sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nespolupracuješ? Nevadí, stejně tě dostihnu!

Setkávání na oběžné dráze není snadný úkol. V současné době se nejčastěji používá spojování dvou aktivních těles, která při vzájemném přibližování spolupracují, vyměňují si informace o vzájemné poloze, rychlosti a dalších důležitých faktorech. Jenže v kosmonautice existují i případy, kdy je potřeba provést spojovací manévr za použití pouze jediného aktivního tělesa. Co si v takovém případě počít? Odborníci z Evropské kosmické agentury se snaží na tenhle technologický oříšek nějak vyzrát.

Pod výrazem „nespolupracující těleso“ si můžeme představit ledacos – od porouchaného satelitu, ke kterému má doletět servisní družice, přes úlomek kosmického smetí, až po pouzdro se vzorky, které se má na oběžné dráze zachytit a dopravit na Zemi.  Problém zůstává stále stejný – jak zajistit aktivnímu stroji přesné informace o vzájemné poloze.

Na začátku července by z evropského kosmodromu v Kourou měla odstartovat raketa Ariane 5. Na oběžnou dráhu vynese poslední exemplář zásobovací lodi ATV s přídomkem Georges Lemaître. Vlastnímu startu i nákladu v útrobách lodi se budeme na našem blogu věnovat, až bude téma aktuální. Dnes nás ale zajímá sada senzorů, které budou fungovat během přibližovacího manévru k ISS.

Infrasenzory
Infrasenzory
Zdroj: http://blogs.esa.int/

Čtyři doposud vypuštěné lodě ATV zatím neměly během připojování ke stanici problémy. Ve větší vzdálenosti od ISS spoléhaly na družicové navigační systémy, v blízkosti stanice pomáhaly videometry a telegoniometry, které spoléhaly na světlo odražené od povrchu ISS. Na zadní části modulu Zvezda bylo za tímto účelem umístěno několik odrazných ploch.

Na vnějším plášti lodi bude umístěný demonstrátor LIRIS (Laser InfraRed Imaging Sensors), který využívá hned několika monitorovacích metod. Když bude ATV od stanice vzdálená 30 kilometrů, aktivují se infračervené kamery, které budou zaměřené právě na ISS. Ve vzdálenosti 3,5 km dojde k jejich deaktivaci a místo nich se zapne lidar. Jedná se o přístroj podobný radaru, rozdílem je ale používání světelného paprsku místo radiového. Na Zemi provedené simulace naznačují, jak by zhruba mohly vypadat snímky z lidaru během přibližovacího manévru ke stanici.

Simulace pohledů z lidaru a infrakamer
Simulace pohledů z lidaru a infrakamer
Zdroj: http://blogs.esa.int/

Dodávku infračervené kamery zajistila francouzská společnost Sodern, lidar pochází z výrobní linky firmy Jena-Optronik z Německa. Všechna data nasbíraná během přibližovacího manévru lodi ke stanici se budou ukládat do záznamníků umístěných uvnitř ATV. Díky tomu se k nim budou moci v dalších letech technici vrátit. V budoucnu by se měla data nasbíraná infrakamerami a lidarem použít přímo v hlavním počítači lodi, který se na jejich základě bude rozmýšlet, jak má stroj navigovat.

Je jasné, že při tomto prvním testu bude přístroj LIRIS pouze v roli pozorovatele. Naměřená data se nebudou používat k navigaci lodi – ta poběží na osvědčených systémech popsaných na minulých řádcích.

Lidar použitý na ATV-5 Georges Lemaître
Lidar použitý na ATV-5 Georges Lemaître
Zdroj: http://blogs.esa.int/

Jelikož už po ATV-5 Georges Lemaître žádná další evropská loď nepoletí, přichází nasazení demonstrátoru LIRIS za pět minut dvanáct. Pozemní týmy odvedly při simulacích mnoho práce, ale reálná data nasbíraná přímo ve vesmíru to samozřejmě nahradit nemůže. Díky tomu, že bude LIRIS fungovat již ve vzdálenosti 30 kilometrů od stanice a data se budou zaznamenávat po celou dobu přibližování, bude k dispozici dostatek materiálu pro další rozbory.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://blogs.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.redorbit.com/media/uploads/2012/02/spacepress-022312-002c.jpg
http://blogs.esa.int/atv/files/2014/03/image3.jpeg
http://blogs.esa.int/atv/files/2014/03/image5.png
http://blogs.esa.int/atv/files/2014/03/image4.jpeg

Rubrika:

Štítky:

, ,

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.