sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Curiosity se přenesla přes další potíže

Vozítko Curiosity už mělo na Marsu několik nepříjemných problémů – věnovali jsme se jim třeba v tomto starším článku. V minulých dnech si tunový rover vybral další z komplikací, ale nyní se konečně zdá, že by se měl vrátit zpátky do práce. Právě rozboru aktuálních potíží se bude věnovat náš dnešní článek. Řeč ale nebude jen o samotných problémech. Na zoubek se podíváme i aktuálnímu stavu kol, na kterých už jsou vidět známky opotřebení.

Curiosity zrovna kroutila 455. sol od přistání, když musela zrušit svou plánovanou jízdu. Důvodem bylo zastavení pohonu natáčecího mechanismu pravého zadního kola z důvodu blíže nespecifikované závady. Řídící tým tedy rozhodl nechat vozítko v klidu a zaměřit se na hledání příčiny problémů. „Udělali jsme si seznam všech možných příčin a pak jsme je začali postupně ověřovat a položky jsme ze seznamu odškrtávali,“ uvedl elektrotechnik Rob Zimmerman z JPL.

Vozítko Curiosity
Vozítko Curiosity
Zdroj: electrony.net

Postupně se začaly objevovat zprávy, že za vším stojí náhlé zakolísání napětí, ovšem systém měl být na drobné rozdíly připraven. Teprve až po důkladném průzkumu se zjistil hlavní důvod problému – v energetickém zdroji MMRTG totiž došlo k tzv. měkkému zkratu. V jeho důsledku se snížilo napětí mezi kostrou roveru a elektrickými rozvody z 11 na 6 voltů. Tohle zakolísání se u Curiosity dočasně objevilo již třikrát, ale nyní byl tento stav trvalý. Po vyřešení problému se hodnoty napětí vrátily na původní hodnoty.

Rozhodně nešlo o stav, který by jakýmkoliv způsobem ohrožoval zdravotní stav roveru, šlo jen o anomálii, kterou řídící týmy z preventivních důvodů důkladně prošetřily. Podobné zkraty v minulosti postihly bez vážných následků třeba sondu Cassini. Jediné, o co Curiosity přišla, byl čas – na místě stála devět dní. Pokud by k závadě nedošlo, mohlo být vozítko minimálně o půl kilometru dál. Během solu 465 se rover úspěšně pohnul z místa – poprvé od zaznamenané závady a ujel celých 53 metrů.

Graf, jehož červená linka ukazuje ujetou vzdálenost - vpravo je pak jasně vidět neplánovaná zastávka kvůli elektrickým problémům.
Graf, jehož červená linka ukazuje ujetou vzdálenost – vpravo je pak jasně vidět neplánovaná zastávka kvůli elektrickým problémům.
Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com/

Zatím ale není jasné, zda výše popsaný zkrat měl přímou souvislost se zastavením zadního kola, o kterém jsme psali hned na začátku. Zřejmě se jednalo o dvě na sobě nezávislé závady. Jednou z možností je i to, že se na komutátoru elektromotoru usadila tenká vrstva, která zabránila průtoku proudu vinutím rotoru. Pokud by se problémy se zablokovaným kolem opakovaly, má Curiosity možnost vyřadit z provozu jeho  převody a uvést kolo do stavu volnoběhu. Nehrozí tedy situace, která postihla vozítko Spirit, které muselo za sebou tahat své zadřené kolo.

Mimochodem, když už jsme u podvozku, tak během pauzy proběhla i kontrola kol, o kterou se již tradičně stará kamera MAHLI, která je umístěná na konci robotické paže. Analýza ukázala, že se stav kol od minulé kontroly zhoršil a poškození jsou větší než byla.

V tomto výřezu z celkového pohledu je poškození pláště velmi dobře vidět.
V tomto výřezu z celkového pohledu je poškození pláště velmi dobře vidět.
Zdroj: http://www.db-prods.net/

Co se pláště kol týče, ten je vyrobený z hliníkové slitiny. Vozítko váží něco kolem 900 kilogramů a je na Marsu, kde je třetinová gravitace oproti Zemi, což znamená, že na každé z šesti kol působí tlak ekvivalentní k pozemským třiceti kilogramům. Jak je možné, že Curiosity ujela jen něco přes 4 kilometry a z plášťů jeho kol už trčí nepěkné cáry? Stačí si představit, že kolo najede na nějaký špičatý kámen a zastaví se. Třeba na několik hodin, nebo i dní. Spička kamene pomalu ale jistě zdeformuje plášť a pak už jen stačí, aby kolo zatočilo (otočilo se kolem svislé osy), třeba kvůli tomu, že rover bude chtít jet jiným směrem a hrot kamene zafunguje jako vývrtka. A je hotovo. Plášť se poškodí a každé další najetí na kámen celou situaci ještě zhoršuje.

