sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

AKTUALIZOVÁNO: Sbohem, ATV. Navždy!

Po celém světě se dnes lidé navzájem schází, ale 400 kilometrů nad naší planetou dojde k rozchodu – dlouho plánovanému, očekávanému a připravovanému, ale i přesto smutnému. Dnes ve 14:40 našeho času by se měla od zadního stykovacího uzlu ruského modulu Zvezda na ISS oddělit pátá evropská zásobovací loď ATV. Na první pohled na tom není nic neobvyklého – vždyť takový osud měly i všechny čtyři předešlé evropské lodě. Rozdíl je v tom, že ATV-5 Georges Lemaître je vůbec posledním exemplářem. Žádná další loď ATV již nevznikne a u stanice ji už nikdy neuvidíme. Pro naše diváky jsme připravili tento krátký článek, ve kterém jste měli možnost živě sledovat tuto historickou, ale smutnou událost. Nyní jsme do článku doplnili záznam celé operace.

Zdroje obrázků:
https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/…b47c85507dca03a2a7b9ccf0962d4b75&oe=555B8949

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Asdf
Asdf
10 let před

Proč vlastně ATV skončila?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Asdf

Je to tím, že smlouva uzavřená na začátku programu byla podepsána na výrobu pěti exemplářů ATV. V té době se čekalo, že ISS bude sloužit jen do roku 2016 – prodloužení do roku 2020 přišlo až v dalších letech – částečně kvůli tomu, jak se dokončení stále oddalovalo.
Ostatně jeden z prvních plánů počítal s tím, že poslední loď ATV s sebou stáhne ISS do atmosféry a ukončí tak její provoz.

Miroslav Uhlíř
Miroslav Uhlíř
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Nevíte náhodou, jestli se životnost bude ještě prodlužovat? Rok 2020 není zas tak daleko. Plánuje se už nějaký nástupce ISS?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Miroslav Uhlíř

Momentálně to vypadá, že NASA usiluje o prodloužení do roku 2024. Postoj Ruska je nejistý, je potřeba zjistit názory ostatních agentur. Jednou jsem četl, že po technické stránce by ISS měla mít strop životnosti v roce 2028. Uvidíme, jak to dopadne.
O nějakém nástupci se příliš nemluví. Rusové semtam zveřejní nějaký návrh vlastní stanice, ale není to nic dlouhodobého, nebo dokonce koncepčního. Zrovna před pár dny vydali zprávu, že možná naváží spolupráci s Čínou. Nechme se překvapit.

Steve
Steve
10 let před

Mě by zajímalo a jistě se už uvažuje jak by měl vypadat nástupce ISS, jaká případná revoluční nebo aspoň zásadní změna čeká příští orbitální stanice. Jinými slovy, v čem by případný nástupce ISS měl být lepší ? Děkuji.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Steve

Jelikož zatím nebyl představen žádný oficiální projekt, můžeme se bavit pouze v obecné rovině. Předpokládám, že nová stanice bude postavená z modernějších materiálů. Možná se dočkáme (alespoň u části modulů) nafukovací konstrukce. Je možná, že příští stanice vznikne mimo nízkou oběžnou dráhu – třeba v libračním centru soustavy Země-Měsíc, aby se zde mohly lépe simulovat podmínky dlouhodobého letu – třeba k Marsu. Mimo van Allenovy pásy bude vše náročnější, stejně tak i cesta tam a zpátky bude trvat déle než jen pár hodin na ISS.
Ale znovu bych hctěl upozornit, že se jedná pouze o moje spekulace, protože žádného oficiálního nástupce zatím ISS nemá.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.