sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jubilejní průlet kolem Titanu

Sonda Cassini

O tom, že americká sonda Cassini patří mezi nejúspěšnější lidské výtvory v kosmu není potřeba spekulovat. Tato unikátní družice nám umožnila prozkoumat druhou největší planetu Sluneční soustavy, Saturn, s rozlišením, o kterém se nikomu předtím ani nezdálo. Cassini bude již brzy slavit desáté narozeniny na oběžné dráze prstencem ozdobené planety. Díky této dlouhodobé službě můžeme lépe pochopit nejen krátkodobé jevy, ale také změny, které se počítají na roky. Nebavíme se přitom jen o samotné planetě, ale i o její početné rodině  měsíců.

Mezi nimi si mimořádnou pozornost zaslouží hlavně Titan. Měsíc, který má pro svou dusíkovo-metanovou atmosféru a povrch pokrytý uhlovodíkovými jezery velmi dobré podmínky pro vznik života. Spolu s Marsem a Jupiterovým měsícem Europa patří mezi nejžhavější kandidáty, kteří by mohli hostit život. Sonda Cassini se mu při své misi rozhodně nevyhýbá. Zrovna včera zaznamenala jubilejní, stý průlet.

Grafika ke stému průletu sondy Cassini kolem měsíce Titan
Grafika ke stému průletu sondy Cassini kolem měsíce Titan
Zdroj: http://2.bp.blogspot.com/

Sonda se mihla 1500 kilometrů nad povrchem měsíce a s pomocí několika vědeckých přístrojů se zaměřila především na gravitační pole a jeho interakci s planetou Saturn. Ke slovu se dostane i měření radiových vln vyslaných ze sondy. Jejich analýza má pomoci detekovat, zda se pod povrchem měsíce nenachází oceán kapalné vody.

Cassini má po dvou prodlouženích služby zajištěno, že bude kolem Saturnu kroužit do roku 2017. To je velmi důležité, protože díky tomu zmapuje téměř celý „půlrok“ na Saturnu. Tato obří planeta oběhne kolem Slunce jednou za téměř 30 let. Jelikož Cassini přiletěla k Saturnu v roce 2004, bude v roce 2017 kroutit už 13. rok služby. Díky tomu zmapuje jevy v různých ročních obdobích – od zimy na severní polokouli až po její léto.

Virtuální řez měsícem Titan
Virtuální řez měsícem Titan
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Již brzy začne na severní polokouli Saturnu přechod z jara na léto. To s sebou přinese mnoho změn – nejen v atmosféře planety, ale i na jejích měsících. Třeba na Titanu se očekává větší počet bouří podobných pozemským hurikánům. To bude přímý důsledek toho, že na severní polokouli Titanu začne dopadat více slunečního světla.

Ruku v ruce s tím by mohly následovat i změny hladin uhlovodíkových řek a jezer. Výzkumníci dokonce spekulují, že pokud budou rozmary počasí dostatečně silné, bude možné z oběžné dráhy detekovat i vlny na hladině! Samozřejmě ale nebude možné je pozorovat přímo – tomu brání hustá atmosféra měsíce. Nicméně Cassini disponuje řadou vědeckých přístrojů, které umí v různých vlnových délkách prohlédnout skrz neprostupnou oblačnost.

Saturn a Titan čekají v dalších letech zajímavé změny. Pro tato tělesa se jedná o běžné střídání ročních období, kterých byly už tisíce. Ale pro lidstvo se jedná o něco mimořádného – ještě nikdy v historii jsme neměli průzkumníka přímo na místě. Díky sofistikovaným vědeckým přístrojům může Cassini v přímém přenosu sledovat všechny změny. Její dlouhá životnost navíc umožňuje vědcům důkladně porovnat všechna data a najít mezi nimi souvislosti, které by jim jinak při krátkodobém průzkumu zůstaly skryté.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://saturn.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/artwork/images/IMG003405-br500.jpg
http://2.bp.blogspot.com/…/AAAAAAAAH40/7vYoj7_tQ_E/s1600/IMG004991.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/625462main_titan20120223unlabel-full.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.