Dočkáme se nové ISS?

Čas od času se objeví nenápadné náznaky toho, jak by mohla kosmonautika vypadat, až skončí životnost Mezinárodní vesmírné stanice. Nedávno se objevila jedna z těchto zpráv. Důvěryhodnost zprávy je sporná, protože o ní informoval jako první web rt.com, takže bychom k ní měli přistupovat s rezervou. Teprve až později začaly informace přebírat i další portály. Podle zprávy to vypadá, že šéf Roskosmosu, Oleg Komarov, informoval o tom, že Roskosmos a NASA budou spolupracovat na nástupci Mezinárodní vesmírné stanice. Jednání měla probíhat na Bajkonuru před nedávným startem roční posádky na ISS.

Nová stanice by měla disponovat unifikovanými systémy – nabízí se třeba dokovací porty, takže by tu neměl být problém s odlišnými porty na ruské a americké straně. Stejně tak by se mohly sjednotit i elektronické charakteristiky modulů, nebo skafandry. Nová stanice má být předstupněm ke společné cestě na Mars.

Pro jistotu ještě jednou upozorňujeme, že informací není na 100% jistá a realita mohla být trochu jiná. Postupně se objevují zpřesňující informace o tom, že nejde o dohodu, ale o předběžné plány. Přesto se z toho dá vysledovat jistý trend v oteplování vzájemných vztahů (pokud pomineme teoretickou možnost, že jde jen o propagandistické divadýlko). Objektivně vzato nemá ruská kosmonautika dostatek peněz aby mohla provozovat vlastní stanici. Možná si to už uvědomili i sami Rusové.

Do roku 2024, kdy by podle současných vizí měla ISS skončit, je zatím ještě mnoho času a za těch devět let se může stát ještě mnoho věcí. Přesto není od věci sledovat nejrůznější trendy a informace, které se v tomto směru vynoří – i za cenu toho, že se za pár měsíců či let ukáže, že šlo o slepé uličky. Nechme se překvapit, co nám budoucnost přinese.

Zdroje informací:
http://rt.com/
http://phys.org/
http://www.upi.com/

Zdroje obrázků:
http://o.aolcdn.com/…/201754129/753449main_s134e010590_full.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Dočkáme se nové ISS?”

 1. Miroslav Uhlíř napsal:

  Nějaká spolupráce Číny a Ruska se nechystá? Čína sice nemá know-how, ale peníze by na takový projekt určitě našli. Ambice jim rozhodně nechybí. I  politicky k sobě mají blízko.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Zajímavé je, že s Čínou navazuje spolupráci spíše Evropa než Rusko. Dokonce proběhly i nějaké úvahy na téma pobytu evropských kosmonautů na čínskýách stanicích. Ale zatím to nemá žádné konkrétní obrysy.

  • Radim Redakce napsal:

   Čína již dnes má velmi solidní know-how co se týče kosmického výzkumu. A to včetně pilotovaných letů. Nenechte se zmást vnější podobou, není to tak, že by si od Rusů nakoupila technologie a pak je jen provozovala. Jejich možnosti a schopnosti jsou dnes přinejmenším srovnatelné, pokud už Čína náhodou neukazuje Rusům záda.

   Jak píšete, na rozdíl od Ruska má i dostatek peněz.

   A pokud se podíváte do historie, mezi Čínou a Ruskem je tradičně větší napětí a rivalita než mezi, obecně, „východem“ a „západem“.
   Rusko toho již dnes dokáže Číně nabídnout jen velmi málo. A to málo je pro Čínu jednodušší prostě nakoupit, než se nechat svazovat v rámci společných projektů. Navíc ISS ukazuje, že Rusové jsou, co by partneři, nespolehliví.

   Čína pokukuje tam, kde může něco získat. A to jsou dnes pouze ESA a NASA.

   • Racek napsal:

    Čínská kosmonautika a zbraňové systémy staví dosu skoro výhradně na ruských technologiích. A to jak od nosičů, tak po lodi Šen čou, stíhačky mají výhradně ruské motory a domácí vývoj se silně opožduje. No, samozřejmě, ruské suroviny potřebuje každý. Peněz mají dost? No, spíše se soustředují na vybrané cíle a postupují systematicky. Postupně dohánějí, třeba to přistání na měsíci bylo velmi impozantní a originální. A nezapomenme, rusové mají obrovské zkušenosti, i když spousta specialiostů dnes pracuje pro západní firmy. Peníze budou problém, ovšem pro armádu ne. A tam dnes spadá Vostočnyj i Angara.
    No, snad se Ukrajina uklidní a spolupráce je žádoucí, to obě strany vědí. Konec konců, rusové ISS vlastně zachránili, i když ne zadarmo, jistě.
    Takže, pokračovat je docela reálné. Rusové jsou se svými zkušenostmi a zázemím přínosnější než ESA. Jistě, z hlediska experimentů je evopa též přínosem.
    A jestli se Čína připojí? Ne, ta má jiné plány. Osvojit si technologii, získat zkušenosti a potvrdit v budoucnu svou roli největší ekonomiky světa. Oni mají čas, nikdy nepospíchají. A takové země se nepřidávají do cizích programů, naopak, oni se žádají o možnost se připojit. Jako třeba do toho projektu Asijské rozvojové banky. A v budoucnu do nějakého opravdu velkého kosmického programu.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.