sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    NOAA

    Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Roky čekání jsou u konce, přichází Angara

    Angara 1.2

    Ruskému raketovému průmyslu dnes snad začne nové období. Doba, kdy budou nosiče unifikované a přitom stavebnicově rozšířitelné – s motory na nejedovatá paliva. O tohle všechno by se měly postarat nosiče z rodiny Angara. Zní to možná neuvěřitelně, ale vývoj těchto raket začal už v roce 1992. Raketa, která se má stát vlakovou lodí ruské raketové flotily ale zatím neměla ani jeden start. Dnešek může všechno změnit. Rozhodně nám napoví, jestli byla očekávání vkládaná do Angary oprávněná.

    Na kosmodromu Pleseck se v těchto dnech všechno schyluje k historicky prvnímu startu rakety z rodiny Angara. Konkrétně půjde o lehkotonážní verzi označovanou jako Angara 1.2. Půjde o první ostrý letový test, ale na druhou stranu se jedná pouze o suborbitální let. Hlavním úkolem této letové zkoušky je ověření funkčnosti prvního a druhého stupně. K hornímu stupni je připojena hmotnostní maketa užitečného nákladu, která by měla dopadnout někam do oblasti poloostrova Kamčatka.

    Plánovaná trajektorie letu
    Plánovaná trajektorie letu
    Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

    První stupeň rakety už byl zkoušený v letových podmínkách několikrát – na jihokorejské raketě Naro. Jeho spolehlivost sice byla nejistá, ale technici za poslední roky snad vychytali všechny mouchy. Na druhém stupni (označován jako URM-1) bude použitý motor RD0124A. Na něm je zajímavé, že se s ním počítá na raketě Angara 5 jako se stupněm třetím. A právě „pětka“ by si svou premiéru měla odbýt na konci letošního roku. V běžném provozu pak najdeme na Angaře 1.2 zmenšenou verzi tohoto druhého stupně.

    Státní komise vydala 24. června povolení k vývozu nosiče na startovní rampu 35/1, termín startu není oficiální, ale hovoří se o 16:15 SELČ. Rusové budou zřejmě ohledně tohoto startu docela tajnůstkařit, protože se zatím nikde neobjevila informace o tom, zda bude možné start někde na internetu sledovat živě. Přesto se budeme snažit vysílání najít – sledujte naše fórum, nebo náš facebookový profil – pokud se nám podaří najít živé vysílání, okamžitě Vás o tom budeme prostřednictvím těchto kanálů informovat. Čekání si zatím můžeme ukrátit alespoň malou galerií fotek z vývozu na rampu.

    Vývoz rakety Angara
    Vývoz rakety Angara
    Zdroj: http://www.khrunichev.ru/
    Vývoz rakety Angara
    Vývoz rakety Angara
    Zdroj: http://www.khrunichev.ru/
    Vývoz rakety Angara
    Vývoz rakety Angara
    Zdroj: http://www.khrunichev.ru/

    Významu raket Angara jsme se na našem blogu důkladně věnovali v jednom z prvních článků, které u nás vyšly. Hlavním kladem nové rodiny je to, že bude využívat unifikovaný výrobní proces, kdy se z předem vyrobených dílů sestaví raketa požadované nosnosti. Díky velmi podobné konstrukci prvního stupně a urychlovacích bloků bude možné rozběhnout sériovou výrobu, která dále zlevní produkci raket Angara.

    Plány pro nové rakety jsou velmi smělé. Díky výše popsané modulární konstrukci by měly Angary postupně nahradit většinu momentálně používaných nosičů – od lehkotonážních až po těžké rakety.  Angara 1.1 a Angara 1.2 s nosností 2, resp. 3,7 tuny na nízkou oběžnou dráhu by měla nahradit nosiče Rokot. Angara A3 (14,6 tuny na LEO) bude konkurencí pro rakety Zenit. Nejsilnější momentálně plánovaná verze – Angara A5 (24,5 tuny na LEO), má například vynášet nové ruské lodi z programu PPTS a měla by ukončit provoz raket Proton.

    Zdroje informací:
    http://www.spaceflight101.com/
    http://www.khrunichev.ru/
    http://www.kosmo.cz/

    Zdroje obrázků:
    http://www.khrunichev.ru/img/site/Angara_4.jpg
    http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/3139339_orig.jpg
    http://www.khrunichev.ru/img/site/Angara_1.jpg
    http://www.khrunichev.ru/img/site/Angara_2.jpg
    http://www.khrunichev.ru/img/site/Angara_5.jpg

    Štítky:

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    7 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    Karel
    Karel
    11 let před

    „Raketa, která se má stát vlakovou lodí… “

    anebo letadlo, motorka, vrtulník ? jaké známe ještě dopravní prostředky ? :-))))))))))))

    Prosím neberte to vážně, dělám si srandu, ale opravdu vtipný překlep..

    Děkuji za článek i fotky, Je vidět, jak nově je vybudován kolejový násep pro dopravu k rampě..

    A ještě malý dotaz. Zatímco americká SpaceX přichází s konceptem grasshoper, tak dá se něco takového očekávat i na ruské straně? Angara je výsldkem vývoje z roku 92, jaké jsou dnešní nové plány. Děkuji.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    11 let před
    Odpověď  Karel

    Hezký den, ruská strana žádný Grasshopper nepřipravuje. Maximálně se jeden čas plánovalo, že by boční stupně Angary mohly dostat křidélka, aby mohly přistávat. Jenže není jisté, jak tenhle plán dopadl. Rusové se o něm ale již příliš nezmiňují.

    Amper
    Amper
    11 let před
    Odpověď  Karel

    V roce 2001 rusove predstavili Bajkal – okridlenou verzi prvniho stupne Angary ale zatim to vypada ze to dopadlo jako vetsina ruskych projektu poslednich let tj. prezentace krasne makety ale pak se to necha pomalu uhnit

    http://en.wikipedia.org/wiki/Baikal_(rocket_booster)

    MRR
    MRR
    11 let před

    Dobrý deň-pokiaľ sa môžem spýtať: je známe nejaké bližšie TTD rakety ?

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    11 let před
    Odpověď  MRR

    Omlouvám se, ale zkratka TTD mi nic neříká.

    Ondřej Šamárek
    Editor
    11 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Technicko- taktická data. Myslím, že bude stačit odkaz na A.Zaka:
    http://www.russianspaceweb.com/angara1.html

    MRR
    MRR
    11 let před

    Dík.:D

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.