Kosmotýdeník 55. díl (30.9. – 6.10.2013)

S nedělí přichází i pravidelný kosmotýdeník, který pro vás opět zmapoval, to nejzajímavější, co přineslo uplynulých sedm dní v kosmonautice. Tento týden je situace dost komplikovaná neschválením federálního rozpočtu USA a z toho plynoucích následků. Nicméně se můžete těšit na několik informací o výročí NASA, které oslavila prvního října. Dále je pro vás připravená zpráva o navedení sondy LADEE na orbitu Měsíce a dnes poněkud netradičně bude kosmotýdeník zakončen zajímavou informací z Plzně, kde se v polovině září projednával rozpočet NASA. Přeji příjemné čtení.

NASA oslavila 55. narozeniny

Významné milníky NASA

Významné milníky NASA
Zdroj: https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/

1. října oslavila NASA kulaté výročí. Byla založena rozhodnutím kongresu z poloviny července 1958. Zákon vešel v platnost 1. října 1958. NASA vznikla ze základů organizace NACA, tedy národního poradního výboru pro letectví, od kterého převezla velkou část administrativy i prostor – k těmto prostorám se připojilo i několik armádních zbrojovek, zabývajících se raketami, například ta v Hustonville, kde působil i Wernher von Braun. Je zajímavostí, že zákon podal sám prezident Eisenhower, který byl známý svým chladným postojem k vesmírnému výzkumu, považoval ho v podstatě za zbytečný, ale nátlak poradců a některé dost těžko přehlédnutelné fakty, jako bylo vyslání Sputniku 1 a zejména pak Sputniku 3, který vážil přes 1300 kg a ukazoval, že Sověti mohou do vesmíru vyslat skutečně velké věci, byl prezident nucen zákon kongresu předložit.

Toto významné výročí však letos NASA neoslavila zrovna nejlépe. Došlo k neschválení federálního rozpočtu USA a společně s tím byl samozřejmě neschválen i rozpočet NASA, což prvního října znamenalo jediné – zaměstnanci nemohli být propláceni a naprostá většina jich zůstala doma. NASA na tom ze všech státních agentur je zdaleka nejhůře, což dokumentuje tento graf. Do zaměstnání přišli jen ti pracovníci, na kterých závisí život lidí, nebo by hrozilo ohrožení majetku. Takže například středisko v Hustonu, zajišťující komunikaci s ISS fungovalo dál. Během týdne se také obnovili práce na přípravě sondy MAVEN, která by měla za měsíc startovat a nemůže si dovolit skluz kvůli krátkému startovacímu oknu, které kdyby nestihla, bude muset čekat přes rok a půl na další. Pro nás popularizátory kosmonautiky je poměrně nepříjemné, že například web NASA, nebo weby většiny jednotlivých misí pod správou agentury byly od prvního října nedostupné.

LADEE se usadí na orbitě Měsíce

LADEE se usadí na orbitě Měsíce

LADEE se usadí na orbitě Měsíce
Zdroj: http://futuretimeline.net/

Je tomu už měsíc, co sonda LADEE odstartovala z kosmodromu Wallpos na raketě Minotaur V. a zahájila svoji dlouhou cestu k Měsíci. Dnes jí čeká v 10:57 GMT čtyřminutový brzdný zážeh, který změní rychlost sondy na 329m/s, čímž se dostane do vlivu Měsíční gravitace a přejde na jeho rovníkovou dráhu. Tento zážeh sonda provede svým vlastním motorem.

LADEE patří mezi ty mise, které se výrazněji nedotkla absence schváleného federálního rozpočtu, protože se mise nachází v kritické fázi, jež neumožňuje přerušení operací. Sonda má za úkol zkoumat tenkou měsíční atmosféru, která bude v příští vlně výzkumu Měsíce pravděpodobně naprosto znehodnocena a její složení bude značně změněno.

LADEE

LADEE
Zdroj: http://i.space.com/

V Plzni se jednalo o budoucím rozpočtu NASA

V Plzni se na Českém modelu amerického kongresu projednával také rozpočet NASA

V Plzni se na Českém modelu amerického kongresu projednával také rozpočet NASA
Zdroj: (c) Lukas Fuchman

V Plzni proběhl ve dnech 13. – 17. září již třetí ročník projektu Český model amerického kongresu. Téměř dvě stovky studentů středních i vysokých škol z celé České republiky si v něm během simulovaného parlamentního jednání vyzkoušelo, jaké je to být americkým senátorem, poslancem, novinářem či lobbistou.

A právě letošní ročník je pro náš server zajímaví tím, že se na něm projednávala i budoucnost financování NASA. Zároveň se ho jako host účastnil i Dušan Majer, který zde měl přednášku o budoucnosti NASA. Já jsem se ho účastnil jako jeden z organizátorů a měl jsem přednášku o financování NASA. Studenti v roli senátorů a kongresmanů pak měli možnost vytvořit k této tématice zákon a najít schodu napříč senátem. Abyste nebyli o nic ochuzeni, přinášíme vám kompletní znění zákona o rozpočtu NASA tak, jak si jej představují studenti z celé republiky. Upřímně řečeno, bylo by možná krásné, kdyby místo skutečných senátorů seděli v senátu USA právě studenti z České republiky.

Zákon o rozvoji vesmírného programu

V zájmu rozvoje vědy a techniky, poznání vesmírného prostoru, zajištění budoucnosti lidstva a k větší slávě Spojených států amerických se Senát a Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických v Kongresu usnesly na následujícím znění Zákona o rozvoji vesmírného programu.

