sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mobilní plošina pro superraketu

Mobilní odpalovací plošina (MLP) stála vždy tak trochu v ústraní – vždy když se s raketoplánem, nebo dříve se Saturnem V vydávala na cestu z haly VAB na startovní rampu, pohledy diváků ji míjely. Většinou všichni hrdě pozorovali kosmický nosič, pokud ne, pak je zaujal pásový transportér. Ale unikátní stavba, která se nacházela mezi těmito dvěma stroji je často nechávala chladnými. Neprávem! V dnešním článku se zaměříme právě na mobilní startovní rampu – především pak na její úpravy, které jsou nutné, aby mohla vozit těžkotonážní SLS.

Hned na začátek pár základních údajů, aby všichni věděli, s jakým kolosem mají v dnešním článku čest – Dvoupatrová stavba z oceli je vysoká sedm a půl metru. Její základnu tvoří obdélník o rozměrech 49 x 41 metrů. S nenatankovanými nádržemi váží 3 700 tun. Už v hale VAB se na ní sestavil kosmický nosič, pak přijel pásový dopravník, celou sestavu odvezl na startovní rampu, kde ji nechal. Saturn V, potažmo raketoplán odstartoval, pásový dopravník přijel, naložil MLP a odvezl ji zpět do montážní haly, kde začal celý cyklus nanovo.

Přesuňme se nyní ve vzpomínkách do roku 2009, kdy se na svůj první (a také poslední) let vydal testovací exemplář rakety Ares I označovaný dodatkem -X. Na startovní rampu jej tenkrát dovezl dopravník spolu s upravenou plošinou MLP. Právě tato plošina v nejbližší době začne procházet významnou přestavbou. Jako první se zlikvidují montážní prvky určené pro připojení raket Ares – ty budou nahrazeny několika novými „pupečními šňůrami“. Vše samozřejmě záleží na tom, kdy USA schválí svůj rozpočet, protože do té doby se na nic nedá sáhnout.

Stavba věže pro raketu Ares I na plošině MLP. Rok 2009
Stavba věže pro raketu Ares I na plošině MLP. Rok 2009
Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

S konstrukcí obslužné věže se začalo v náznacích už v únoru roku 2009, největší pokroky pak přišly v roce 2010. Jednotlivé konstrukční prvky tehdy s velkou přesností skládal obří jeřáb. Jenže program Constellation byl zrušen a spekulovalo se, co bude s plošinou MLP. Jednou z možností byl i její prodej do šrotu. Nakonec se pro ni ale našlo využití v podobě transportu těžkotonážních raket SLS.

Pokud bychom nepočítali věž, pak bude samotná plošina lehčí než ta, která se používala pro raketoplány. Částečně vinou odstranění již nepotřebných systémů, částečně i náhradou za nové technologie, které zabírají míň místa a jsou lehčí. Svůj díl na tom nese i zvětšený centrální otvor, kterým budou šlehat plameny. Pokud bychom započítali i váhu 105 metrů vysoké věže, dostaneme se na 4 300 tun s prázdnými nádržemi.

Detailní vizualizace horní části plošiny MLP s raketou SLS.
Detailní vizualizace horní části plošiny MLP s raketou SLS.
Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

Už příští měsíc by mohla začít první fáze přestavby – demolice prvků pro rakety Ares. Následovat bude instalace propojovacích svazků, kterým se přezdívá pupeční šňůry a které budou v ostrém provozu spojovat tělo rakety se samotnou plošinou / věží. Kromě nich dojde k nainstalování dvou TSMU (Tail Service Mast Umbilicals), což budou dvě palivová vedení. Jedním se bude do rakety přivádět kapalný kyslík, druhým pak kapalný vodík. Zatím se zdá, že by TSMU měly být umístěny v úhlu 12,7° od středu obslužné věže a rakety v severojižním směru. Kyslíkové vedení by na rampě mělo mířit směrem k jihozápadu, vodíkové pak k jihovýchodu.

Dalšími nainstalovanými systémy budou třeba jednotky ASU (Aft Skirt Umbilical), které budou umístěné na „nultém podlaží“ plošiny a jejich úkolem bude zajišťovat dodávky elektrické energie, inertního dusíku a datového spojení s raketou během skládání i během příprav ke startu. Úpravami bude muset projít i samotný otvor pro výfukové zplodiny z motorů. Stejně tak se upraví i kotvící zařízení VSP (Vehicle Support Posts), která mají za úkol jistit motory SRB především při transportu. Všechny práce budou probíhat na East park side, tedy v místech, kde je nyní plošina uložená. Přesný termín, kdy mají být práce hotové, není uvedený. Jisté ale je, že všechno bude směřovat k tomu, aby bylo hotovo do roku 2017.

Raketa SLS na plošině MLP opouští montážní halu VAB (zatím jen jako počítačová vizualizace).
Raketa SLS na plošině MLP opouští montážní halu VAB (zatím jen jako počítačová vizualizace).
Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

V roce 2017 vznikne první exemplář SLS a s pomocí vylepšeného  a zesíleného transportéru zamíří na rampu 39B, která se mezitím zbavila své obslužné věže. Tady bude plošina napojena na mnoho vedení, která ji spojí s rampou – ať už je řeč o elektřině, komunikačních linkách, nebo vodě. Následovat bude série zkoušek, která má ověřit, zda na rampě pracuje všechno jak má. bude se jednat o skutečnou zkoušku ohněm, která prověří všechny systémy. Teprve až když bude jasné, že plošina nevykazuje žádné problémy, bude možné přikročit k odpočítávání prvního letu superrakety SLS.

Zdroje informací:
http://www.nasaspaceflight.com/
http://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://upload.wikimedia.org/…28Ares_I%29_stationary_at_ML_east_park_site.jpg http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2013/02/Z73.jpg
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2013/10/Z4.jpg
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2013/10/Z3.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
rexino
rexino
11 let před

Od kedy bola oznamena raketa SLS tak sa teším na to ako raz bude táto kráska stáť na štartovacej rampe 🙂 . Je to ale zaujímavé čítanie o MLP ja som si vždy myslel že je to len halda železa ktorá tam je iba na to aby ta raketa nespadla 🙂 .

Amper
Amper
11 let před

Povedlo se me jednu MLP vyfotit – http://www.flickr.com/photos/79705294@N06/9460552876/

Je to sice z busu takze kvalita nic moc ale zase je to docela z blizka 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpověď  Amper

Nádherná fotka!

Honza
Honza
11 let před
Odpověď  Amper

Fotka je to pěkná, ale nemá to kolečka…

Martin Gembec
Martin Gembec
11 let před

Omlouvám se, že posílám jen chválu, ale článek se mi prostě moc líbí 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpověď  Martin Gembec

Díky, to mám ohromnou radost.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.