sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 134. díl (6.4. – 12.4.2015)

Ani pěkné počasí, které nám přináší v posledních dnech jaro, nepřimělo autory portálu Kosmonautix, aby vás připravili o pravidelný souhrn kosmických událostí z uplynulých sedmi dní. Aktuální vydání Kosmotýdeníku je připraveno a těšit se v něm můžete na plány společnosti United Launch Alliance na zeštíhlení, přípravy společnosti SpaceX na nadcházející start k Mezinárodní kosmické stanici, návštěvu Marsu, Merkuru a Europy a mnoho dalšího. Přejeme vám příjemně strávenou neděli a dobré čtení Kosmotýdeníku.

Společnost ULA zeštíhluje

Základní verze raket provozované ULA
Základní verze raket provozované ULA
Zdroj: http://farm4.static.flickr.com/

Doposud jediný kosmický dopravce pro americké vojenské satelity je společnost United Launch Alliance, která provozuje rodiny raket Delta a Atlas. Zřejmě pod částečným vlivem rozmachu společnosti SpaceX i pod drobnohledem veřejnosti, je společnost nucena pracovat na změnách, které ukáží, že neplýtvá veřejnými výdaji. Již před časem jsme u nás psali, že dojde k redukci raket, které bude společnost vypouštět. Společnost si nechá pouze jednu z rodin raket. Vybrali si rakety Atlas. Rodina nosičů Delta postupně dokončí svoji práci mezi lety 2017 – 2020. První odejde do důchodu raketa Delta 2, poslední Delta IV Heavy. Zbydou rakety Atlas, které však také čeká redukce některých typů. ULA sází hlavně na nově vyvíjený nosič. Jméno nové rakety a vlastně ani její základní podoba prozatím nejsou známy.

Společně s opuštěním jedné rodiny raket však společnost zredukuje i své kosmodromy. V současnosti využívá pět startovacích komplexů. Dva se nachází na Floridě, tři jsou pak na Vandenberg Air Force Base v Kalifornii. Z těch floridských jsou to komplex 41, odkud startují rakety Atlas 5 a komplex 37 z kterého létají rakety Delta IV Heavy. V Kalifornii jsou to 2-západ (Delta 2), 3-východ (Atlas 5) a komplex 6 odkud létá Delta 4.

Logo ULA

ULA by ráda zredukovala pět kosmodromů na dva. Každý by byl na jednom pobřeží a poskytoval specifické podmínky pro start z daného místa. Společnost argumentuje tím, že největší fixní náklady, které vynakládá, jdou právě do údržby pěti startovacích komplexů, a proto je logické zredukovat je tak, aby měla jen jeden na jedno pobřeží. Jejich mluvčí dodal, že se nikdy nestalo, aby se připravovaly více jak dva starty a proto je zbytečné mít tolik kosmodromů. Zatím není známo, které komplexy budou opuštěny. V současnosti probíhá analýza využitelnosti jednotlivých platforem. Je však pravděpodobné, že v případě opuštění raket Delta jsou to právě ty startovací komplexy, které budou opuštěny. Společnost by ráda, aby z kosmodromů určených pro rakety Atlas mohla létat i nová verze jejich rakety. Zároveň by zázemí kosmodromů pro rakety Atlas mělo projít proměnou tak, aby rampy mohly přijmout jakýkoli náklad a raketu, které bude společnost připravovat. Od startu armádního satelitu po pilotovaný let.

Kosmické mini-zprávy

Logo mise CRS-6
Logo mise CRS-6
Zdroj: http://i.imgur.com/

Přípravy společnosti SpaceX na nadcházející zásobovací misi SpX-6 k ISS pokračují dobře. Dnes v ranních hodinách byl proveden statický zážeh rakety Falcon 9 v1.1. O tom, co poveze Dragon k ISS, jsme psali zde. Start je stále naplánován na toto pondělí 13. dubna ve 22:33 SELČ. První stupeň rakety se pokusí o přistání na plovoucí plošině Just Read the Instructions, která včera vyplula z přístavu a míří do dopadové oblasti. Pondělnímu startu je dávána 60% pravděpodobnost kvůli počasí. Na úterý, což je náhradní datum, dává počasí 70 %. Při této misi ponese Dragon poprvé nové logo.