Obecná ustanovení

1.  Tento zákon stanovuje zásady financování Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (dále jen NASA) a zásady jeho budoucí činnosti.

2.  Pro zajištění efektivního fungování bude NASA náležet z federálního rozpočtu na každý fiskální rok 1,5 % z federálního rozpočtu s tím, že v prvním roce fungování tohoto zákona dostane NASA jednorázový příspěvek ve výši 0,3 %, ve druhém roce 0,25 %, ve třetím roce 0,2 % a ve čtvrtém roce 0,15 % z federálního rozpočtu.

Účast soukromých subjektů

3.  Běžné technické práce, zejména údržbu, mohou vykonávat soukromé subjekty, které k tomu mají povolení.

4.  Přenesení výkonu určité činnosti podle článku 3 navrhuje NASA prezidentovi Spojených států amerických. Smlouvu s poskytovatelem služeb uzavírá NASA.

5.  Podrobnosti o povoleních podle článku 3 určí prezident svým nařízením.

Vývoj nových vesmírných plavidel

6.  NASA pokračuje ve vývoji rakety SLS tak, aby byla dokončena bez zbytečného odkladu.

Dalekohled Jamese Webba

7.  NASA pokračuje ve vývoji Dalekohledu Jamese Webba tak, aby byl dokončen

bez zbytečného odkladu.

Průzkum vesmírných těles

8.  NASA rozvíjí plány průzkumů vesmírných těles, zejména pak měsíců ve sluneční soustavě, komet a meteoroidů.

9.  NASA připraví do roku 2020 zprávu o možnosti bližšího prozkoumání Měsíce za účelem dosažení vědeckých poznatků využitelných pro celé lidstvo.

Přistání člověka na Marsu

10.  Jednou z hlavních priorit NASA bude cesta na Mars s lidskou posádkou, kdy v roce 2020 se sejde odborná komise pro případné vyčlenění zvláštních mimorozpočtových prostředků na uskutečnění cesty, které by neměly přesáhnout 0,4 % z federálního rozpočtu.

11.  NASA vypracuje do konce roku 2015 a pak každých pět let zprávu o výzkumu o možnosti cesty. Tato zpráva bude obsahovat shrnutí vědecko-technického pokroku učiněného v dané otázce, shrnutí rizik letu, odhad jeho finanční náročnosti a prognózu časového horizontu uskutečnění mise.

Soulad s mezinárodními smlouvami

12.  Nic v této smlouvě se nedá vykládat v rozporu se Smlouvou o zásadách činnosti států při výzkumu a využívání kosmického prostoru včetně Měsíce a jiných těles z roku 1967.

Ustanovení přechodná a závěrečná

13.  V případě smlouvy s externím privátním kontraktorem se bude výrazně preferovat kontraktor z USA se zdroji pocházejícími rovněž z USA. Při transparentním výběru privátních kontraktorů se bude přihlížet k poměru cena – výkon s důrazem na bezpečnost zúčastněných.

14.  Patenty získané soukromými společnostmi při vykonávání kontraktů budou náležet NASA.

15.  NASA bude upřednostňovat projekty s vyšší pravděpodobností finanční návratnosti či zisku ať už skrze patenty, či skrze pronájem svých dalších projektů. Zisk z této finanční návratnosti se projeví v dotacích na vědecký výzkum NASA a sociální programy zahrnující školství v poměru 75 : 25 ve prospěch vědeckých výzkumů NASA.

16.  Tento zákon vstoupí v účinnost dne 1. ledna 2014.

Kromě simulovaného jednání se účastníci projektu setkali s celou řadou zajímavých hostů. Jedním z nich byl i bývalý premiér a člen evropské komise Vladimír Špidla, který studentům přednášel o budoucnosti euro-atlantických vazeb. Kromě něj se do diskuzí s účastníky zapojil třeba i Jindřich Šídlo, hlavní analytik Hospodářských novin, amerikanista Kryštof Kozák či ředitel Občanského institutu Roman Joch. Mezi hosty patřil i Dušan Majer, jakožto zakladatel kosmonautix.cz

V průběhu ročníků dále vystoupili partneři či zástupci partnerů, pod jejichž záštitou se projekt konal – primátor města Plzně Martin Baxa, senátor za Plzeň město Jiří Bis či Jana Sehnálková za Velvyslanectví spojených států v Praze.

Pořadatelem projektu je občanské sdružení Centrum pro studium diplomacie a politiky. Jeho předseda Michal Říha k průběhu modelu řekl: „Splnili jsme všechny očekáváné cíle. Účastníci odjížděli nadšení s novými znalostmi a dovednostmi, které se jim zcela jistě budou v životě hodit.“ Další ročník projektu se uskuteční příští září opět v Plzni a mohou se do něj zapojit studenti z celé země.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://americkykongres.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2013/10/5/1380931310354/nasa-faces-backlash-from–008.jpg
http://futuretimeline.net/21stcentury/images/ladee-technology.jpg
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/1382231_10151889216476772_1818329036_n.jpg
http://i.space.com/images/i/000/031/879/original/ladee-lunar-sunset-illustration.jpg?1376930945
(c) Lukas Fuchman

 

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Jeden komentář ke článku “Kosmotýdeník 55. díl (30.9. – 6.10.2013)”

  1. zdenek napsal:

    Někde jsem četl že start sondy MAVEN byl „posvěcen“ takže snad poletí teď a ne až za rok, doufejme.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.