – jejich odlet by mohl přijít až 12. června. Uvidíme, jak to nakonec dopadne a zda se aktuální stav nějak odrazí na termínu příletu lodi Dragon. Podle aktuálně nastavené situace by byli v době příletu na ISS jen tři lidé. Zřejmě až další týdny přinesou odpovědi na pár zbývajících otázek.

Zdroje informací:
http://www.nasaspaceflight.com/2015/05/progress-m-27m-demise-russia-schedule/

Zdroje obrázků:
http://forum.nextinpact.com/uploads/gallery_97095_146_448533.png
https://upload.wikimedia.org/…crew_at_Lyndon_B._Johnson_Space_Center.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/1188px-ISS_Expedition_44_Patch.png
http://www.tsenki.com/upload/iblock/927/IMG_1538.JPG

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Jak nehoda Progressu ovlivní jízdní řád ISS?”

  1. Marek napsal:

    Pozitívna vec na tom je, že ak by prilietali až 12. júla, tak sa tým pádom môžeme tešiť o 2 mesiace dlhší „Denník astronautky“!

  2. sima napsal:

    Ahoj,
    ví se(v případě, že by start TMA-17M přišel až v červenci), zda Kononěnko a spol budou na ISS jen cca 4 měsíce nebo se veškeré budoucí starty posunou o dva měsíce a tím pádem by se mohl ještě prodloužit roční pobyt Kellyho a Kornienka? Diky

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.