Nedělní statický zážeh
Nedělní statický zážeh
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Sonda MRO kroužící kolem Marsu nás nepřestává zásobovat zajímavými snímky. Tento snímek ukazuje vrstevnatý povrch a tmavé duny na snímku pořízeném pomocí kamery HiRISE. Sonda má za sebou už více jak 40 000 obletů kolem Marsu.

Snímek MRO
Snímek MRO
Zdroj: https://lh4.googleusercontent.com/

Vozítko Curiosity už má na svém odometeru údaj přesahující 10 000 metrů ujetých na povrchu Marsu. Skutečná vzdálenost je však nižší, protože odometer zaznamenal i prokluzování kol v písčitých oblastech. V současnosti se vozítko přesouvá z oblasti Garden City. Při přesunu pořídila Curiosity toto pěkné panorama.

Sonda MESSENGER měla být v tomto týdnu již roztříštěna o povrch Merkuru. Její zásoby paliva dávno došly, a protože oběžná dráha kolem Merkuru není kvůli vlivu Slunce stabilní, čekal sondu neodvratný osud pádu na povrch. Řídicímu týmu se však podařilo využít helia pro korekci dráhy a prodloužit sondě život o pár týdnů.

Další připravovaný start rakety Altas 5 s armádním mini raketoplánem X-37 bude odložen až na květen. Dle vyjádření se objevily blíže nespecifikované závady na vynášeném zařízení. Vzhledem k tomu, že se jedná o armádní zařízení, nejsou k dispozici žádné bližší informace.

Scott Kelly vyfotografoval, jak vypadá stůl s jídlem na ISS. Podívejte se také.

Souhrn z Kosmonautixu

Tento týden jste se u nás mohli dozvědět o evropsko-japonském nástupci sondy u Merkuru, nebo o chystané spolupráci NASA a ESA při letu k Europě. Podívali jsme se na starty raket Falcon v rozlišení 4K, nebo zjistili, že Rosettu trápí prach. Pro mnohé nehezkou zprávou byla opět změna v chystané pilotované misi k asteroidu.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/2015/04/09/ula-working-to-reduce-five-launch-pads-to-two/
http://astrogeology.usgs.gov/news/astrogeology/sol-952-longer-drive
http://spaceflightnow.com/2015/04/10/atlas-5-slips-at-payloads-request/

Zdroje obrázků:
http://images.spaceref.com/news/2012/ooDelta-IV_NROL15.jpg
http://newspace2012.spacefrontier.org/media/images/ULA_Logo_Full_Color_Text_withR.png
http://farm4.static.flickr.com/3277/2730933080_ba4aed0150.jpg?v=0
https://pbs.twimg.com/media/CCWdQpVUsAAdc9U.jpg:large
http://i.imgur.com/0VzcUgx.png
https://lh4.googleusercontent.com/-f5hKgivWJAY/VSf0IEr2b5I/AAAAAAACyAM/_AHI6SFkzk8/w506-h809-no/ESP_039581_1520.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Aleš Borovička
Aleš Borovička
9 let před

Ten stůl s jídlem je drsnej 🙂 Ještě že nezapomněli na kečup…

Asdf
Asdf
9 let před

Já jen doufám, že ta nová raketa bude modulární, aby dokázala nahradit všechny Atlasy a Delty. Hlavně, aby jí nevyvíjeli 20 let jako Rusové Angaru 😉

https://kosmonautix.cz/2015/04/12/kosmotydenik-134-dil-6-4-12-4-2015/