P.S. Pokud Vám zjednodušený výraz „hliníková slitina“ nestačí, pak vězte, že plášť kol tvoří slitina označovaná jako AW 7075, ještě podrobněji pak 7075-T7351. Jedná se o hliník legovaný především zinkem (6%), hořčíkem (2%), mědí (1%) a dalšími prvky – titanem, železem, křemíkem, chromem atd. Tato slitina se dá označit též vzorcem AlZn6Mg2Cu a v ČSN ji najdete pod kódem 42 4222.

Objektivně vzato musíme uznat, že se jedná pouze o estetický problém. Poškozený je totiž pouze plášť kol, který není k pohybu bezpodmínečně důležitý. Pokud by na to došlo, Curiosity by zvládla jízdu i bez těchto plášťů – jen s použitím šesti pružných titanových paprsků, která vyztužují vnitřek každého kola a spojují jej se středovým nábojem.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
http://www.jpl.nasa.gov/
http://www.jpl.nasa.gov/
http://astrogeology.usgs.gov/
http://www.astrowatch.net/
http://mars.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://images.gizmag.com/hero/curiosity-test-drive.png
http://www.electrony.net/media/2012/08/531282_451067511592731_516156140_n.jpg
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=31505
http://www.db-prods.net/marsroversimages/Curiosity/2013/Sol463_MAHLI_2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Amper
Amper
10 let před

Ta informace o tom ze jsou pouzity na kolech motory s komutatorem je jista ? Dost me to zarazilo protoze komutator je dost poruchove zarizeni, i modelari na zemi presli na motory s elektronickou komutaci (nespravne se jim rika stridave) kde nejsou zadne mechanicke kontakty

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Amper

Tuhle informaci jsme přejal z portálu kosmo.cz, kde s ní přišel Mirek pospíšil, který se na vozítka na Marsu specializuje. Cituji část jeho příspěvku z 27.11.2013 – 16:07.

„“Dosavadní vyšetřování jako nejpravděpodobnější příčinu zastavení pohonu určilo tenkou vrstvičku na komutátoru el. motoru, která zabránila průtoku proudu vinutím rotoru.

„… the actuator stopped working due to a thin layer on the motor commutator that prevented current from flowing through the rotor’s windings.“ „

Amper
Amper
10 let před
Odpovědět  Dušan Majer

I podle tohodle clanku (a hlavne PDF pod nim) http://www.maxonmotor.com/maxon/view/news/MEDIENMITTEILUNG-CURIOSITY jsou pouzity komutatorove motory s encoderem.

To by me fakt zajimalo co bylo duvodem. Spolehlivost to urcite nebude 🙂

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
10 let před
Odpovědět  Amper

Možná je důvodem to, že mechanický komutátor nevyřadí z činnosti radiace, zatímco polovodičový teoreticky ano.

Honza
Honza
10 let před
Odpovědět  Amper

Mechanický komutátor radiace opravdu jen tak nevyřadí, ale jeho polovodičové spínání už ano. Asi stejně jako řídící jednotku „střídavého“ motoru.
Jestli tam je opravdu pravý komutátorový motor v šesti exemplářích, je to fakt jako by tam poslali parní stroj.

Honza
Honza
10 let před

Pohon natáčecího mechanismu kola má na starosti komutátorový motor? A to v prostředí s velmi velmi nízkým tlakem a jemným agresivním prachem? No je obdivuhodné, že někdo je schopen takový motor vůbec vyrobit aby tam aspoň chvíli fungoval. Ovšem vyvstává otázka v kterém století vlastně NASA žije.

K tomu „alupneu“ co se ojedou za 4 km (to je nikdo nezkoušel na Zemi s odpovídající zátěží?), zkratování jaderného zdroje jako vlastnost (no však to tak bylo i na Cassini a nic se vlastně nestalo) a k tomu rozpadlý počítač.
Nebudu moc kritizovat sám bych takové vozítko bez chyb dohromady nedal, ale je to trošku zklamání.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Honza

Jasně, jsou to závady, ale nikoliv smrtelné. Nedá se postavit stoprocentně spolehlivý stroj, tyhle drobné mušky se zkrátka objevovaly vždycky.

https://kosmonautix.cz/2013/11/28/curiosity-se-prenesla-pres-dalsi-potize/