sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dnešní zatmění Slunce z oběžné dráhy

Zatmění Slunce z ISS v roce2006 zdroj: omicrono.com

Na oběžné dráze Země působí několik sond, jejichž primárním úkolem je sledovat Slunce. Jedna z nich je evropská Proba-2, která měla to štěstí, že se jí podařilo zachytit sekvenci přechodu Měsíce přes sluneční disk. Snímky byly pořízeny ultrafialovou kamerou SWAT (Sun Watcher with APS detector and Image Processing), která pracuje v extrémních UV délkách 17,4 nm. Dokáže pořizovat snímky s periodou 1 snímek za 1-2 minuty.

Snímek zatmění, který jste viděli na úvodním obrázku je sice pořízen z ISS, ale nikoliv dnes, nýbrž v roce 2006. Teoreticky bychom se mohli podobné fotografie zatmění  z Mezinárodní kosmické stanice dočkat i nyní, protože ISS prolétala nad naším územím krátce po maximu v 10:47. Ovšem nejtmavší místo v pásu totality bylo pro zachycení kosmonauty ze stanice příliš severně. ISS se dostane maximálně na 52° severní šířky.

Takto mohli pozorovat zatmění obyvatelé různých koutů Evropy zdroj: astrobob.areavoices.com
Takto mohli pozorovat zatmění obyvatelé různých koutů Evropy
zdroj: astrobob.areavoices.com

Smůlu měli i ti, kteří doufali, že by snad mohli zatmění Slunce pozorovat z ISS pomocí pokusného projektu HDEV (High Definition Earth Viewing). Tento projekt je zrovna bohužel od 20.3. do 23.3. off-line. Jinak to mohlo vypadat podobně jako tento záznam zatmění z roku 2012, ovšem pokud by kamera mířila správným směrem.

Na závěr si prohlédněte, jak maximum slunečního zatmění zachytil uživatel Matyn z našeho fóra forum.kosmonautix.cz

Sluneční maximum  viditelné z ČR zdroj:imagehosting.cz
Sluneční maximum viditelné z ČR
zdroj:imagehosting.cz

Dnes večer okolo osmé hodiny vydáme na našem webu ještě jeden krátký článek. Tomáš Přibyl Vám nabídne pohled na zatmění Slunce z oběžné dráhy z pohledu kosmonautické historie.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/spaceinvideos/Videos/2015/03/Europe_s_solar_eclipse_seen_from_Proba-2
http://proba2.sidc.be/about/SWAP
http://www.omicrono.com/2015/03/como-se-ve-un-eclipse-solar-desde-el-espacio/
http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=77&t=286&p=47973#p47973

Zdroje obrázků:
http://www.omicrono.com/wp-content/uploads/2015/03/eclipse.jpg
http://astrobob.areavoices.com/files/2015/03/Eclipse-March-20.jpg
http://www.imagehosting.cz/images/dscf5042.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tom11111
tom11111
9 let před

Na tom videu ze sondy Proba-2 je vidět nejméně 17 snímků („fází“) průletu měsíce, a tedy podle textu v článku trval 17-34 minut. Přitom slunce na pozadí se jeví zcela staticky, jako by se na něm nepohnul/nezměnil ani pixel. To je při tomto rozlišení normální?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  tom11111

Na Slunci se v tomto rozlišení nic extra rychlého neděje. Videa zachycující jevy na Slunci, která většinou sledujeme, se skládají většinou z několikahodinových, až několikadenních záznamů.

Jana
Jana
7 let před

Hmm, a kolik procent zatmění bylo z ČR vidět? Já že všude čtu, že se to mělo ČR úplně vyhnout a ta fotka přitom vypovídá o poměrně dost povšimnutelném jevu.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jana

Tento článek vyšel 20.3.2015 😉

Jana
Jana
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak to je gól 🙂 . Šla jsem přes odkaz z jiného článku. Nenapadlo mě, že nevede k aktuálním informacím, když téma aktuální bylo, ale k všeobecným. Na datum jsem fakt nekoukla 🙂 . Furt jsem si s tím lámala hlavu 🙂 . Mám dost.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jana

Stane se. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.