sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mizející útvar na Titanu

Sonda Cassini

Americká sonda Cassini si během své veleúspěšné mise připsala hned několik nečekaných objevů. Nyní se zdá, že má na kontě další novinku. Porovnáním snímků pořízených během průletu nad saturnovým měsícem Titan se ukázalo, že se ve zdejším druhém největším jezeře Ligeia Mare občas objeví útvar o rozloze přibližně 260 kilometrů čtverečních. Záhadný objekt je dobře vidět díky světlé barvě, která kontrastuje s hladinou jezera. Vědci ale byli ještě překvapenější, když při dalším průletu kolem Titanu nic podobného vidět nebylo.

Během průletu, který přišel 21. srpna letošního roku se ale struktura objevila znovu – ale s jiným tvarem než minule. Vědci hned začali spekulovat nad příčinami – teorií je hodně. Od větrem zčeřené hladiny, přes bubliny plynů stoupající ode dna až po pevná tělesa plavající na hladině, nebo jen těsně pod ní. Jezera na Titanu jsou totiž tvořena uhlovodíky a je pravděpodobné, že se změnami viditelnosti souvisí i roční období, které na Titanu zrovna panuje. Jako nejpravděpodobnější varianta se jeví možnost, že se jedná o kondenzující a opětovné tání uhlovodíků, které je způsobeno kolísáním teplot. Je ovšem záhadou, proč se tak děje pouze na tomto místě a nikde jinde – může za to snad hloubkový profil dna? Celý objev přináší mnoho otázek, na které by měla v dalších letech přinést odpovědi sonda Cassini během své prodloužené mise.

Změny neznámé struktury v jezeře Ligeia Mare
Změny neznámé struktury v jezeře Ligeia Mare
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/artwork/images/IMG003405-br500.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/pia18430.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ing. Otakar Černý
Ing. Otakar Černý
6 let před

Při detailnějším porovnávání snímků lze pozorovat, že se mění také okraje dalších pevninských útvarů. To odpovídá slapovým jevům – přílivu a odlivu – jako u nás na Zemi. Záleží na strmosti břehů, jaká část pevniny se ponořuje a vynořuje.
Systematickým pozorováním by jistě bylo možno vyhodnotit, jakou měrou se na těchto silných slapových jevech podílí gravitace Saturnu a jeho ostatních měsíců či prstenců v závislosti na rotaci Titanu kolem vlastní osy a kolem Saturnu a v závislosti na pohybu ostatních měsíců a prstenců. Současně je zde nutno připočítat vliv slapových větrů.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.