sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 84. díl (21.4. – 27.4.2014)

Sedm dní uplynulo jako voda a opět se setkáváme u řádek kosmotýdeníku, který shrnuje to nejzajímavější, co se událo v uplynulém týdnu v kosmonautice. K nedělnímu obědu se tedy podíváme na tři velká témata. Nejdříve oslavíme dvacet sedm let fungování Hubblova kosmického dalekohledu, následně se přesuneme na Mars a podíváme, co aktuálně provádí vozítko Curiosity a velké zprávy uzavřeme informacemi o servisním výstupu, který provedli astronauti na ISS. Přeji příjemnou neděli a příjemné čtení.

HST slaví 24 let

24. dubna oslavil Hubbleův vesmírný teleskop své dvacáté čtvrté narozeniny od chvíle, kdy se ocitl na oběžné dráze. Tento neocenitelný a velký astronomický pomocník lidstva dalekosáhle přesáhl svoji životnost, i když je na tomto místě nutno podotknout, že je to možné jen díky servisním misím, díky kterým se v současnosti po orbitě prohání v podstatě už jiný teleskop. Ona i cesta dalekohledu na oběžnou dráhu byla trnitá a dlouhá. Popis této cesty a život teleskopu na oběžné dráze by byl dlouhý, mnohem delší, než je rámec tohoto kosmotýdeníku. Podobně jsou na tom i objevy, které nám HST za ta léta předal. Spokojme se proto s tím, že HST se nám opravdu vyplatil a jako přídavek přidávám mnoho zajímavých obrázků.

Whirlpool Galaxy, majestátní spirální galaxie M51 vzdálená od Země 23 milionů světelných let
Whirlpool Galaxy, majestátní spirální galaxie M51 vzdálená od Země 23 milionů světelných let
Zdroj: http://imgsrc.hubblesite.org/
Mlhovina v Orionu je vzdálená 1600 světelných let a skrývá více jak 3000 mladých hvězd, kolem kterých jsou pozorovatelné protoplanetární disky, kde vznikají nové planety
Mlhovina v Orionu je vzdálená 1600 světelných let a skrývá více jak 3000 mladých hvězd, kolem kterých jsou pozorovatelné protoplanetární disky, kde vznikají nové planety
Zdroj: http://imgsrc.hubblesite.org/
NGC 6302, nazývaná také mlhovina motýla. Zdánlivě klidná motýlí křídla jsou vlastně rychle se šířící velice horké plyny, které letí velkou rychlostí od sebe
NGC 6302, nazývaná také mlhovina motýla. Zdánlivě klidná motýlí křídla jsou vlastně rychle se šířící velice horké plyny, které letí velkou rychlostí od sebe
Zdroj: http://imgsrc.hubblesite.org/
Mlhovina Carina je vzdálena deset tisíc světelných let od Země a je to jedno z velkých rodišť nových hvězd
Mlhovina Carina je vzdálena deset tisíc světelných let od Země a je to jedno z velkých rodišť nových hvězd
Zdroj: http://imgsrc.hubblesite.org/
Mystic Mountain jsou součástí mlhoviny Carina, jsou vzdálené 7500 světelných let od Země
Mystic Mountain jsou součástí mlhoviny Carina, jsou vzdálené 7500 světelných let od Země
Zdroj: http://imgsrc.hubblesite.org/

Curiosity se chystá vrtat

Už týden se vozítko Curiosity zdržuje v lokalitě Kimberley a hledá vhodné místo pro odběr vzorků. Najít takové místo není totiž úplně snadné. Vozítko nejdřív musí najít místo, kde bude dostatečně stabilní, aby až vyklopí své robotické rameno, na jehož konci je i vrták, se náhodou nepřevrhlo. Pak musí samozřejmě najít dostatečně geologicky zajímavou lokalitu od kud odebere vzorek. K vizuálnímu průzkumu mu může sloužit třeba kovový štětec, kterým si očistí kámen od rudého nánosu písku, který je na Marsu všude. Právě to učinilo na začátku týdne. Po zkoumání oprášeného místa se však operační tým rozhodl přesunout k jinému kameni. Zde pak zajistil stabilní polohu vozítka a nyní se chystá odvrtat vzorky a analyzovat je.

Jako přídavek si pak Kamera Mastcam vyzkoušela pro sebe netradiční práci. Přístroj určený k pozorování milimetrových objektů hodně zblízka, byl operačním týmem nasměřován na oblohu a po dobu dvanácti sekund exponoval noční oblohu. Díky tomu se mu podařilo zachytit například přechod dvou malých planetek Ceres a Vesty. Zajímavý úkol pro takový přístroj.

Curiosity zkoumá místo budoucího odebrání vzorku
Curiosity zkoumá místo budoucího odebrání vzorku
Zdroj: hotojournal.jpl.nasa.gov/
Místo odběru vzorku zblízka
Místo odběru vzorku zblízka
Zdroj: http://photojournal.jpl.nasa.gov/
Curiosity fotí noční oblohu
Curiosity fotí noční oblohu
Zdroj: http://photojournal.jpl.nasa.gov/

Vesmírná vycházka na ISS

23. dubna proběhl na ISS neplánovaný servisní výstup, který měl za úkol nahradit porouchaný počítač (Jednalo se o externí multiplexer – demultiplexor, neboli MDM, ten předává příkazy mezi počítači a systémy vně vesmírné stanice, jako jsou klouby otočných solárních panelů, chladící smyčky stanice, nebo právě mobilní transportér robotické ruky), který zajišťuje komunikaci s robotickou rukou. Tento problém hrozil dokonce tím, že bude oddálen přílet kosmické lodě Dragon, která byla ke stanici úspěšně připojena v neděli. Vesmírnou EVA prováděli astronauti Richard Mastracchio a Steven Swanson. Výstup trval pouze 92 minut a splnil požadovaný úkol. Robotická ruka je nyní v plném operačním provozu.

Oprava proběhla poměrně rychle i díky tomu, že tento úkon je v pozemském tréninkovém programu zahrnut mezi dvanáct cvičených hlavních opravárenských úkolů, které astronauti často cvičí na Zemi. Mimochodem, aktuálně je po incidentu stopnuto provádět jiné, než nezbytně nutné vycházky v ně vesmírnou stanici kvůli incidentu, při kterém se minulý rok málem utopil ve svém skafandru Luca Parmitano. Nicméně náhradní díly na skafandry přivezl aktuálně Dragon a brzy se obnoví běžný provoz i mimo stanici.

Steven Swanson při servisní kosmické vycházce
Steven Swanson při servisní kosmické vycházce
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://imgsrc.hubblesite.org/hu/db/images/hs-2005-12-a-large_web.jpg
http://imgsrc.hubblesite.org/hu/db/images/hs-2006-01-a-large_web.jpg
http://imgsrc.hubblesite.org/hu/db/images/hs-2009-25-f-large_web.jpg
http://imgsrc.hubblesite.org/hu/db/images/hs-2010-13-a-large_web.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/iss039e014893.jpg
https://lh6.googleusercontent.com/-shvg9vbZYwg/U1a91euGkbI/AAAAAAAABBw/Rryp5-V-SY4/s2000/0606MR-P02.jpg
http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA18087.jpg
http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA17937.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2014/04/27/kosmotydenik-84-dil-21-4-27-4-2014/