Evropsko-japonský průzkumník Merkuru se zdrží

Včera jsme Vás informovali o nezadržitelně se blížícím konci americké sondy MESSENGER, která už čtyři roky pracuje na oběžné dráze planety Merkur. Dnes se podíváme do budoucnosti. Evropská a japonská kosmická agentura totiž už několik let chystají společnou misi Bepi-Colombo, která měla k Merkuru vyrazit v roce 2016. Kvůli zpoždění v dodávce se ale nyní start přesouvá na začátek roku 2017. BepiColombo se skládá ze tří částí – evropské sondy Mercury Planetary Orbiter, japonské sondy Mercury Magnetospheric Orbiter a společného přeletového modulu, který je vybaven iontovými motory.

Nové startovní okno se otevírá 27. ledna 2017 a trvá jeden měsíc. Původně se počítalo se startem v červenci roku 2016. Pokud by došlo k dalším odkladům, nabízí planetární mechanika další možnost ke startu v polovině roku 2017. Mise BepiColombo odstartuje na raketě Ariane 5 a bude cestovat meziplanetárním prostorem sedm let. K Zemi se vrátí v červenci 2018 a následovat budou dva gravitační praky u Venuše – září 2019 a květen 2020. Nakonec bude obě sondy (stále pevně spojené s přeletovým stupněm) čekat pět průletu kolem Merkuru. 1. ledna 2024 by měly sondy vstoupit na různé oběžné dráhy kolem planety, kde budou pracovat minimálně rok.

Evropská sonda  Mercury Planetary Orbiter  (nahoře) a japonská  Mercury Magnetospheric Orbiter (dole)

Evropská sonda Mercury Planetary Orbiter (nahoře) a japonská Mercury Magnetospheric Orbiter (dole)
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Japonská sonda se zaměří na studium magnetického pole Merkuru a kolem planety bude kroužit po výrazně protáhlé dráze. Evropská sonda bude mít oběžnou dráhu blíže k povrchu a jejím úkolem bude měření terénu a složení hornin na povrchu.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/…/BepiColombo_MCS_Multishaker-tests_1__PAVO-7479.jpg
http://spaceflightnow.com/…/BepiColombo_MPO-MMO_illustration_1280.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Evropsko-japonský průzkumník Merkuru se zdrží”

  1. zvejkal napsal:

    hm … co je na tom Merkure take zaujimave …
    Radsej by som letel opacnym smerom 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.