sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jaké komety jsme zatím navštívili?

Jak už na našem blogu zaznělo v mnoha článcích, kosmonautickou událostí letošního roku je bezesporu mise evropské sondy Rosetta, která se jako první lidmi vyrobený objekt usadila na oběžné dráze kolem jádra komety a navíc na podzim na jeho povrch vysadí malý přistávací modul – také to bude historická premiéra. Jenže byla by velká chyba myslet si, že před Rosettou jsme komety nezkoumali. Z průletů kolem nich jsme dokázali nasbírat mnoho zajímavých informací o těchto atraktivních tělesech, bombardovali jsme jejich povrch umělým projektilem, na Zemi jsme dopravili vzorky z jejich ohonu. Sondy kromě jiného fotily jádra komet, takže si dnes můžeme hezky na jednom místě připomenout všechny dosud navštívené komety a prohlédnout si různorodé tvary jader.

Autorkou infografiky je Emily Lakdawalla z Planetary Society. Obrázek se může postupem času aktualizovat. Jeho nejaktuální verzi najdete na této adrese.

Porovnání velikostí a tvarů jader dosud navštívených komet.
Porovnání velikostí a tvarů jader dosud navštívených komet.
Zdroj: http://www.planetary.org/
Překlad: Autor

Zdroje obrázků:
http://upload.wikimedia.org/…/Tempel1_DeepImpact.jpg/220px-Tempel1_DeepImpact.jpg
http://planetary.s3.amazonaws.com/…/20140804_comets_sc_0-000-020_2014_2.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Rico
Rico
10 let před

Vyzera to, ze tvar takmer vsetkych komet, ktore sme doteraz navstivili je vyrazne asymetricky. V jednom pripade(Halley) je tvar dokonca velmi podobny tej komete, ktoru skuma Rosetta.
Nechapem potom preco boli vedci z jej tvaru tak vyrazne prekvapeni… 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Rico

U 67P to z prvních snímků vypadalo, že prakticky neexistuje!“krk“ spojující obě části – ten se objevil až při bližších snímcích. Na prvních fotkách to vypadalo ještě neuvěřitelněji – proto ten zvýšený zájem.

slappy
10 let před

Ach to je nádhera 🙂 Miluju tyhle infografiky od Emily.

Malá tělesa Sluneční soustavy skrývají jistě mnohé krásy a překvapení. Tím spíše, že ta velká jsme už všechna viděli zblízka. Tři největší z dosud nenavštívených objektů (doufejme) uvidíme během příštího roku, a pak už zbydou akorát dva asteroidy z „velké čtyřky“ – Pallas a Hygeia. A samozřejmě kopa TNO srovnatelných s Plutem či dokonce větších, ovšem jejich bližšího průzkumu se my asi nedožijeme i když fandím sondě New Horizons, aby pro nás po splnění své mise „měla schovaný“ nějaký pořádný „gól“ v rámci jejích manévrovacích schopností. Třeba konečně z afelia se vracející Planetu X zrovna v cestě sondy, hehe :))

Mimojiné se obzvlášť těším na návštěvu nějakého kovového asteroidu. Jelikož by se mohlo jednat o obnažené jádro planetesimály, skoro se až divím, že žádná taková mise (-celá knihovna informací o vnitřní struktuře těles) není v užším výběru plánů do budoucna.

Dovolím si ještě odkázat na tuto infografiku: http://kokogiak.com/solarsystembodieslargerthan200miles.html
Ta sice neni od Emily Lakdawalla a rozměry TNObjektů v pravé části obrázku jsou přecijen odhady, jelikož neznáme albedo, nicméně krásně ukazuje rozmanitost a nádheru „našeho“ systému.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  slappy

Moc pěkný odkaz, díky!

Jaroslav.Alois
Jaroslav.Alois
10 let před

Chybí tam první, kosmickou sondou navštívená kometa, Ziakobini-Ciner , první sondou ,která kdy navštívila kometu byla americká sonda ICE.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Jaroslav.Alois

Ano, máte pravdu, ale nejsem si jist, zda bylo součástí mise i focení jádra.

slappy
10 let před
Odpovědět  Jaroslav.Alois

Pravda, na ICE/ISEE-3 se v tomhle zapomíná. Bez kamery na palubě se špatně dělá PR..

Jaroslav.Alois
Jaroslav.Alois
10 let před

ICE kameru sice neměla, byla původně konstruovaná pro sledování prostředí v blízkosti libračního bodu Slunce-Země, ale detailně proměřila plynné částí komety, k jádru se přiblížila na 8000 km.
Ostatně kamery na prvních sondách nepodaly žádné oslňující výkony, příkladně Vegy, ačkoli měli ohromující váhu přes dvě tuny zobrazily pouze prachové a plynové výtrysky nikoli vlastní jádro. To znamená, že nezobrazily nejen povrchové detaily jádra, ale dokonce ani tvar a velikost jádra, tyto veličiny bylo odvozeny dodatečně počítačovou úpravou nejasných snímků a to dokonce nikoli ze snímků Veg, ale ze snímků půltunového Giotta, který též zobrazil pouze výtrysky. Japonci tehdy kameru na sondě své průletové sondě neměli / v případě všech tří sond mám na mysli rok 1985 a kometu H./.
Z toho plyne, že vyřazovat ICE kvůli tomu, že neměla kameru není správné a asi tomu ani tak nebylo, prostě na sondu zapomněli, neb kometa jako cíl výzkumu nebyla v jejím plánu původním a byla “ přidána“ dodatečně po splnění původního zadání.
V současné době obdobně postupují Číňané, jejichž sonda původně určená k průzkumu Měsíce, po splnění úkolů se přemístila do bodu L / Z-S / a poté tento opustila a zamířila k průletu kolem asteroidu, jehož průzkum provedla jakoby k tomu byla původně určena.

slappy
10 let před
Odpovědět  Jaroslav.Alois

Když už jste zmínil Chang’e 2 – proletěla nad povrchem Toutatis jen nějakých +/- 800 m ! To je pokud vím pro fly-by misi nejtěsnější přiblížení..

https://kosmonautix.cz/2014/09/08/jake-komety-jsme-zatim-navstivili/